Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:46
Publikováno dne:
29.7.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Turnov zná své významné občany

Turnovská radnice věnovala čas a prostředky vyčlenění významných občanů města nalézajících se na místním hřbitově. Jde bezesporu o zajímavý nápad. Realizován byl pod patronací místostarostky města PhDr. Hany Maierové, která svou profesí historika je pro výběr významných občanů Turnovska zajisté osobou z nejkompetentnějších.

Poté, co byly instalovány na hřbitově v jednotlivých odděleních cedulky se jmény, vedením města vybraných, významných osobností, jsem hřbitov navštívil. Je logické, že řada jmen je pro mne nových, protože zrovna o nich a jejich životě a práci zatím nevím. Nicméně mezi těmi známými mne hned blízko vchodu zaujalo jedno v vybraných jmen, seznámil jsem se s ním nedávno při studiu historických materiálů v souvislosti s rokem 1948 na Turnovsku. Jedná se totiž o jméno velitele turnovského oddělení SNB Miroslava Šilhána (1910—1980), který se v roce 1948 zasloužil o to, že řada občanů z Turnovska byla zatčena a dlouhodobě vězněna za distribuci protikomunistických letáků. Ostatně sám pan Šilhán ve svých vzpomínkách v publikaci Očima pamětníků, vydané okresním výborem KSČ v Semilech v roce 1968, píše: „Do Turnova jsem byl přemístěn dne 1. února 1948 Hlavní správou výchovy a osvěty ministerstva vnitra… Jako člen strany jsem věděl, že na Turnovsku bude třeba pomáhat ze všech sil… Obavy národních socialistů, že mohu jako komunista a důstojník ovlivnit příslušníky SNB na celém okrese, byly opodstatněné… Letáky byly rozhazovány po ulicích, silnicích a zasouvány pod dveře domů ve večerní době. I jejich původce jsme objevili a zneškodnili.“

[Obr: silhan_hrob.jpg (29047 Bytes)]

Čtrnáct mládenců „letáčkářů“, zajištěných panem Šilhánem a jeho lidmi, bylo odsouzeno na celkem 85 let do vězení. Pan velitel je tedy podle paní místostarostky zaslouženě významnou osobností města Turnova. Jako historička, pracující od skončení studia v Muzeu Českého ráje v Turnově, kde byla vedoucí oddělení historie s funkcí studia dělnického hnutí a vývoje socialismu v regionu, to musí vědět. K materiálům, jako byla vzpomínková komunistická publikace z roku 1968, měla z titulu svého pracovního zařazení nejblíže. V roce 1990 odložila svůj stranický průkaz a z nadějné komunistické odbornice se stala bezpartijní. Snažila se jako nezávislá kandidovat v krajských volbách za ČSNS, možná, že právě kvůli ní, tato strana se zajímavým programem, neuspěla. Před krajskými volbami ale v Turnově, mezi ostatními Nezávislými kandidáty, společně se současným starostou ing. Milanem Hejdukem, byla zvolena do zastupitelstva a posléze zvolena i do funkce místostarostky. Do její náplně patří kromě vedení Sdružení obcí Českého ráje i problematika čestných občanství a upozorňování na významné občany Turnovska. Její výběr pana Miroslava Šilhána mezi významné osobnosti nalézající se na turnovském hřbitově je v kontextu s její kariérou v komunální politice.

Zájemci, kteří by si chtěli přečíst celou vzpomínku pana Miroslava Šilhána, kterou v roce 1968 ve vzpomínkové publikaci OV KSČ Semily nazval Vzpomínky velitele SNB, ji naleznou na adrese: turnov.zde.cz/zine.php?id=15

[Obr: hrob_silhan_turnov.jpg (17404 Bytes)]

Epilog — Na označení pana policejního ředitele Šilhana na turnovském hřbitově za významného občana zareagovali, mezi napsáním a zveřejněním výše uvedeného textu, zástupci Konfederace politických vězňů semilského okresu. Obrátili se rozhořčeným dopisem na turnovskou radu města se žádostí o vysvětlení. O zajímavý výklad, kdo je občanem hodným zvýšené pozornosti, se začala zajímat i televize a regionální tisk. Vedení města Turnova se chová jako mrtvý brouk. Političtí vězni, ani nikdo druhý, odpověď ještě nedostali, nicméně označení ze hřbitova na konci týdne záhadně zmizelo. Jak bude reagovat zodpovědná paní místostarostka, bude-li vůbec reagovat, na své rozhodnutí o významnosti občana Šilhana, si dovolím informovat čtenáře, hned jak se s ním seznámím, prostřednictvím názoru pod článkem.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 29.7.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 

Ivan Turnovec
Historické zkušenosti mají být poučením, aby nedošlo ke stejným chybám či zločinům opakovaně, určitě ale nelze chválit to, co bylo špatné.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena