Novinky.cz
Kultura
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:00
Publikováno dne:
18.5.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

V bratrových stopách

Jan Kryl se narodil v roce 1947, o tři roky později než starší bratr Karel. V roce 1950 byla znárodněna Krylovým tiskárna v Kroměříži. Tiskárna, která po dvě generace dávala lidem díla Čapkova, Halasova a dalších autorů. Utiskovat rodinu komunisté mohli, vyhnali jí dokonce z Kroměříže. Nedokázali ale zbavit její členy lásce ke kultuře a svobodě. Po roce 1957, se museli Krylovi odstěhovat z Kroměříže zpět do rodného Nového Jičína. Léta ubíhala a po roce 1968 opustil Karel republiku. Setkávali jsme se s ním na vlnách Svobodné Evropy a poslouchali jsme jeho písně Bratříčku zavírej vrátka a další. Pro sourozence i rodiče nastala těžká normalizační léta.

Jan Kryl při jednom ze svých letošních vystoupení na náměstí Českého ráje v Turnově

[Obr: kryl_bratr.jpg (32437 Bytes)]

Jan neměl možnost projevit své poetické vlohy, ani zpívat. Dostal se k tomu až po sametovém převratu v roce 1989. Vydal dvě básnické sbírky a časem začal zpívat vlastní písně, ne nepodobné písním svého staršího bratra. Dostat se k Janovým textům ale není jednoduché. Sbírky En passant a In medias res v knihkupectvích neseženete. Dovolím si proto na tomto místě uvést alespoň jeden text, text s názvem Až jednou, který si Jan sám zhudebnil a zpívá jej na svých vystoupeních:

Až jednou budeme chtít začít znova, až přejí se nám surovost, co prezentuje televize Nova, až začnem hledat náklonnost, pak těžko nalezneme správné vzory, či podle čeho máme žít. Jsme naprogramováni na horory, kde upíři smí krev nám pít, kde všude vládne brutalita a vladařem je vždy ten zlý, ošklivost krásu na smetišti vítá a vítězem je oplzlý a senzace se u neštěstí hledá, z bolesti druhých těží zisk, podvod a krádež – to jsou naše kréda, či aspoň trochu zkřivit pysk.

Refrén: Fašismus, rasismus, vraždění, horory, hrůzy a zděšení, nenávist, zloba a násilí! Nedobré sémě jsme zasili!

Až politici budou zase lidmi, až myslet budou jako my, až místo noci bude aspoň přítmí, až zmizí všechny pogromy, až kvůli uhlí nezničíme hory, stromy jen dřevem nebudou, až z hrdostí a bez pokory splyneme s krásnou přírodou, pak teprve se přestaneme stydět nad tím, co zbylo pro děti. Dokud však jedni žijí v bídě a jinde přepych viděti, mocní už neví, jak by nahrabali, že ostatní až zírají, a dosud ti, co dříve byli malí, zas prázdné hrsti svírají a ti, co proti křivdám nejvíc brojí, se snaží urvat čím dál víc, nesmíme ustat v nerovném tom boji, ale řvát protest z plných plic.

Refrén: Fašismus, rasismus, vraždění horory, hrůzy a zděšení, nenávist, zloba a násilí! Nedobré sémě jsme zasili!

Vzhledem ke svým vyhraněným názorům na svobodu a uměleckou poctivost (v tom se Jan od svého staršího bratra neliší) nedostává příležitost ani v soukromých, ani veřejnoprávních médiích. Své protestní songy zpívá a básně přednáší na živých koncertech, spojených s propagací politických názorů Pravého bloku. Je zastáncem přímé demokracie a osobním přítelem Petra Cibulky. Měl jsem možnost seznámit se s některými jeho písněmi i verši v Turnově, kde společně s Pepou Nosem a Petrem Cibulkou propagoval program Pravého bloku. Vážím si jeho zaujetí a líbí se mi jeho zpívané i recitované texty. To je také důvodem, proč si myslím, že je žádoucí s nimi seznamovat veřejnost.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 18.5.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Souhlasím s Janem Krylem - Hannah Savill
Karel Kryl neodhadnul situaci po revoluci - Arnošt Burget
Bratříček nedosahuje kvalit bratra - Tomas Mika
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 6.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

K U L T U R A:

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Existují jen multiplexy?

Next Station

Škytající Helmuti a potápěči z Východu

Helmutova stříkačka

FFFILM: Dneska to bouchne!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena