Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
6.11.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jak nás vidí přes oceán (II.)

Očekáváme volby do orgánů regionální samosprávy. V rámci zahájené předvolební kampaně se předvádějí (často velmi komediálně) kandidáti jednotlivých stran. Jde vesměs o divadelní představení a velkohubá hesla. Zdá se, že programy a vize dalšího vývoje se někam vytratily. Pravice je směšná a levici za zodpovědnou označit nelze. Po deseti letech nemáme stále ještě jasno v tom základním, čím je občanské i politické vyrovnání se s minulostí. Cítíme to nejen tady doma, ale trápí to i naše krajany v exilu. Přináším další zajímavý příspěvek, který jsem obdržel tentokrát z USA.

Ross Hedvicek z USA se nad naším vývojem zamýšlí velmi netradiční historickou utopií. 8. října 2000 napsal: "Představte si, že by právě skončila válka." (Myslí válku světovou v roce 1945.)

[Obr: hitler.gif (2781 Bytes)]

... a skončila by se ta válka sametovou revolucí. Ne, nic se nelekejte, jen tak teoreticky si to představte. Hitler by byl pořád naživu a Berlín by pořád stál - protože by ho Rusové nerozbourali. Hitlerovi by se nic nestalo - odešel by do důchodu do své vily někde v Bavorsku (on, starý pán, ač sám Rakušák, to Bavorsko tolik miloval).

Novým prezidentem - titul führer by byl v tichosti zrušen - by se stal nějaký NSDAPák, co byl ke konci války zavřený někde v koncentráku, nakonec i domácí vězení by stačilo, hlavně aby měl nějaký ten... ehm... morální kredit!

Bormann, Goebbels a Goering by pochopitelně museli odejít ze svých funkcí, ale s tučným "odstupným" - žádný proces v Norimberku by se jistě nekonal, proč také? Bormannovi, Goebbelsovi a Goeringovi (atd.) náměstci by byli povýšeni do křesel svých bývalých šéfů. Legitimace NSDAP s nízkými čísly by schovali a všichni by se stali členy Německé demokratické strany. Různě by se na těch ministerstvech pozpřehazovali a nikdo by neměl zájem na něco upozorňovat. Obyčejní Němci by s dojetím vzpomínali, jak bylo ve třicátých letech dobře, jak se stavěly dálnice, jaký byl blahobyt, kolik marek na hodinu vydělávali u Kruppa (a ve volných chvílích by stěhovali svého Volkswagena). Prostě úplná pohoda...

Akorát s těmi Židy by byl problém. Zase ti Židi. Furt Židi a Židi, říkám vám Hansi, ten problém neskončí a neskončí... Přes všechnu tu snahu to vyřešit jich to pořád hrůza přežilo. A ti Židi z Ameriky, ti jsou drzí jak opice! Představte si, že oni chtějí naši hospodu zpátky, co já jsem se tam na ní napracoval. Že prý jí vlastnili až do třiatřicátého! Koho to zajímá? A ten rabbi Fuchs, pamatujete si ho z naší ulice, ten pejzatej, ten teď žije někde v Los Angeles a furt píše do Berlína, že chce německý občanství a že bude kandidovat do Reichstágu!!! Když chce německý občanství, tak proč v třiatřicátým utíkal kdesi do Ameriky? Mohl tady zůstat a nechat si ho!

Řeknu vám, Hansi, že nebýt toho, že máme na ministerstvech všude naše předválečné lidi, tak by to mohlo velice špatně skončit - vždyť oni by chtěli majetky zpátky, občanství zpátky... A ještě jsou takoví, co říkají, že by někteří členové NSDAP měli být potrestáni. Copak jsme nějací barbaři, abychom někoho trestali? Vždyť na to nejsou žádné důkazy! A i kdyby nějaké byly, vždyť jsme každý jen plnili svoje povinnosti! Vždyť jsme měli zákony! Nemohli jsme přece porušovat zákony! Pořádek musí být, není to snad pravda? Zaplaťpámbu za tu sametovou revoluci - jinak by se nám tu ti Židi zase znova rozlezli!!!

Když jsem si četl text pana Rosti Hedviceka, který je připsán našemu prezidentovi Václavu Havlovi k 64 narozeninám, bylo mi z uvedeného příměru hodně smutno. Co k tomu řeknete vy, čtenáři, kteří za čas budete rozhodovat svým hlasem o tom, kdo bude sedět v senátu a v regionálních zastupitelstvech?

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 6.11.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Jak nás vidí přes oceán (I.) - 3.11.2000


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Re: Místo sametové revoluce válka - Miloš Dlouhý
Místo sametové revoluce válka - Krozyk
Pořád se setkávám s lidmi, kteří si nosí komunismus v sobě - Tom
Volit nejdu, není koho... - Pepa Endlicher
Volební povinnost - Daniel Kovacek
Samozřejmě, že je to tak - Miloš Dlouhý
Omluva panu Hedvíčkovi - Petr Chalupa
Velice trefný a zajímavý článek - Pavel Kefurt
Ať se stará o sebe! - Jan Fiala
Snad nikdo nelituje toho, že konec komunismu neprovázela světová válka, proboha - Martin Jambor
Je to bohužel tak - Miroslav Bezděk
A koho mám volit, kdo není namočený? - Helena Sedláčková
Jaký pohled na zmíněný članek byste si přál? - Josef Začal
Ross je dědek z Kanady - Prokop
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.8 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena