Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:47
Publikováno dne:
23.7.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Bude PhDr. Petr Mareš pro novou vládu přínosem?

V současnosti opouští bývalý poslanec Petr Mareš svou kancelář, kterou měl několik posledních let v Turnově. V očích voličů se moc nevytáhl, a tak při volbách se již do Poslanecké sněmovny nedostal. Díky stranickému postu místopředsedy US se ale nakonec do vlády ČSSD dostal. Zda bylo i jeho místo ve vládě důvodem, že se volební program US-DEU (poté co rezignovala, s ústupky nesouhlasící, předsedkyně Hana Marvanová) nakonec stal socialistickým, se asi hned tak nedovíme. On se tím určitě chlubit nebude.

Otázkou je, jakým přínosem pro Špidlovu vládu pan Mareš bude. Můžeme odhadovat podle toho, jak působil v Turnově, kde se mu, jak sám několikrát uváděl: líbilo a dobře pracovalo. Exponoval se v případě zdejší hotelové školy, snažil se neúspěšně zajistit státní dotace na rekonstrukci kasáren po sovětské armádě. Neexistuje nic pozitivního, čím by se tento bývalý poslanec mohl pochlubit.

[Obr: p_mares_us.jpg (34361 Bytes)]

Peníze na rekonstrukci kasáren daroval nakonec mecenáš J. B. Horáček, osobnost, o které se v Turnově i okolí hodně mluví, protože jde o filantropa, který ze svého osobního majetku financuje, a to celkově v řádu stamilionů, prostřednictvím své nadace, odměny pro nejlepší studenty turnovských škol, mnohé investiční akce, od znovupostavení kašny v Turnově, koupení budovy pro městský úřad na Hrubé Skále, po stavbu domovů důchodců či rekonstrukci bývalých kasáren. O panu Horáčkovi jsme se na Novinkách zmínili. Nejde ale jen o dary na investiční akce a dobročinnost. V loňském roce vyplatila jeho nadace i první cenu za pokrok ve vědě v České republice v hodnotě milionu korun, a v tom hodlá pokračovat. Ví o tom celá vědecká obec a zdá se, že se tak trochu blýská na časy, vědci si ocenění zaslouží určitě víc než baviči z televizních obrazovek. Nicméně pro pana PhDr. Mareše tento člověk neexistuje, nic o něm neví, alespoň se tak vyjádřil pro časopis Týden na jednu ze tří otázek, kterou mu reportér položil. Slavnostního otevření Hotelové školy v rekonstruovaných kasárnách se ale zúčastnil. Skoro to vypadá, že přes svá prohlášení v tisku se s Turnovem nikdy nesžil a ani jej nic o životě města, ve kterém měl kancelář, nezajímalo.

Nakonec sám si vzpomínám, že několik mých pokusů promluvit si s ním coby poslancem skončilo vždy bezúspěšně. Stejně bezúspěšné bylo zvát jej na besedy s občany, které pořádal turnovský demokratický klub. Je s podivem, že dokázal se svými přáteli ve vedení US požadovat pro sebe, jako jednoho z politiků, kteří propadli ve volbách, místo ve vládě (totéž platí i pro pana Pilipa, který pašalík díky bohu nedostal).

Správnou poznámku jsem objevil v časopise TÝDEN (doporučuji k přečtení) z 15. 6. ve článku Marka Stoniše, který nazval Všeho moc škodí, a navíc je to příliš drahé: „Jde jen o to, uspokojit partajní žízeň po dobře honorovaných pašalících. Ať to stojí, co to stojí. Nebo funkce vicepremiéra pro vědu a výzkum. Bude snad chodit na zasedání vlády v bílém plášti a s křivulemi po kapsách? Kolik nás bude stát jeho aparát? Nebylo by lepší udělit za ty peníze několik desítek vědeckých grantů?“ Možná že by nebylo od věci, kdyby se nad svou účastí v nové vládě pan Mareš ještě zamyslel. Přínosem v žádném případě nebude, jen se stejně jako řada dalších bude podílet na zbytečném zvýšení nákladů.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 23.7.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Turnovský mecenáš - 16.2.2001
Ivan Turnovec
Sebevědomí některých politiků je tak vysoké, že kolem nich vytváří zeď, přes kterou nepronikne žádná kritika.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena