Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:46
Publikováno dne:
22.10.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Epitaf B. J. Horáčka

B. J. Horáček, rodák z Českého ráje, zakladatel Nadace B. J. Horáčka Českému ráji, v pátek 18. října po krátké nemoci zemřel v Německu. Opustil nás tak dobrý člověk a vlastenec, který na svůj rodný kraj nikdy během své emigrace nezapomněl. Po porážce komunismu se jako úspěšný podnikatel vracel do Čech a prostřednictvím své nadace se podílel na realizaci veřejně prospěšných projektů v regionu Českého ráje.

Dosud bylo proinvestováno přes 600 milionů korun a další stamiliony již nadace vynakládá na rozpracované akce. V loňském roce se činnost nadace rozšířila i na udělování nadačních cen Praemium Bohemiae pro České vědce za významné vědecké objevy. Nadace již žije svým životem, i o to se její zakladatel postaral, v jejím čele je jeho synovec. Bude i nadále podporovat ty aktivity, kterým by byl nakloněn i starý pán.

Pomníkem českého vlastence a mecenáše budou mnohé opravené kulturní památky, postavené domovy důchodců, restaurované sportovní objekty a školy i nově postavené víceúčelové budovy. Kromě toho ceny českým vědcům, ale i dobrým studentům z regionu.

Svůj epitaf si napsal sám, když v září tohoto roku vyjádřil své obavy z dalšího vývoje rodné země v podobě Výzvy, kterou adresoval svým spoluobčanům z Českého ráje. Jeho předvolební výzva má obecnější platnost, a proto je žádoucí, aby se s ní voliči seznámili.

[Obr: horacek.jpg (13434 Bytes)]

B. J. Horáček se zajímal o život v Čechách během své emigrace vždy, po změně poměrů ještě více. Trápilo jej, že s blížícími se komunálními volbami začíná docházet ke střetům nejrůznějších názorů. Velice aktivní jsou dnes bývalí členové KSČ skrývající se na kandidátkách tzv. „nezávislých“ a s nimi i zástupci KSČM. Ostatně, účelové koalice vytvářely tyto spolky během celého tohoto volebního období. Neutěšený stav proto přinutil (patrně největšího sponzora investic v obcích Českého ráje a zakladatele prestižní ceny za úspěchy v české vědě), aby se k současné situaci vyjádřil. Udělal to formou výzvy, se kterou vás seznamujeme a která se vzhledem k jeho náhlému úmrtí stala jeho epitafem:

Výzva českým občanům ke komunálním volbám speciálně v Českém ráji

Zakladatel „Nadace B. J. Horáčka Českému ráji“ ing. Bohuslav Horáček dává touto výzvou doporučení pro volby ve městech a obcích Českého ráje z následujících morálních důvodů.

Sám jsem zažil ve svém dosavadním životě, již jako student, co to znamená nacistická diktatura na jedné straně, nebo tzv. socialistické tj. komunistické utlačování na druhé straně. To byl důvod, pro který jsem musel opustit svůj rodný kraj a uprchnout do ciziny.

Když chcete volně dýchat, být svobodní v tom původním významu tohoto slova, nenechte se nachytat na volební programy těchto extrémních pravicových a levicových stran, kde slibují ráj na zemi. Podívejte se, kdo za tím programem stojí, jak se choval každý jejich kandidát ještě možná před několika lety. Vzpomeňte si na to pronásledování a utlačování všech osob, které byly jiného než komunistického myšlení!

Nejdůležitější pasus v zakládací listině mé nadace je § 9, který říká následující:

„Pokud by v institucích měst a obcí nebo jiných právnických osob, kterým má být udělen nadační příspěvek, došlo k převzetí rozhodovací moci stranami či korporacemi, které jsou založeny a organizovány na nedemokratických principech (např. strana s komunistickým či fašistickým programem, eventuelně jen v součinnosti či koalici s demokratickými stranami), nadace nadační příspěvek neudělí, nebo zastaví postupné udělování dílčích příspěvků do doby, než správní rada konstatuje, že v orgánech těchto institucí byly nastoleny opět poměry demokratického řízení a rozhodování. Posouzení toho, zda příjemce nadačního příspěvku je organizován na principech demokratických, je stálou náležitostí písemného rozhodnutí správní rady o udělení nadačního příspěvku.

Při rozhodování a posuzování demokratických poměrů u korporací a politických stran požádá nadace o posouzení nevládní organizace USA, Evropské Unie, Velké Británie nebo Švýcarska.“

Resumé: Nejste-li tedy z morálních důvodů přesvědčeni, koho nemáte volit, tak berte na zřetel alespoň eventuální materiální, finanční důvody.

Poznámka: Jestliže někdo vidí v tomto uveřejnění pokus o ovlivnění příštích komunálních voleb, tak mu dávám za pravdu. Ano, chci, aby si každý občan uvědomil, že může ovlivnit svým volebním listem obsazení v obci nebo na radnici.

JDĚTE VOLIT, ALE VOLTE SPRÁVNĚ!

-------

V září 2002 předal B. J. Horáček výzvu tisku prostřednictvím své nadace.

Komentovat výzvu pana Horáčka není nutno. Bývalí komunisté společně s těmi z KSČM získávají více a více moci na obcích i úřadech státní správy. Společně s tím roste i jejich troufalost v celém státě. Příkladů by se daly uvádět desítky. Stačí jen připomenout, i na Novinkách zveřejněnou, poslední turnovskou aférku se zařazením okresního velitele turnovské SNB z roku 1948 mezi významné občany města Turnova. O spolupráci tamního starosty a jeho dalších „nezávislých“ (bývalých soudruhů) se zástupci KSČM v radě města již ani nemluvě. Obavu z dalšího vývoje nemá jen pan ing. Horáček.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 22.10.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Turnovský mecenáš - 16.2.2001
Srpnové memento (nejen 21. 8. 68) - 21.8.2002
Co nahrává komunistům - 28.5.2002
Volby na obzoru — žádná sláva - 16.4.2002
Inventura dospělosti - 17.7.2001


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Jeho výzva ladí s mnoha místy v naší republice - Zdena Knihová
Ivan Turnovec
Jděte volit, ale volte správně!
B. J. Horáček

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena