Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
4.5.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Drahé drahokamy

V médiích se stále objevují zprávy o problémech bankovních domů, které jsou způsobeny nesplácením úvěrů. Jde často nejen o výsledek špatného hospodaření, ale i o skutečné úvěrové podvody. Hlavní podíl na tom ale měli vždy bankovní úředníci. Bankovní záruky byly nejrůznější - od nemovitostí přes umělecké předměty a šperky až po drahé kameny. Bez ohledu na to, zda byly řádně spláceny (či nikoli) se u některých zástav ukázalo, že odhadovaná cena se výrazně lišila od ceny tržní. Zabývám se gemologií – studiem drahých kamenů, chtěl bych se proto vyjádřit k problematice cenových odhadů drahých kamenů v prvé polovině devadesátých let. O problematice oceňování drahokamů je nutno se zmínit v širších souvislostech. Jde totiž o obecnější problém, platný i pro umělecké předměty a šperky, ale i ostatní komodity k ručení používané.

[Obr: posudeky.gif (4812 Bytes)]

Euforii z roku 1990 vystřídala postupně u mnoha občanů skepse a nedůvěra. Prvotní nadšení z toho, že už o člověku přestaly rozhodovat stranické sekretariáty a uliční organizace ale časem vyprchalo. Mediální rétorika, vychvalující dříve vše nejlepší, co pochází ze Sovětského svazu, se ani příliš nezměnila, dobré je jen to, co pochází ze západních zemí. Mnozí jsme tomu uvěřili, několik let nám mohl kdokoli nabulíkovat cokoli, jen když to mělo punc některého ze západních států. Tady selhala vládnoucí elita. Až do roku 1995 se totiž mýtus západní neomylnosti, dobroty a snahy nezištně nám pomáhat, velmi intenzivně propagoval. Během té doby došlo k tomu, že mnoho lidí bylo nejrůznějšími způsoby podvedeno. Typickým příkladem jsou do republiky záhadnými způsoby přivezené drahé kameny, které sloužily jako úvěrové jistiny. Kameny byly doplněny zahraničními znaleckými posudky. V době, kdy u nás byly údaje o cenových relacích, které jsou neuvěřitelně široké (u rubínu je to třeba od několika dolarů do desítek tisíc dolarů za karát) dostupné jen z kompendií, byly znalecké posudky a ceníky vítaným zdrojem informací. Navíc se jednalo, pokud jsme vycházeli z tezí, že se můžeme bez obav učit od našich západních sousedů, o studijní srovnávací materiál. Zatímco fyzikální vlastnosti (a tedy i pravost kamenů) lze stanovit při základních mineralogických znalostech s minimálním vybavením, přiřazování cen je (s výjimkou diamantů, kde existují přesné postupy a úzké cenové relace) vždycky problém. Po celých pět let byly ke kamenům, vesměs opatřeným zahraničními posudky, přiřazovány ceny, odpovídající těm v cizích posudcích. Vzhledem k tomu, že se jednalo o posudky z různých gemologických laboratoří, nebyla nejmenší pochybnost o jejich správnosti.

Napadání posudků po pěti či více letech s tím, že jsou desetkrát či více nadhodnoceny, není zcela seriózní. Všechny drahé kameny, u kterých nefunguje řízený trh, který je typický pro diamanty, mají cenu přímo závislou na poměru nabídky a poptávky. Povinností znalce při přiřazování cen je vycházet z dostupných údajů, které jsou nezávislé a navzájem se potvrzují. To bylo ve většině případů splněno. Znalo se obecné rozpětí, byl k dispozici ceník renomované firmy Cabachon z Phorzheimu a zahraniční posudky z různých laboratoří. Po formální stránce nelze dnes znalcům pochybení vyčítat. Zjistit by se mělo, jak je možné, že se do republiky dostaly v neuvěřitelně velkém množství kameny se zahraničními posudky, ve kterých jsou ceny skutečně neúměrně vysoké. Stejně ale platí, že komerční ceníky i případné ohodnocení znalců jsou vždy jen hrubě orientační. Otázkou zůstává účel kamenů, doplněných posudkem. Pokud docházelo v bankách k přijímání kamenů jako úvěrových jistin, bylo jejich povinností jistinu ověřit. Kdyby se tak postupovalo (a tento postup je pro bankovní úvěráře všude ve světě povinností), nemohlo by dojít ke zneužití kamenů ani posudků a každý by včas věděl, že při styku s jakýmikoli zahraničními doklady je nedůvěra na místě.

Na závěr snad jen tolik, že představa několika mládenců, že si zajistí dobrou živnost tím, že dosáhnou ministerského zavedení státní zkušebny pro drahé kameny, je naivní. Otázka finančního oceňování drahých kamenů je čím dále více problematickou, ostatně ani státní zkušebny – puncovní úřady – se nevyjadřují k ceně drahých kovů, ale uvádějí pouze jejich ryzost. Seriózním výstupem z gemologické laboratoře může být jen protokol o pravosti a kvalitě drahého kamene. Představa o úředním finančním oceňování a dokonce pro bankovní záruky je nesmyslným zbožným přáním. Platí to i pro dlouhá léta velmi pečlivě řízený trh se šperkovými diamanty. Kvalitu a renomé laboratoře v žádném případě nezajistí ministerské pověření, ale dlouhodobé výsledky. Dlouhodobě není možné skrývat se za žádné razítko či účelově vytvořenou skupinku (asociaci) s jakýmkoli názvem, protože důvěra je dána osobami, které drahokam určují a jeho kvalitu ověřují. Přiřazování ceny, která by měla být závazná, je již dnes (a bude stále více) problematické. Dochází totiž k přehodnocování celého hodnotového systému. Zlatu i drahým kamenům hrozí, s výjimkou jednotlivých více méně sběratelských unikátů, že jejich úloha prestižního cenového měřítka v současném světě končí.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.5.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Dočkáme se přímé demokracie? - 4.5.2001
Odpovědnost politiků jako problém - 25.4.2001
Věk z hlediska trestní odpovědnosti - 23.4.2001
Existuje ještě spisovná čeština? - 20.4.2001
Civilizace a její ekologické produkty - 27.4.2001
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 0 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena