Novinky.cz
Kultura
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:02
Publikováno dne:
21.7.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dočkáme se inventury čestných občanů

„Radní v Zábřehu na Šumpersku po 70 letech odebrali čestné občanství německému nacionalistovi a vůdci Sudetoněmecké vlastenecké fronty Konrádu Henleinovi.“ Ze zprávy ČTK uveřejněné 8. července 2000.

Seznamy čestných občanství rozdávaných velkoryse různým politikům a okupantům (fašisty počínaje a ruskými důstojníky po roce 1968 konče) v mnohých obcích by si zasloužily inventuru. Jak by se dal celý problém s nečestnými čestnými občany vyřešit, je otázkou. Historii totiž nelze vymazat. Některá jména budou připomínat obcím jejich hanbu. Turnov není výjimkou. Uplynulo skutečně deset let od konce autoritativního vládnutí a rozhodování? Někdy to tak (a zvláště na komunální úrovni) nevypadá. Zdá se totiž, že zde často chybí vůle vyrovnat se s minulostí. Platí to v řadě obcí. Nezanedbatelným důvodem může být i to, že by noví „progresivní“ funkcionáři museli kritizovat své blízké příbuzné.

Vedení turnovské radnice dosud občany s aktuálním seznamem čestných občanů, včetně těch „čestných“ z let 1948 – 1989, neseznámilo. Přitom kontinuita v kulturně-historické obecni frontě se nijak výrazně nezměnila. Při studiu historických dokumentů pro publikaci Proměny a život na Turnovsku jsme zjistili, že např. v roce 1947 získali čestné občanství města Turnova společně s Klementem Gottwaldem i pánové Zenkl, Šrámek a Laušman. Normálně by na to mohlo být město hrdé, kdyby po komunistickém převratu nebylo čestné občanství všem třem jmenovaným odebráno. Snaha zkreslovat historii „kádrováním“ a zatajováním skutečností byla tehdy běžnou. Ostatně soudruzi to ve svých vzpomínkách (jsou na turnov.zde.cz k dispozici) komentovali: „Teprve akčním výborem obrozený Národní výbor napravil důsledky kejklířského protikomunistického bloku tak, že zrušil čestné občanství těch, kteří v únoru zradili.“

Naší snahou je seznámit občany s tím, kdo všechno, ale hlavně z jakých důvodů, čestné občanství Turnova získal. Bez zajímavosti také není, kdo a jak v letech komunistické vlády udělení čestného občanství zdůvodňoval. Byl proto podán dotaz na odbor kultury MÚ Turnov. Stejné údaje ale vyžadovali již před několika lety i zastupitelé. Zatím zbytečně. Na závěr jen informaci, že MÚ Turnov, slovy pana starosty Ing. Hejduka, přednesenými na tiskové konferenci 3. července, odmítl jakýkoliv finanční příspěvek či jinou pomoc města při studiu historických dokumentů a jejich následném prezentování občanům v rámci loučení se s dvacátým stoletím.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 21.7.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

V našem městě se rozbíhá debata ohledně udělování čestného občanství - Michal Wein
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena