Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:46
Publikováno dne:
16.4.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Volby na obzoru — žádná sláva

Volby 2002, ať už budou v jakékoliv podobě, jsou za dveřmi. Komediálně vedená předvolební kampaň začíná. Kontrola plnění předvolebních slibů v nich nemá prakticky místo. To je také důvodem, proč se nikdo příliš nenamáhá nové programy předkládat. Důvěra občanů v politické strany je oprávněně mizivá. Svědčí nejen o tom, že stranické základny jsou nepatrné a možnost uzurpovat si prostřednictvím strany osobní moc veliká, ale i o tom, že neexistuje žádná alternativa vládnutí. Strany, kterým se nevěří, by neměl nikdo volit, pokud by alternativa byla.

[Obr: obcane_ilustrace.jpg (22731 Bytes)]

Snaha malých mimoparlamentních stran a hnutí dosáhnout na české politické scéně nějaké změny je sice hezká, ale ne příliš pravděpodobná. I zde je příliš mnoho okoukaných tváří. Prohlášení, ze kterého si na tomto místě dovolím citovat, je ve své první části bezesporu pravdivé.

Prohlášení mimoparlamentních stran a hnutí — VYMĚŇME PARLAMENT

My, představitelé demokratických politických stran a hnutí — ODA, Strana za životní jistoty, Klub angažovaných nestraníků, Naděje, Hlas, LiRA, vyzýváme všechny voliče, aby vyměnili opotřebovaný, unavený a vyhaslý parlament.
Politika dnes vládnoucích stran je nebezpečná, protože je občanům nesrozumitelná a také proto, že důležitá rozhodnutí se dělají v zákulisí politických sekretariátů. Zemi vládne zákulisní Bratrstvo, jehož chapadla jdou napříč systémem sněmovních politických stran. Hlas pro kteroukoli ze stran Bratrstva tak ve skutečnosti propadne, neboť nemůže žádným způsobem přispět ke změně současného stavu.
Apelujeme na všechny občany v této zemi, kterým je drahá demokracie, aby volili strany, které se nepodílejí na současném rozdělení moci. Volbou našich stran Váš hlas nepropadne, protože umožní větší otevřenost českého politického spektra a skutečnou změnu.

[Obr: zantovsky_ilustracni.jpg (8285 Bytes)]

Jsme přesvědčeni, že přichází čas pro novou generaci českých političek a politiků. Už žádná křesla pro zkorumpované poslance. Jsme připraveni převzít odpovědnost a vymést nepořádek, který způsobily vládnoucí strany.

I mně by se výměna poslanců a stran v Parlamentu líbila. Reálné to ale není. Bez ohledu na výše uvedenou proklamaci mám obavu, že na naší politické scéně není žádná alternativa k dnešním parlamentním stranám. Problémem jsou nejen nadměrné osobní ambice, které se projevily třeba při vzniku Cesty změny, ale i neochota vést konstruktivní diskuse mezi jednotlivými hnutími. Rozpad Čtyřkoalice byl poslední ranou pro ty, kteří v nějakou výraznější změnu po volbách věřili. Je to více než smutné.

Současná situace totiž svádí občana k volebnímu stereotypu (To už jsou zase volby, mámo? Půjdeme tam vůbec? Když už jdeme, tak koho zaškrtneme dneska?), a proto si pak naprosto oprávněně myslí, že se stejně nic nezmění, ať je nahoře Miloš, nebo Venca.

V rámci předvolebních invektiv páni politici zapomínají na problémy, které náš stát a jeho občany skutečně tíží. Na Ostravsku, Kladensku, Mostecku, Sokolovsku, ale i jinde jsou místa, která, z důvodu mnohdy chybné restrukturalizace či divoké privatizace zdejších velkých podniků, trpí depresí. Žijí zde bývalí horníci a hutníci, je zde velká nezaměstnanost a s tím spojená nedůvěra ve vládu a parlament. Lidé tu dříve mívali slušné sociální jistoty, to jim vyhovovalo a na výhody si zvykli. Je proto logické, že rušení zdejších podniků a snižování životní úrovně se jim nelíbí. Zvlášť v tom případě, že nemají (a to se týká hlavně těch starších) žádnou perspektivu do budoucnosti. Oni proto po 13 letech „svobody a demokracie“ začínají opět pošilhávat po komunistech, a jak se zdá, vládnoucí elitě to příliš nevadí.

Při přechodu ke kapitalizmu došlo k mnoha chybám, které náš stát poškodily. Všemocná „ruka trhu“ nejen že nepomohla, ale leckdy byla důvodem likvidace průmyslových odvětví, která mohla být konkurencí pro zahraniční (hlavně německé) podniky. Kromě hutnických a strojírenských provozů šlo i o provozy textilní a sklárny. Řada kroků, ke kterým došlo, je již nevratná. Zatímco na západ od našich hranic je plánování, a to vědecky řízené plánování, běžným standardem, u nás existují nepřátelé jakéhokoli plánování, a situace podle toho vypadá.

Je na čase zaměstnanost i celou infrastrukturu velice rychle, ale zároveň citlivě řešit. Řešení je záležitostí dohody regionálních průmyslníků a politiků s centrální vládou a parlamentem. Že k takovýmto dohodám stále ještě nedochází, je trestuhodné. Zatím chybí koncepce prakticky ve všech klíčových oblastech, a s ní pochopitelně i smysluplné zákony. To není dobrý stav. Vede to ke stále větší nechuti občanů jakkoli se angažovat. Toho ve snaze získat moc zneužívají „profesionální“ politici, parlamentní i ti, kteří by rádi parlament ovládli v budoucnosti. Zde mají svůj prostor demagogové všeho druhu a náležitě toho také využívají. Komunistické i radikálně nacionalistické republikánské preference výrazně rostou a toho bychom se měli začít bát dřív, než bude pozdě. Nástup extrémismu je to jediné, co můžeme čekat. Změny ve stylu politiky, ale patrně ani mezi těmi „hlavními tvářemi“, se asi nedočkáme.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 16.4.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Umíme si vládnout? - 29.1.2002
Vyrovnáme se s minulostí? - 13.8.2001
Hrej a neplať 31/2001 - 15.8.2001
Rada, která by neměla zapadnout - 12.7.2001
Komunální problémy - 26.6.2001
Revize volebního zákona nutností - 18.7.2001
Dá se volit přímo? - 21.6.2001


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Komu jde o něco jiného než o koryto? - karelkajan
K volbam nejdu, neni koho volit - Jan
Se Sládkem byla aspoň legrace - Kajl
Ivan Turnovec
Snaha malých mimoparlamentních stran a hnutí dosáhnout na české politické scéně nějaké změny je sice hezká, ale ne příliš pravděpodobná.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena