Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:46
Publikováno dne:
4.10.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Svatá válka (autentické svědectví…)

Málokdy se stane, že člověka z jeho běžných návyků vykoření kniha. Po pravdě řečeno, kdybych to nezažil, nevěřil bych. Dostal jsem darem knížku a vzhledem k poměrně nabitému pracovnímu programu bych ji, stejně jako mnohé jiné, odložil „na později“ do knihovny. Došlo ale k malé změně a já měl přebytečných dvacet minut. Napadlo mně knihu otevřít a zběžně prolistovat. Začal jsem číst, a díky tomu vznikla řada restů. Ale k věci.

Tou knihou, která mne zaujala, byla SVATÁ VÁLKA od reportéra CNN P. L. Bergena. Jde o „autentické svědectví o tajemném světě Usámy bin Ládina“, jak je uvedeno v podtitulu. Český překlad vyšel letos, tedy necelý rok od vydání originálu (koncem roku 2001) Holy War v New Yorku. Překladatelé Jan Kolář a Hana Karousová odvedli dobrou práci. Knihu v rozsahu 222 stran vydalo Ottovo nakladatelství — Cesty, Praha. Cenu bohužel neznám.

Autor knihy Peter Bergen byl prvním nemuslimským novinářem, kterému poskytl Usáma bin Ládin interview. Stalo se to v roce 1997. Bergen je striktně objektivní, i když v úvodní poznámce píše: „Když jsem v dubnu 2001 dodal svému vydavateli rukopis, docela jsem se těšil na vydání v polovině léta 2002 s tím, že budu mít dostatek času sebrat další argumenty a eliminovat části, které se opakují. Události 11. září 2001 však všechno zcela změnily. … Během dvou vyčerpávajících a zběsilých týdnů jsem společně s mnoha dalšími lidmi pracoval, abychom knihu, která už vlastně byla napsána, přepracovali podle událostí hrůzné současnosti.“

Kniha je velmi objektivní a jednotlivé odkazy si lze ověřit. Po jejím přečtení již člověk nevidí černobíle. Osvobozenecký boj afghánského lidu proti hordám sovětských okupantů byl bezesporu heroickým a podíl Usámy bin Ládina na vítězství je nepřehlédnutelný. To, že tento bohatý Arab se vzdal pohodlí a stal se doslova spasitelem potlačovaných islamistů, je faktem, na který jeho souvěrci (a to nejen ti fanatičtí) nezapomínají ani po všem, co se stalo a učinilo z něj nejhledanějšího teroristu všech dob.

[Obr: svata_valka.jpg (11823 Bytes)]
V knize se píše: „Usáma bin Ládin vzbuzuje krajní emoce — lidé jsou s ním, nebo proti němu. Nekontrastní odstíny šedi nejsou pro portrét nejslavnějšího islámského militantního představitele tou nejvhodnější barvou. Pochopit jej, to je náročný úkol. Při svědectví před Senátem v roce 1999 ředitel CIA George Tenet shrnul, že bin Ládin a jeho světová globální síť velitelů a společníků představuje okamžitou a vážnou hrozbu terorismu zaměřeného proti Spojeným státům… President George W. Bush devět dní před útokem označil před Kongresem bin Ládina za kmotra terorismu. Prohlásil, že Al-Kaida je pro terorismus totéž, co mafie pro zločin.

Ředitel jedné z největších náboženských škol v Pákistánu vyjádřil poněkud jiný názor. Prohlásil, že bin Ládin je hrdina, protože se odvážil pozvednout hlas na ochranu potlačovaných muslimů. Malý chlapec s koránem v ruce, kterého jsem potkal v odlehlé jemenské vesničce, mi řekl: My ho milujeme. Bojuje ve jménu Boha a je v Afganistánu. Stejný obdiv byl patrný i na konferenci, jíž jsem se v Londýně zúčastnil na jaře roku 2000. Před několika stovkami vzrušených mužů a žen vychvaloval hlavní řečník bin Ládina jako muže, který obětoval svůj život islámu“.

Musím se přiznat, že jsem knihu četl s velkým zájmem a doporučuji ji všem, kteří se o problematice islámského terorismu, či svaté válce, chtějí dovědět něco víc než jen tendenční novinářské odsuzování. Ostatně v doslovu autor píše: „Pokud jste tuto knihu dočetli až sem, určitě hledáte odpověď na otázku, proč to bin Ládin dělá… Pro nalezení správné odpovědi musíme přestat Araby karikovat a místo toho se vžít do bin Ládinových prohlášení. Bin Ládin není jen tak nějaký „Arab“, který se ráno probudil se špatnou náladou a s pomačkaným turbanem, a proto se rozhodl, že Amerika je NEPŘÍTEL. Má důvody nenávidět Spojené státy. Dokud tyto důvody nepochopíme, nebudeme mít tušení, co vyvolalo události z 11. září 2001… Bin Ládin je ve válce se Spojenými státy, ale je to politická válka, ospravedlněná jeho vnímáním islámu, zaměřená proti symbolům politické moci USA.“ Kniha byla napsána ještě před zahájením vojenských operací proti Afganistánu. To, že k němu dojde, bylo ale již jasné a kniha končí slovy: „Můžeme jen doufat, že tento zásah vydláždí cestu nejen k mnohem umírněnějšímu Afganistánu, ale i k nové éře obrody mezi velkými civilizacemi Západu a muslimského světa. Před dvěma tisíci lety velký židovský prorok, uznávaný i muslimy a křesťany, řekl Požehnáni budiž mírotvorci, nechť jsou nazýváni Božími dětmi.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.10.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Podhoubí terorismu - 4.10.2001


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

S muslimy si není radno zahrávat - Wratak Pulec
Ale proc vlastne nema letadlove lode??? - Petr Mika
Muslimové trpí zištnými zájmy USA? - ivan
Obdivovat či zatratit je velice jednoduché - Jirka
Bin Laden je Hitler muslimskeho puvodu - tomas kantor
Zamyslete se nad tím, kdo USA řídí a hlavně kam - A.B.
Jaké je to krásné... chápat vrahy a podobné typy - Michal
Muslimové utlačovaní zištnými zájmy USA nemají zrovna dvakrát na výběr - Martin
Žádný věděcký výzkum se nedostane do nitra duše muslima - Zdena Knihová
Je to srab? - Standa
Komunismus dělil války na spravedlivé a nespravedlivé - Miroslav Hubený
Realita je černobílá - David
„Svět spěje proti všemu rozumu“ - Pavel Urban
Nějak se Vám to pomotalo - karelkajan
Lidi typu Usámy bin Ládina neumím a nechci chápat - Kryšpín
Je to srab - Jakub Platil
Tohle nikdy nepochopim. Je to zverstvo - Iva
Ivan Turnovec
Realita bývá obvykle jiná než její černobílá prezentace v novinách či na politických mítincích.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena