Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
3.11.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jak nás vidí přes oceán (I.)

Naši krajané, žijící již radu let mimo rodnou zemi, sledují pečlivě zdejší vývoj. S některými se setkáváme, protože se pravidelně vracejí alespoň coby turisté. Jiní se snaží ovlivňovat i náš další vývoj jako podnikatelé i politici (těch je ale jen omezený počet a jsou to vesměs osobní přátelé našich vrcholných politiků, počínaje panem prezidentem Havlem). Mnozí krajané ale zatrpkli a s tím, jak se u nás vyvíjí hospodářská i politická situace, ani s tím, jak se u nás žije, spokojeni nejsou (zde bych vzpomněl na Karla Kryla). Snažím se udržovat se světem kontakt alespoň písemně. Prostřednictvím Internetu přibývá přátel, ale také otazníků v jejich dopisech. Mezi těmi, které jsem dostal v uplynulém týdnu, byla i úvaha čechoaustralananů, kteří vydávají v Austrálii české „NOVINY“. Právě touto úvahou zahájím seriál textů ukazujících, jak se jevíme našim krajanům žijícím v různých částech světa. Tak tedy:

Problém s minulostí má Český národ už několik staletí snad od bělohorské bitvy. Slovenský o trochu později. Většina národa, až na pár výjimek, tvořených hrstkou intelektuálů, se přiklání k politickému směru "Kam vítr, tam plášť". Je smutné, že kdyby upalovali Husa v Cechách, mnoho dobrých Cechu by přineslo vlastní otýpku na oheň, jen aby se zalíbili vrchnosti.

Když Němci o Vánocích v roce 1944 požádali českou dělnickou třídu, aby pracovala přes čas za krabičku cigaret a plechovku sardinek, a to pro vítězství třetí říše, dostavili se všichni do jednoho. Ano, účast byla stoprocentní.

Když v padesátých letech strana vyzvala dělnickou třídu, aby pozvedla pěst proti zlým imperialistům, pak většina pozvedla pěst. A opět v letech sedmdesátých na výzvu stranických výborů zamávala pěstičkou.

Jsem rád a hrdý na to, že má rodina se těchto akcí nezúčastnila. Nepodlehla tomuto chování, které je čistě prospěchářské a podlé. Nikdo nad nikým nestál s nožem či samopalem v ruce a nenutil ho k podpisu. Lidé se upisovali sami, jen aby dostali lepší místo, více peněz a často i jen pro pocit důležitosti ("já jsem straník a kdo je víc"). Je pravda, že všichni tito občané - "Čehoni" (přezdívka vznikla ze začátku písně "Čeho nabyl občan pilný...") vždy nacházejí omluvu pro své chování. To je ale z hlediska vyššího principu neomluvitelné. (Tak jako člověk, se kterým jsem se setkal v pankrácké věznici a který "nespravedlivě" trpěl za to, že prznil malé chlapečky. Podle jeho slov na tom nebylo nic špatného, on je jen učil sexuální výchovu příkladem. Navíc přece dokonce i ve starém Řecku to bylo normální... Nebo vrah, co umlátil stařenku pro pár korun... Opět ve svých očích nevinný. Navíc sama ta stařenka byla tím darebákem, protože mu nemohla dát peníze... Nebo dcera, která vysvětluje policejnímu úredníkovi, že tatíček Mengele je nejen „vědecký“ pracovník, ale i milý a laskavý člověk, který neublíží ani mouše. A za to všechno, co se dělo, mohli jen ti zlí, oškliví židé.) Ti všichni jsou "chutzpa" - to je člověk, který zabil své rodiče a pak u soudu žádá slitování, neb jest sirotek...

Všichni, kdo byli agenty StB, a všichni, kdo vstoupili do KSC po roce 1947, by měli být alespoň finančně potrestáni. To, že k jejich potrestání nedošlo a že naopak mnoho z nich i nadále rozhoduje o vývoji Českého státu, je výsměchem všem těm, kteří celé roky vedli a vedou čestný život poctivého občana.

Pravda je, co napsal Karel Kryl v jedné ze svých posledních písní (a je to velice smutná pravda):

"Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou... Ti, co nás vyhazovali z práce, dnes z nás nadělali zrádce... Král Václav jedna ruka je se šmelinářským šmejdem."

S touto pro nás nelichotivou úvahou lze polemizovat jen velmi málo, protože trpkost zklamání nad naším vývojem je oprávněná. Nicméně autoři textu budou rádi, pokud zašlete své hodnocení našeho vývoje na adresu: NercenzurovaneMNM@egroup.com

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 3.11.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Jak my vidíme austrálské dřívečechy - Rudolf Veliš
Tak tohle vypadá na dalšího sado-masochistu - Petr Minarik
Kolaboranti a prospěcháři jsou všude - Dr. Ivan Pacold
Stejné problémy mají i jiné evropské národy včetně Německa - Peter Wehrberger
Byla chyba, že se germanizace nepodařila... - Z. Markus
Ano, to všechno je bohužel smutná pravda - Petr Huneš
Něco jiného je tady žít, něco jiného kritizovat ze zahraničí - Libuše Kochová
Když jsem si uvědomil tu hroznou pravdu, nechci již být člověkem - Martin Jambor
Škoda, že autor svoje stesky doprovází generalizacemi - Michal Wein
Denně se setkávám s tisíci drobností, které jen potvrzují pravdivost těchto slov - Ing. Buk Jaroslav
Myslím si, že něco z toho je pravda... - Karel O.
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena