Novinky.cz
Kultura
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:00
Publikováno dne:
5.6.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

České olivíny

Kvalitní žlutozelené krystaly olivínu vhodné k broušení kamenů na výrobu šperků jsou v přírodě poměrně vzácné. Ve starověku byl olivín těžen a zpracováván hlavně Egypťany. Ve středověku ale byly významným nalezištěm také Čechy v širším okolí města Turnova. Věřilo se, že léčí nemoci očí, horečky, neplodnost a dokonce i malomocenství. Navíc podle starých pověr činí svého majitele obecně oblíbeným ve společnosti.

Podle svého hlavního naleziště, ostrova Topazos v Rudém moři, byl na počátku letopočtu nazýván topasios. Již v té době byla terminologie nejednotna. Upozorňoval na to Plinius starší roku 77 ve své Přírodní historii. Řekové označovali olivín, podle Plinia nesprávně, jako chrysolitos (označení chryzolit se dnes používá pro olivíny drahokamové kvality).

Egyptské výskyty v povodí Nilu u Kasejru a Esneru byly prakticky vytěženy již ve starověku. Ostrov Topazos byl opuštěn a na dlouhá léta zapomenut. Znovu objeven byl až v roce 1900. Tehdy se jmenoval Sant Johans. Nyní je v držení Egypta a jmenuje se Zebierget.

Vybroušené šperkové olivíny (rozměr největšího 9×7,5 mm)
[Obr: oliviny_brouseny.jpg (21976 Bytes)]

Ve středověku se získával šperkový olivín společně s dalšími šperkovými kameny na našem území, a to v širším okolí Turnova. Výskyty na vrchu Kozákově popisoval již v roce 1609 osobní lékař císaře Rudolfa II., milovník a znalec drahokamů Anselmus Boetius de Boot.

Jehlice do kravaty s olivínem a českými granáty, turnovský výrobek z roku 1912
[Obr: olivinsperk.jpg (13496 Bytes)]

Olivíny se tehdy brousily v Turnově a okolí, ale i v Praze. Brousily se v Čechách dokonce dříve než po celém světě známé české granáty, které se původně brousily v Německu. Vyráběly se z nich zlaté šperky. Velmi hezké byly olivíny v prstenech, brožích i závěsech v kombinaci s českým granátem. Největší vybroušený kozákovský olivín má hmotnost 15,67 karátů (tj. 3,14 g) a je uložen v Národním muzeu.

V čedičových proudech na Turnovsku, v okolí Železného Brodu a Semil, vytváří olivín různě velké oválné nodule (jde o kulovité shluky olivínových krystalů a některých dalších doprovodných složek — označovány jsou nesprávně jako olivínové koule). Jejich koncentrace v rámci jednotlivých čedičových výlevů je velmi nerovnoměrná. Získávaly se i v menších lůmcích na úpatí proslulého Kozákova, naleziště achátů a jaspisů (vrchu, který byl na starých mapách kreslen s pasáčkem házejícím po stádu kamenem dražším než to stádo). S nejvyššími koncentracemi olivínu jsme se setkávali ve dnes již opuštěném lomu Podmoklice u Semil. Objevují se alespoň v podřadném množství prakticky ve všech bazických výlevných horninách třetihorních sopečných výlevů Českého středohoří.

Olivínové nodule (koule) v čediči lomu Smrčí u Železného Brodu
[Obr: olivin.jpg (25001 Bytes)]

Sláva českých olivínů skončila v roce 1900, když byla znovu zahájena těžba na ostrově St. Johans. Zde se totiž vyskytuje olivín v podobě dobře krystalovaných zrn, jejichž velikost se běžně pohybuje kolem 2 g. Výjimkou ale nebyly ani krystaly, jejichž hmotnost se pohybovala kolem 40 g. V posledních letech jsou zdejší výskyty opět nepřístupné.

Hlavní produkce šperkových olivínů pochází nyní z Barmy, USA (Arizona, Nové Mexiko a Texas), menší pak z Havajských ostrovů. Na trhu šperkových kamenů si olivín již několik desetiletí udržuje standardní postavení v první desítce mezi barevnými kameny. Zapomenuty nejsou ani české výskyty, v čedičových lomech se dají i dnes nalézt úlomky olivínových krystalů mající šperkovou kvalitu. V lomech se zde setkávají sběratelé nejen z Čech, ale i ze světa. Část podzemního bohatství je stále ukryta ve skalních masivech, a to je jen dobře.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 5.6.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Kouzlo jantaru - 28.5.2001
Šperky s českým granátem (II.) - 29.5.2001
Léčivý význam drahých kamenů - 1.3.2000
Zlato a zlatokopové v Čechách - 28.2.2000
České diamanty - 13.7.2000
Naleziště diamantů a jejich těžba - 12.9.2000
Broušení drahokamů na Turnovsku (II.) - 1.6.2001
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 0 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

K U L T U R A:

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Existují jen multiplexy?

Next Station

Škytající Helmuti a potápěči z Východu

Helmutova stříkačka

FFFILM: Dneska to bouchne!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena