Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:48
Publikováno dne:
30.4.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Volební šance malých stran

Spektrum malých neparlamentních stran je velmi široké. Diskriminační pětiprocentní volební práh je pro většinu z nich téměř nepřekonatelný. Bohatým parlamentním stranám nemohou konkurovat ani finančními prostředky na předvolební kampaň. Díky své roztříštěnosti znamenají hlasy, které v rámci parlamentních voleb získají, jen eliminaci voličského potenciálu nesouhlasícího se současnou parlamentní „elitou“. Otázkou je, mají-li tedy ve volbách šanci.

V těch parlamentních zatím jen malou, ale to neznamená, že by se časem situace nemohla změnit. Malé strany a jejich osobnosti mají jen omezenou možnost prezentovat sebe a své názory celostátně. Pro novináře jsou zajímavější okoukané tváře pohybující se již několik let ve vrcholné politice. V rámci regionů, měst a obcí však mají místní kluby neparlamentních stran podstatně větší šanci, a to i bez pomoci masmédií. Prezentovat se mohou svou faktickou společenskou, kulturní, popularizační a třeba i sportovní činností. Obvykle jsou přítomny v místním zastupitelstvu. Svými návrhy a podněty mohou ovlivňovat práci obecních úřadů a v důsledku toho je velká šance, že se v rámci dalších komunálních voleb mohou umístit i velmi dobře, a tak omezit vliv uskupení parlamentních straníků. Některá místní koaliční uskupení jsou toho po volbách 1998 příkladem.

Strana Volba pro město, která měla 20. dubna 2002 všeobecné shromáždění, je příkladem neparlamentní strany, která si svá omezení i možnosti plně uvědomuje. Vznikla v roce 1998 v Hradci Králové jako „servisní organizace“ umožňující zúčastnit se komunálních voleb nejen svým členům, ale všem angažovaným demokratům, kterým v současnosti vládnoucí politické strany nevyhovují. Tento způsob se osvědčil. Na řadě míst byli kandidáti VPM úspěšní. Lze předpokládat, že nejinak tomu bude během letošních podzimních komunálních voleb.

Sestavovat kandidátky do parlamentu nehodlá VPM ani letos. Nicméně mohla by být vzorem pro další strany tím, že bude prosazovat minimálně jednoho kandidáta do Senátu PČR. Potvrzena i odsouhlasena byla na shromáždění kandidatura Martina Dvořáka, bývalého primátora (čtenáři Novinek jej měli možnost poznat prostřednictvím Dopisů z Kosova). Jeho šance na úspěch ve volebním okrsku, kde žije, pracuje a má širokou podporu, je značná. Stranami dosazení kandidáti z centra, bez ohledu na do kampaně vynakládané finanční prostředky, mají za předpokladu vyšší účasti voličů podstatně menší šanci. Zdá se ostatně, že některé parlamentní strany si to uvědomují, a proto by Senát rády zrušily. Nejde jim přitom jen o možnosti zvolení osobností bez jejich kontroly, ale i o to, že senátoři mají větší podíl individuální zodpovědnosti než poslanci parlamentu, za které mnohdy rozhoduje vedení stranického klubu.

I ta nejmenší strana má volební šance, pokud se zaměří tam, kde by měla obecně celostátní politika začínat, to znamená, když začne řešit komunální problémy a případně postaví silného kandidáta do senátních voleb. Čas na volby parlamentní určitě přijde v některém z příštích volebních období.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 30.4.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Ústava je ve věcech parlamentu a voleb padlá na hlavu - Vít Profant
LEVICE I PRAVICE PLETE LIDEM PALICE - mgr Antonín Žiška, Traplice.-Kandidát v zlínském kraji.
Ivan Turnovec
Prosadit se je umění, chtít hned vše je trestuhodná chyba, a to by si malé strany a uskupení měly uvědomit.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 6.1 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena