Novinky.cz
Internet
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:59
Publikováno dne:
15.6.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Internetová komunikace

Každý papírový časopis či noviny musí neskutečně závidět Internetu blízkost jeho čtenářů. Mezi autory internetových článků a diskutujícími přispěvateli na webových stránkách většinou existuje obrovský rozdíl. Zatímco autor je jednoznačně identifikovaný jako reálná osoba, čtenář, který reaguje, může svou identitu utajit. K tomu sice dochází i u papírových novin, zde se ale anonymní názory do značné míry eliminují.

Zatímco čtenáři novin jsou do jisté míry unifikovaní, každý si vybírá své noviny a v podstatě ví, co kupuje, je tomu na Internetu jinak. I tam sice již existují stabilní čtenářské a diskusní skupiny, ale největší počet návštěvníků webu tvoří čtenáři, kteří se na příslušnou stránku dostanou více méně náhodou. Většina stálých čtenářů o sobě ale nedává příliš vědět. Stačí jim pouze informace absorbovat. Pro některé má každý příspěvek, a nejen na webu, velkou autoritu. Přečtou si proto bezelstně vše a bez kritického hodnocení tomu uvěří. Tento způsob reakce na informaci umožňuje médiím ovlivňovat veřejné mínění. Není proto problém, a o tom nás přesvědčuje televize, kohokoli poškodit a společensky znemožnit účelovými nebo zcela nepravdivými informacemi.

Díky Bohu však postupně přibývá kriticky uvažujících občanů. To se projevuje i zvyšujícím se počtem reakcí na jednotlivé příspěvky.

Každá komunikace má ale svá úskalí. Tím nejhorším jsou vulgární anonymové. Existuje pro ně jasné poznávací znamení, a tím je rezolutní a někdy i velmi hrubé vyjadřování, přitom mohou být a často jsou úmyslně dezinformační. Anonym ale nemusí být nutně nepodepsaný. Osobně jsem zažil i případy, kdy údajný autor diskusní příspěvek nenapsal. Vydávání se za někoho jiného s cílem poškodit jej je tou nejodpornější anonymní činností. Děje se to třeba na chatu LN, ale i jinde.

Na závěr se proto nabízí otázka pro všechny uživatele Internetu: Co považujete za důležitější, anonymitu, nebo otevřené a adresné diskuse? Osobně věřím, že čas dozraje i k tomu, že se diskutující, zvlášť jde-li o opakovanou výměnu názorů, autorovi představí. Umožní to tak eliminaci těch anonymů, kteří vlastně nemají zájem o diskusi, ale chtějí pouze škodit a šokovat.

Co považujete v internetových diskusích za důležitější?
zůstat v anonymitě  20 %
vystupovat otevřeně  80 %
odpovědělo 70 čtenářů
  

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 15.6.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Zřejmě máme smůlu - Jiří Honiš
Nejlepsi je kompromis mezi dvema moznostmi ankety... - Novi17
Já své příspěvky podepisuji - Josef Začal
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena