Novinky.cz
Lidé, vztahy, sex
Ú t e r ý
23.září 2003, 20:16
Publikováno dne:
6.6.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Sponzoring nejen na Turnovsku

Dnes je představa sponzoringu v mnohém jiná, než tomu bylo dříve, což je zásadní chyba. Organizátoři nehledají první příspěvky mezi sebou, mají pouze nataženou dlaň. Na městské tiskové konferenci v květnu 2001 si při informování o organizaci 3. memoriálu Ludvíka Daňka, který proběhl 20. května, postěžovali sportovní funkcionáři na malý zájem místních sponzorů. Podpora sportovních a kulturních akcí v jednotlivých obcích byla vždy běžná a byla pokládána za morální povinnost reprezentantů obcí - od starostů přes podnikatele, učitele a lékaře až po státní úředníky. Ovšem nechyběl ani podíl občanů, kteří se na akcích podíleli sami nebo v zastoupení, tedy prostřednictvím rodinných příslušníků, obvykle dětí. V minulosti bývala v Turnově (ale i v dalších městech) skutečně situace jiná než dnes. Dokumentuje to i pozvánka na III. ročník Velké ceny města Turnova ve skoku o tyči, který proběhl 22. září 1946. Z pozvánky je zřejmé, že se na financování této akce podílela kromě jedenatřiceti živností i velká řada turnovských a přespolních občanů (celkem jich tehdy bylo 152), zařazených do čestného výboru.

[Obr: sportplagatz.gif (11374 Bytes)]

Zaujalo mne to, a pokusil jsem se proto vypátrat, jak to vlastně se sponzoringem za první republiky (a před rokem 1948) vlastně bylo. Zajímavé informace jsem získal od žijících pamětníků. Tehdy se ještě jednalo o dva rozdílné přístupy, přežívající z Rakouska-Uherska a první republiky. Dobročinné sbírky na „chudé“ měly jiný charakter než podpora sportovních a kulturních aktivit. Dobročinné akce byly nárazové a do jisté míry morálně vynucované od středních a bohatších vrstev. Jinak ale probíhalo financování veřejných aktivit. Šlo skutečně o dobrovolné příspěvky na realizaci kulturních či sportovních akcí. Všichni ti drobní i větší sponzoři (často jejich děti) se na akcích skutečně podíleli. Příkladem ale šli vždycky u sportovních akcí funkcionáři a aktivní příznivci. U těch kulturních pak nechyběli nikdy představitelé městské inteligence a podnikatelé. Podílet se alespoň malým darem na mimopracovním životě města bylo pro každého ctí. Neexistovalo například, že by nedali příspěvek představitelé radnice a městských úřadů.

Dnes organizátoři nehledají první příspěvky mezi sebou a těmi, kdo se na akcích aktivně podílejí. Mají pouze nataženou dlaň směrem k ostatním spoluobčanům, podnikům, obchodníkům... Nehledají zdroje ve vlastních kapsách. Nepřipadá jim vůbec divné, že se na sponzorování nepodílejí. Na tomto místě se musím zeptat, jak je možné, že žádný osobní finanční dar na organizaci memoriálu Ludvíka Daňka nedal předseda organizačního výboru a starosta města Turnova v jedné osobě ing. Milan Hejduk, který je současně starostou místního Sokola, a další členové organizačního výboru, počínaje prezidentem AC Turnov, jímž je Pavel Šilhan.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 6.6.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 6.2 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena