Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:20
Publikováno dne:
12.6.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dopis z Kosova (I. část)

Již od října minulého roku pracuje v Kosovu jako administrátor za OSN v oblasti Peje můj přítel Martin Dvořák. Pravidelně posílá dopisy, ve kterých informuje o tamním životě. S částí zatím toho posledním z 10. června 2000 bych rád seznámil čtenáře Novinek. Nejde o text nijak optimistický, ale právě proto, že jde o autentické prožitky, domnívám se, že si zaslouží naši pozornost.

Ta druhá událost týdne by původně patřila do rubriky "Sport", ale skončila v černé kronice. V té nejčernější. Istog v tomhle týdnu bojuje v Prištině ve fotbalové kvalifikaci o postup do 2. kosovské ligy. Na středeční utkání jsme se vypravili s Januzem a dalšími. Ale nepřinesli jsme jim štěstí. Necelých pět minut před koncem dostal Istog rozhodující gól. Podle některých to bylo rukou. To samozřejmě nemůže ani v nejmenším vysvětlit, tím méně omluvit, co se stalo potom. Sotva zápas skončil, vtrhli na hřiště fanoušci obou mužstev. Jedni slavit, a druzí /bohužel tedy naši/ se shlukli kolem sudího a dost na něj doráželi. Vypadalo to napřed docela zábavně, jako když si u nás v krajském přeboru pivem rozkurážení strejci vyšlápnou na sudího. Jenže tohle přestala být sranda velice rychle. V rukách několik mladíků se objevily nože a strhla se krvavá bitka, kterou se jeden z mála přítomných pořadatelů v uniformě KPC pokusil uklidnit podle mě dost nešťastně. Několika výstřely do vzduchu. Místo uklidnění se objevily pistole v rukách dalších účastníků rvačky. Šofér Arif se mě snažil uklidit do bezpečí. Já se naopak pokoušel vidět co nejvíc, a tak jsem bohužel nakonec viděl i to, jak jeden mladík z blízka zezadu vystřelil na svého soka a prostřelil mu lebku těsně za levým uchem. Teprve v tu chvíli se všichni ti šílenci zarazili a nastala velice rychlá, jakoby dobře natrénovaná akce. V mžiku bylo bezvládné tělo naloženo a s houkajícím klaksonem odjelo auto KPC snad do nemocnice, ale rozhodně v té době už nebyli žádní svědkové, žádné stopy, nic... Zdrcený Arif stál u našeho auta, nechápavě vrtěl hlavou a prosil mě, abych o tomhle k nám domů nepsal. To jsem mu slíbit nemohl, ale ušetřil jsem ho aspoň svých obav. Když jsem viděl tu děsivou vřavu, která se strhla po prohraném fotbale, v němž v podstatě o nic nešlo, když jsem viděl zkrvavený obličej toho kluka, říkal jsem si v duchu, co se tak asi strhne v téhle zemi po volbách, v nichž nejméně jedna strana určitě prohraje? Kolik krve poteče a kdo to zastaví?

Zaplať pánbůh mám na konec jednu dobrou zprávu. Ten chlapec nějakým zázrakem tu ránu přežil, je po operaci a mimo nebezpečí. Ale moje obavy o budoucnost téhle země to moc zmenšit nedokázalo. Tak snad příště něco veselejšího vám pošle Martin Dvořák

Martinovy dopisy od počátku jeho mise do letošního března byly vydány v elektronické formě. Stejným způsobem budou zpracovány i ty současné.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 12.6.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

O mentalitě a adaptabilitě albánských obyvatel vím své - Jiří Gai
Re(2): Naprosto přesný příklad albánské mentality  - Jiří Rokyta
RE: Naprosto přesný příklad albánské mentality - Vlora Ramadani
Naprosto přesný příklad albánské mentality - LIbor Dbalý
Holt, drželi jsme basu - Pavel Zadražil
Bohužel je to tak jak říká náš pozorovatel OSN - Zdenda Janík
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena