Novinky.cz
Internet
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:03
Publikováno dne:
29.8.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Proč má Turnov alternativní www stránky?

Většímu rozvoji Internetu v ČR dnes stojí v cestě dvě hlavní překážky — jednou jsou stále ještě vysoké náklady na přístup k Internetu, druhou nedostatečná osvěta neboli nedostatečné povědomí lidí o tom, k čemu by jim Internet mohl být. Jak ukázal nedávný průzkum agentury DEMA, přibližně polovina občanů Internet vůbec nezná či netuší, k čemu by jim mohl být dobrý. Platí to zřejmě pro všechny vrstvy naší společnosti, když třeba i ministerský předseda dosud netuší, že počítače mohou být i na něco jiného než na počítání. Osvěta je tedy na místě. Součástí snahy o osvětu byly i akce pořádané v měsíci březnu, který je již třetí rok označován jako měsíc Internetu.

Březen sice skončil, ale jeden z projektů, které letos nabídl veřejnosti a který skončí až na konci června, nás inspiroval. Šlo o akci Ptej se svého poslance, umožňující, aby zájemci dávali dotazy poslancům prostřednictvím e-mailu. Ochota odpovědět sice garantována nebyla, ale bylo zajištěno, že se každý mailový dotaz dostane i k internetově negramotným poslancům (bude jim totiž předán na papíře).

Chtěli jsme umožnit aplikaci podobné akce v komunálním turnovském měřítku pod názvem PTEJ SE SVÉHO ZASTUPITELE. Předpokládali jsme, že by tak mohlo dojít k lepší komunikaci i informovanosti občanů a vedení města, protože v této rovině stále ještě existují problémy. Město Turnov, respektive jeho starosta se na začátku letošního roku proslavil svým přístupem k zákonu 106. Za informace o prohraných soudních sporech měst a zbytečných finančních nákladech s tím spojených obstrukčně požadoval, v rámci republiky bezkonkurenčně nejvyšší, finanční úhradu. Podat požadované informace se stále ještě zdráhá, i když je na něm nyní požadují zastupitelé. Svérázně se stavěl i k anketě na městských www stránkách, na názory diskutujících nejen že nebral ohled, ale ani se po dobu několika měsíců nenamáhal jim odpovědět.

V počítačově vyspělých zemích je totiž normální, že politici a jejich voliči využívají pro vzájemnou komunikaci Internet. V USA bychom těžko hledali poslance, který na vlastních WWW stránkách nepropaguje své politické názory. V Čechách jsou podobné aktivity stále ještě sporadické (a pokud existují, nebývají nijak atraktivní). Dokonce ani internetová prezentace úřadů není nejslavnější.

Turnovské www stránky nebyly zatím výjimkou. V současné době se předělávají, dle našeho názoru nikoli příliš efektivně. To je ale vedlejší. Důležitější je, že dosud zde chybí zpětná „on-line“ vazba od veřejnosti směrem k jednotlivým úředníkům a členům městského zastupitelstva, počínaje starostou se dvěma místostarosty. Anketa uskutečněná v uplynulém období se minula svým cílem, jak bylo uvedeno výše. To vše bylo důvodem, proč bylo Městskému úřadu v Turnově předáno, během dvou uplynulých let, několik návrhů na úpravy a realizaci webových stránek, včetně nabídek programátorské pomoci. Vedení radnice ale neprojevilo o návrhy zájem. Proto vznikly paralelní www stránky, které chtějí informovat veřejnost o životě ve městě mimo oficiální zprávy MÚ Turnov. Již jejich krátký život ukázal, že jsou navštěvovány a že mají smysl. Také sama radnice reprezentovaná starostou je již musí brát vážně. Alternativní webové stránky můžeme doporučit občanům všech větších obcí, kde vázne komunikace s vedením města a kde chybějí informace.

Jako inspirace mohou posloužit právě ty turnovské, které můžete vyhledat na adresách: turnov.zde.cz nebo www.tur.cz. Můžete se v jejich chatech i zapojit do řady diskusí na aktuální témata. Návštěvníky jsou zatím spíš ti mladší, hlavně studenti středních škol a vysokoškoláci, začínají se postupně zapojovat i první zastupitelé. Nejširší veřejnost dosud nemá příliš velké povědomí o tom, že by své volené zástupce mohla oslovovat prostřednictvím Internetu. Věříme ale, že se to časem změní, zde mohou hodně pomoci turnovské školy, městská knihovna, Informační středisko, Kulturní středisko a konečně časem snad i sám Městský úřad. Věříme, že moderní komunikace se brzy stane normálním zdrojem informací a diskusním plénem občanů i městských úředníků.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 29.8.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Neoficiální stránky města Turnova
Další neoficiální turnovské stránky
Oficiální stránky města Turnova
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

I N T E R N E T:

Dnes naposled

Co je to to coje.to?

Freehosting, freeslužby a tvorba www 17 - guestbooky

Kapesní průvodce Internetem

Chodit za školu se vyplatí!

Jak jsem se stal blogerem

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena