Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:52
Publikováno dne:
21.2.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Chtějí vládnout za každou cenu?

Trůn současné politické moci je již hodně zrezivělý a drobné kosmetické úpravy mu lesk nepřidají. Pokus o obnovu a slibovaný rozvoj není možný s okoukanými politiky, kteří jsou objektivně zodpovědní za realizaci vládního programu.

Realizace se totiž po celou dobu od proklamovaných volebních programů výrazně liší. Přitom je zarážející neochota jednotlivých čelných politiků unést nejen svojí, ale i stranickou politickou odpovědnost.

Nejde přece o trhání hlav - pomáhat s řešením obtížné situace mohou i mimo posty ministerské. Změna vlády, a to hodně velká, měla proběhnout již dávno, a to včetně ministerského předsedy. Hazard s důvěrou voličů se může vymstít. Dnes je nejdůležitější dělat politiku komunální a dotáhnout v každém okrese alespoň nějaký problém do úplného konce. Držet se zuby nehty u moci, jak to dělá ČSSD, může sice umožnit s odřenýma ušima udržet menšinovou vládu ještě rok, nebo i do konce volebního období, ale současně s tím to znamená skutečnou a úplnou likvidaci občanské politiky. Dnes už nemůžeme vystačit s komunistickým strašákem. Politika s nepřítelem, na kterého chceme všechno svádět, vede přes nejkrásnější proklamace k diktatuře.

Navíc deset let současné politiky je již dostatečně dlouhých. Za to, co se neudělalo, jsou odpovědní politici, které stále vidíme na televizních obrazovkách. V takovém případě se nelze divit požadavkům na jejich odstoupení. Na druhou stranu vykřikování některých sebevědomě se tvářících představitelů Unie svobody i dalších malých stran působí (právě proto, že i oni svůj kredit již dávno ztratili) velmi falešně. Legitimní jsou výzvy typu Impulsu 99 a dalších, i když jejich skutečný politický význam nelze přeceňovat, protože zde si ohřívají svoji polívčičku i extremisté. Já osobně stále vidím hlavní problém v politice komunální, která je podhoubím té velké. Situace v naší zemi není jednoduchá, přibývání nezaměstnaných a s tím spojených sociálních aspektů (včetně zvyšující se kriminality) je alarmující.

Situaci je třeba řešit. Je nutno soustředit se na to hlavní - zdravotní péči a bezpečnost občanů, zajistit co nejsnazší (i finančně) přístup ke vzdělávání, dbát o slušné jednání státních úředníků a čistotu v jednotlivých obcích. Pokud se to podaří, bude časem pořádek i na celostátní úrovni. A snad se brzy zlepší i situace hospodářská.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 21.2.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Kdy uz konecne dojde k tomu, ze ekonomika bude nad politikou?!?!?!? - Jan Šmákal
Každý chce jen velký plat a ještě větší peníze ulejt - Roman Čechura
Neni vule resit problemy - Josef Koprnicky
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.2 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena