Novinky.cz
Kultura
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:00
Publikováno dne:
8.3.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Čestné občanství a jeho devalvace

Udělování čestného občanství je lokální poctou. Získat jí by nemělo být příliš snadné. Vedle osobností typu T. G. Masaryka či Tomáše Bati se každý nehodí. Za Rakouska i během první republiky to byla skutečně vysoká pocta. Po převzetí moci komunistickou stranou docházelo k devalvaci celého institutu velice často. Činilo se tak vesměs z podlézavosti. Sem lze zařadit čestná občanství politiků, nemajících k obci žádný vztah (Henlein, Gottwald a další) nebo více méně náhodných politických návštěvníků či okupačních důstojníků (Němců stejně jako Rusů).

Seznamy čestných občanů z let 1945 - 1989 v některých obcích jsou opravdu kuriózní. Snaha vyrovnat se s minulostí „rušením“ jednou udělených oficiálních poct je ale směšná. To, co se stalo, nelze zrušit. Čestní občané s černým puntíkem stejně v seznamech musí zůstat, vypovídají totiž více než o sobě o tom, jací byli v tom kterém čase představitelé obecní správy.

Příkladem může být Kladno. Čestné občanství zde v loňském roce pozbyli bývalí reprezentanti komunistické moci, "první dělnický" prezident Klement Gottwald a ministr vnitra z 50. let Václav Nosek. Rozhodlo o tom kladenské zastupitelstvo. Pro zrušení občanství se vyslovilo 20 zastupitelů pravicových stran a sociální demokracie, proti bylo sedm komunistů a nezávislých. Stejným poměrem byli čestného občanství zbaveni i někdejší generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, manželka vůdce komunistického odboje Marie Švermová, socialnědemokratický politik a pozdější předseda Národního shromáždění Zdeněk Fierlinger a španělská revolucionářka Dolores Ibarruri. Iniciátor hlasování Vojtěch Munzar (ODS) považuje rozhodnutí za zadostiučinění pro všechny oběti politických procesů 50. let. Komunisticky zastupitel Jiří Kopsa naopak označil rozhodnutí za "irelevantní". "Klement Gottwald či Václav Nosek udělali pro občany Kladna nepoměrně více než někteří sportovci, kteří jsou rovněž čestnými občany města," prohlásil. Osobně pokládám kladenské řešení za výrazně kocourkovské, v žádném případě ale není v českých obcích ojedinělé. Zrušit lze stavební povolení a třeba i zbourat pomník, rozhodnutí kulturně-morálního charakteru lze pouze označit za špatné, nebo dobré, ale nelze je zrušit. Nesmyslné je i komunistické rušení čestných občanství, vyhlášených před rokem 1948, a nynější revokace těchto hloupých rozhodnutí. Kladeňáci se k tomu také odhodlali.

Ve snaze vypořádat se s komunistickou minulosti revokovali v listopadu 2000 kladenští zastupitelé i rozhodnutí bývalé komunistické radnice, která v roce 1948 zbavila čestného občanství národněsociálního politika Petra Zenkla. Tomu byl titul po dvaapadesáti letech navrácen. Zastupitelstvem naopak neprošel návrh představitele hnuti Nezávislých Jiřího Lukáče, který chtěl udělit čestné občanství předsedovi ODS Václavu Klausovi.

Po roce 1990 nastala paradoxní situace. Někdy to při udělování čestného občanství vypadá, že nemáme žádné významné vědce, umělce či myslitele. Popudem k ocenění bývají pro radnice pouze úspěchy aktivních sportovců. Čestným občanem Kladna je například hokejista Jaromír Jágr (ať doplníme uváděný příklad).

Nejvýraznější nárůst v udělování čestných občanství sportovcům nastal po úspěšné zimní olympiádě v Naganu 1998. Tak se ocitl Dominik Hašek v Pardubicích mezi čestnými občany Františkem Palackým, Tomášem Garriguem Masarykem či Jaroslavem Vrchlickým. Trojnásobný olympijsky vítěz v hodu oštěpem, třiatřicetiletý Jan Železný, vstoupil letos do společnosti mnoha dalších „čestných občanů“, když mu titul udělili představitelé Kosmonos u Mladé Boleslavi. Již dříve čestné občanství obdrželi tenisté Martina Navrátilová v Řevnicích, Ivan Lendl v Ostravě, diskař Ludvík Daněk v Blansku. Atletka Ludmila Formanová, poté co se stala mistryní světa v běhu na 800 metru, obdržela titul čestné občanky v Čáslavi, akrobatický lyžař Aleš Valenta po úspěšné olympiádě pro změnu v Šumperku.

Musíme skutečně protěžovat sportovce jako společenské vzory? Nezdá se mi to správné. Proč odměňovat čestným občanstvím lidi, pro které je sportovní výkon zdrojem příjmů? Jistě by byla jiná situace v případě sportovců amatérů. Ti ale již řadu let neexistují. Forma jejich společenského ocenění bezesporu patří do jiné kategorie, než jakou je „čestné občanství“. Pro udělování tohoto ocenění by měla být alespoň základní kriteria, jež by zabránila jeho devalvaci.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 8.3.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Dnes jsem dostal seznam čestných občanů Turnova od roku 1911 - Ivan Turnovec
Jak se v různých dobách udělování čestného občanství zdůvodňovalo? - Karel Dupak
Článek obsahuje neuvěřitelně pozoruhodná zjištění - JUDr. Milan Duda
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.9 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

K U L T U R A:

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Existují jen multiplexy?

Next Station

Škytající Helmuti a potápěči z Východu

Helmutova stříkačka

FFFILM: Dneska to bouchne!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena