Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:20
Publikováno dne:
1.2.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Musí být chřipkové epidemie

Zatím co se plní čekárny praktických lékařů smrkajícími a kašlajícími pacienty, dovídáme se v tisku i rozhlase o tom, že začala první chřipková epidemie v novém tisíciletí. Nejde o nic výjimečného. Podle statistik Světové zdravotnické organizace údajně onemocní chřipkou každý rok téměř deset procent světové populace, více než 500 milionů lidí. Nejde o žádné banální onemocnění, protože si vyžádalo jen v uplynulém dvacátém století miliony obětí. V letech 1918 až 19 zemřelo 21 milionů Evropanů, šlo o tzv. „španělskou chřipku“. Epidemii „asijské chřipky“ jsme zažili v letech 1956 až 57, „honkongskᓠřádila v roce 1968, „ruskᓠv roce 1977. V podstatě každé tři roky chřipkové viry zaútočí a masově se mezi lidmi rozšiřují. Nakaženi bývají i ostatní savci.

Známe chřipkové viry A, B a C. Ten první je nejčastější, a co je horší, každý rok se jeho vlastnosti mění, a tak očkování nemusí pomáhat. Chřipka se šíří ve formě kapénkové infekce. Pokud oslabený jedinec vdechne kapénky, šířící se při kašlání a kýchání virem již nakaženého, může dojít v krátké době k jeho onemocnění. Inkubační doba chřipky je od několika hodin do několika dní. Častý je velmi výrazný nástup nemoci. Pacientovi stoupne horečka až na 39—40 stupňů Celsia, bolí jej hlava, klouby i svaly a trpí zimnicí. Prvními příznaky, a to často ještě v latentní fázi, kdy je člověk nakažen, ale ještě se necítí nemocen, je kašlání a kýcháni.

Obecně se ke chřipkovým epidemiím přistupuje jako k něčemu, co je nevyhnutelné a s čím se prostě nedá nic dělat. S tímto fatálním přístupem veřejnosti ale i řady lékařů nelze souhlasit. Jednotlivým onemocněním zabránit nelze, ale jejich nekontrolovatelnému masivnímu rozšiřování ano. Zavírání škol, rušení některých kulturních akcí a zákaz návštěv v nemocnicích je důsledkem nadměrného rozšíření nemoci a obvykle se k němu přistupuje pozdě.

Jakékoli masivní rozšiřování nemocí má specifické příčiny, obvykle jde o nedostatek hygienických možností. Proto jsou epidemie nejčastější v souvislosti s přírodními katastrofami nebo s válkami, kdy je poničena normální infrastruktura, nebo kdy jsou nemoci úmyslně rozšiřovány nepřítelem. Výjimečně dojde k hromadnému onemocnění při nějaké poruše (opět hygieny) v hromadném stravování nebo při znečištění kolektivně používaného vodního zdroje (žloutenka). V době míru a v civilizované společnosti lze masovému nástupu chřipky zabránit. Zarážející je, že snaha o eliminaci epidemie chřipky, jak ze strany potencionálních pacientů, tak lékařů, je prakticky nulová. Je tragické, že ta nejúčinnější obrana, kterou jsou základní hygienické návyky a vzájemná lidská ohleduplnost, v našich podmínkách zcela chybí. V současné době, kdy chřipková epidemie na řadě míst republiky vrcholí, se setkáváme s desítkami ba stovkami občanů od dětí po důchodce, kteří nemoc roznášejí. Kašlání a kýchání ve veřejných dopravních prostředcích, v obchodech, na pracovištích i školách bez použití kapesníku je tím hlavním šiřitelem nemoci. Rozumní lidé by měli ihned po zjištění prvních příznaků chřipky ulehnout a omezit kontakt s ostatními. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, vitamínu C a léků snižujících horečku. Antibiotika jsou při virovém onemocnění neúčinná.

Nad svým podílem na rozšíření, či naopak omezení chřipkové epidemie, by se měl jeden každý zamyslet. Žádné hromadné onemocnění není již, vzhledem k současným znalostem a možnostem prevence, morovou ranou, s jakými se potýkali naši středověcí předkové. Jen to chce trochu ohleduplnosti.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 1.2.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Tak z toho bludného kruhu vylezte tím, že se necháte očkovat - Marian Kechlibar
Jsem už nějakou chvíli na Ukrajině a tady...  - Jindra
Nezbývá než souhlasit - Mirek Růžicka
Říká se, že zdraví je přednější - Alena Pěnkavová
Chřipkové epidemie by se mohly omezit samozřejmě ohleduplností nemocných - Šárka
Zapomínáte na jednu věc - Jaroslav Kvapil
A co zaměstnání? - Adriana
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

LIDÉ, VZTAHY, SEX:

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Souboj ve staré pískovně

To by nevysvětlil ani Einstein!

Dalších deset otázek a odpovědí na téma SEX

Honem, dárky!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena