Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:52
Publikováno dne:
3.5.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jak mizí v Turnově městské peníze

Mnohé, co se děje na celostátní i komunální politické scéně, odporuje dobrým mravům, i když z pohledu zákona je vše v pořádku. V podstatě legálně lze městské rozpočty využívat k dosahování osobních cílů. Turnovští radní s tím mají zkušenosti. Pokud sami ve svých organizacích hospodařili špatně, odhlasují si finanční pomoc z městského rozpočtu.

Zúčastnil jsem se 27. dubna veřejného zasedání turnovského městského zastupitelstva. Dva z bodů programu, které znamenají ochuzení městského rozpočtu o téměř tři miliony korun (nebo spíš jejich řešení) mne přiměly podělit se o zážitek se čtenáři.

Město Turnov postihla v březnu povodeň, má poničené komunikace a potřebuje každou korunu. Padesátimilionové zadlužení také není maličkost, a tak by člověk očekával, že se bude šetřit s každou korunou. Požadavek státní hotelové školy na odpuštění části nájemného za rok 1999 ve výši 800 tisíc korun a požadavek na snížení nájmu o celý milion na rok 2000, mne proto překvapil. Ještě více mne ale překvapila diskuse k tomuto problému. Nájemné platí městu vlastně stát a ve státním příspěvku pro rozpočet školy je s nájemným počítáno. Starosta města Ing. Milan Hejduk nicméně řekl, že pro dlužnou částku by město muselo školu zažalovat, částku by jistě dostalo, ale určitě by pak byl odvolán ředitel školy, proto doporučuje dluh prominout. K věci se vyjadřoval i ředitel školy Mgr. Špetlík, jinak radní města a přítel pana starosty. Z jeho projevu jsem pochopil, že mu na placení nájmu nezbývá, chyběly by totiž peníze na odměny.

Přes návrhy několika zastupitelů, aby bylo odpuštěno pouze penále a jednalo se o splátkovém kalendáři, byl při hlasování požadavek o odpuštění dluhu odhlasován. Rozhodl o tom jediný hlas. Čtrnáct ze sedmadvaceti zastupitelů zvedlo ruku podle návrhu pana starosty. Kamarádi si musejí pomáhat. Co kdyby se na ministerstvu školství zjistilo, že pan řiditel špatně hospodařil (a on pak byl skutečně odvolán). Ten další by nemusel být tak dobrý kamarád. Dle zákona je vše v nejlepším pořádku, o městském rozpočtu rozhoduje hlasování, které proběhlo. Že dobré mravy při tom dostaly na frak, souhlasící polovině zastupitelů ani trochu nevadí. Hotelová škola (a hlavně její pan ředitel) počítá s tím, že se poměrně brzy odstěhuje do nové budovy, jejíž výstavbu financovalo město společně s mecenášem - panem Ing. Horáčkem. Odpouštět státu nájemné a současně mu nabízet novou budovu, na jejíž výstavbě se nepodílel, je skutečně nestandardním řešením. Vycházel-li požadavek na odpuštění dluhu a snížení nájmu z ministerstva školství (o čemž pochybuji), se dozvím, protože dotaz jsem panu ministrovi odeslal.

Nemohu si pomoci, ale již podání žádosti o odpuštění dlužné částky radním města, který je vlastně za dluh profesně zodpovědný, se mi jeví jako střet zájmů. Využívání funkce a osobního přátelství se starostou a ostatními radními pak má k dobrým mravům velmi daleko. V Turnově je to ale patrně normální. Hned další bod jednání to potvrdil. Opět se jednalo o odpuštění dlužné částky, tentokrát sportovcům, kteří si od města peníze půjčili (kromě toho dostávají každoročně na svou činnost příspěvek z městského rozpočtu). Žadatelem byl další radní a opět se jednalo o osobu za dluh funkčně zodpovědnou. Odpouštění dlužných částek vybraným organizacím jejich odepsáním již turnovská radnice několikrát udělala, asi i v těch případech byli žadateli páni radní.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 3.5.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Odpověď na text pana Hadraby - Ivan Turnovec
Je až neuvěřitelné, kam pana Turnovce vede osobní zášť - Kamil Hadraba
Jsou možný dalekou horší věci.  - Vojta Musil
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena