Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:52
Publikováno dne:
20.6.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dopis z Kosova (II.)

Uplynul týden a Martin Dvořák poslal 17. června další, tentokrát veselejší psaní. K incidentu při fotbalovém zápasu se ale krátce vrátil: „Přidám ještě informaci o tom, že nejen na fotbalu v Prištině, ale taky na jiných místech končila utkání krvavými potyčkami fanoušků, což Kosovský sportovní svaz vyřešil tak, že všechny další kvalifikace pozastavil až do vyřešení bezpečnostních opatření. Jedna z variant předpokládá zákaz účasti veřejnosti.“

[Obr: dvorak.jpg (11926 Bytes)]

Na přiloženém obrázku je Martin Dvořák ve své kanceláři v kosovské Prištině. Většinu času ovšem tráví řešením větších nebo menších problémů mezi lidmi. Ale zpět k dopisu. Hlavní část je věnována řešení správy majetku. Obchody, benzinové pumpy i restaurace byly od války až do současnosti využívány neoprávněně. Situace, jaká byla i u nás. Všichni neoprávnění uživatelé tedy odevzdali klíče (většina dobrovolně) a připravili se na jejich dražbu. Průběh je popsán v úryvku z dopisu:

„Ale v pátek ráno v osm hodin jsme měli poslední bitevní poradu s dražební komisí. Zkontrolovali jsme, jestli je všechno připraveno, a vydali se do zasedačky, kde se dražby měly konat. První dobrá zpráva byla ta, že ačkoli balkánský čas je obvykle posunut o cca 15 až 20 minut, tentokrát už ve tři čtvrtě na devět, tedy čtvrt hodiny před plánovaným začátkem, byla před sálem namačkána spousta lidí, kteří čekali na zahájení prodeje vstupenek. Krátce po deváté jsme před více než stovkou zvědavců /každý zaplatil 5 marek vstupného/ slavnostně zahájili historicky první držbu v celém Kosovu. První účastník, který si přišel pro číslo, si vysloužil bouřlivý potlesk a já už jsem věřil, že všechno dobře dopadne. Licitátor Ylber /ten, kterému ve válce vyvraždili téměř celou rodinu/ se ovšem ocitl v trošku prekérní situaci, protože nečekaně, právě té první dražby, se účastnili nějací jeho příbuzní. Chvilku to zkoušel zvládnout, ale nakonec se nechal vystřídat. Zaskočil jiný člen komise, který to nikdy dříve nezkoušel, ale asi dával při tréninku dobrý pozor, protože to zvládl naprosto mistrovsky. Když zazněla první nabídka na tisíc marek nájemného měsíčně, tleskalo se znovu. Za asi 15 minut se cena vyšplhala na více než pětinásobek vyvolávací ceny. Pro úplnost uvádím, že za 70 metrů čtverečních bude město inkasovat každý měsíc 1760 marek, což byl začátek více než nadějný. Šťastný vítěz v nastalé euforii chtěl pozvat celou dražební komisi na oběd. Nechal si vysvětlit, že nás čeká ještě dalších třicet dražeb a oběd jsme prozatím odložili.

Pak už to šlo jen líp a líp. Ylber se vrátil na svoje místo a bez problémů odlicitoval dalších 3O obchodů, ceny se vychylovaly různě nahoru i dolů, ale bylo čím dál zjevnější, že výsledek bude nad všechna naše očekávání. Nic se na tom nezměnilo, ani když se dražila pizzerie, kterou dosud provozoval všemi místními lidmi mimořádně ceněný občan Naser /tak se skutečně jmenuje a v albánštině to žádné asociace nevyvolává/, který se vrátil do Kosova ze Švédska během války, všechny svoje peníze dal UCK, bojoval do posledního dne, kdy svlékl uniformu, odložil kalašnikova a od té doby se živil právě v té pizzerii. Už když se na výzvu licitátora vydal pro svoje dražební číslo, ozval se tak hromový potlesk, že se dalo odhadnout, co nastane. Ačkoli se do dražby přihlásili celkem dva účastníci, Naserovi stačilo přihodit pouhých deset marek a bylo po dražbě. Kdybychom byli v městské radě rozhodli, že tenhle hrdina má nárok na nějaká privilegia, koledovali bychom si o podezření z korupce a hlavně o řadu požadavků dalších "hrdinů", kteří by se dožadovali podobných výhod. Takhle se té pocty dostalo tomu, kdo si ji podle všech ostatních zasloužil a nikdo nemůže výsledek dražby zpochybnit. V ostatních případech naopak občas propuklo takové typické kosovské furiantství, že všichni kroutili hlavami, jak bude vítěz vlastně takovou horentní sumu platit. Ukázalo se moc moudré, že podpis smlouvy jsme podmínili splátkou nájmu na první měsíc v hotovosti, svoje peníze máme tedy jistě doma.“

V minulých dnech došlo k dohodě s nadací Člověk v tísni při České televizi. S celou korespondencí doplněnou stručnými údaji o historii konfliktu a problémech spojených s jeho řešením se budou moci zájemci v krátké době seznámit na adrese www.pinf.cz.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 20.6.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Nakladatelství DRAHOKAM Turnovec
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena