Novinky.cz
Kultura
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:03
Publikováno dne:
27.6.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Bozkovské dolomitové jeskyně

Jediné a zatím nejmladší zpřístupněné jeskyně v Čechách jsou dolomitové jeskyně v Bozkově u Semil na Železnobrodsku. Zdejší kraj, oddělující Český ráj a Krkonoše, má svůj osobitý půvab. Pestré je i jeho geologické složení. Mezi nejrůznějšími, tlakem a teplotou změněnými a zvrásněnými, břidlicemi (fyllity a svory) jsou i polohy dolomitů a vápenců. Vápence a dolomity se na různých místech dobývaly. Roku 1947 se u Bozkova (po odstřelu v místním lomu) objevila krasová dutina, zavalená z větší části kameny a hlínou. Dutina nedala spát několika místním občanům. Josef Kurfiřt, Richard Havel a Josef Dolenský zde začali kopat s představou, že objeví větší jeskyně. S přestávkami pracovali deset let. Až v roce 1957 se jim skutečně podařilo proniknout do podzemí. Narazili na větší prostoru - plnou různě velkých balvanů, kterou nazvali „Bludiště“. Dalším objevem byla „Jeskyně překvapení“, do které se dostali 19. září 1957. Zde již byla krápníková výzdoba. Objev to byl mimořádný. Ve zdejším kraji nebyly jeskyně běžným přírodním jevem, se kterým by se obyvatelé od dětství setkávali. Z obce šel proto dopis Prezidiu Československé akademie věd.

[Obr: bozkov.jpg (20943 Bytes)]

Dopis byl předán Krasové sekci Společnosti Národního muzea v Praze. Průzkumem se pod vedením v té době již úspěšného jeskyňáře Františka Skřivánka začala zabývat Krasová sekce společnosti Národního muzea. Byl jsem jedním ze studentů Geologické průmyslovky v Praze, kteří získávali zkušenosti při jeskynních výzkumech v Českém a Slovenském krasu. Díky Skřivánkovi, tehdy ještě studentovi Přírodovědecké fakulty KU, jeho pečlivé přípravě a organizaci (ve své době skutečně průkopnické) došlo na základě průzkumných prací k objevu jeskynního systému s největším podzemním jezerem v Čechách.

[Obr: jezero.jpg (14341 Bytes)]

Dr. František Skřivánek po dostudování nastoupil do Státního ústavu ochrany přírody a krajiny, odkud i nadále vedl výzkum krasu v Bozkově. Už v roce 1961 bylo jasné, že Bozkovské jeskyně jsou dostatečně atraktivní pro zpřístupnění. Jejich poloha mezi Českým rájem a Krkonošemi dávala naději na slušnou a trvalou návštěvnost. Připravili jsme proto plány, které se staly podkladem pro zpřístupňovací práce. Jeskyně jsou tvořeny dvěma částmi, spojenými dnes navzájem štolou. Vchází se tzv. Novou jeskyní. Za Prahem následuje Blátivá chodba, která vede přes Loupežnickou jeskyni k Labutím jezerům a dál do Staré jeskyně, Bludiště a Listopadové jeskyně. Odtud vede štola do Jezerního dómu. Krápníková výzdoba je vytvořena jen na několika místech. Nejzajímavějšími útvary jsou křemité vyvětraliny.

[Obr: silikat.jpg (12950 Bytes)]

V roce 1969 byly Bozkovské jeskyně slavnostně otevřeny pro veřejnost. Postupně se dostávaly do povědomí nejen odborné veřejnosti, ale i turistů. Jsou již od roku 1990 zařazeny do jednotné celostátní organizace ochrany přírody, která od roku 1995 nese název Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Vedle toho, že zajišťuje turistický provoz všech zpřístupněných jeskyní a péči o ně, zajišťuje i výzkumnou, metodickou a znaleckou činnost v rámci celé republiky. Jeskyně mají svou vlastní správu a jsou pro veřejnost, jako jediné v republice, otevřeny celoročně. Vchod je v nadmořské výšce 452 metrů. Přístup je umožněn pěšky od parkoviště na okraji obce Bozkov nebo od železniční zastávky Jesenný na trati Železný Brod – Tanvald.

Bozkovským jeskyním je věnována elektronická publikace, která vznikla v době oslav 50 let od prvního nálezu a 40 let od hlavních objevů. Informace získáte na adrese pod tímto článkem.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 27.6.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Krápníky v Motolské nemocnici - 13.6.2000
Chýnovská jeskyně - 22.6.2000
Pyrenejští speleologové znají české jeskyně - 5.6.2000
Nakladatelství DRAHOKAM Turnovec


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Urvané krápníky - Ludek Vecsey
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.2 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

K U L T U R A:

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Existují jen multiplexy?

Next Station

Škytající Helmuti a potápěči z Východu

Helmutova stříkačka

FFFILM: Dneska to bouchne!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena