Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
17.10.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Předvolební kampaň začala

Předsedové politických stran se předhánějí v tom jak pomluvit své odpůrce a je úplně jedno, na které straně takzvaného politického spektra se nalézají. Čtyřkoalice pomlouvá všechny ostatní, Klaus za ODS Zemana s jeho sociální demokracií a pochopitelně i čtyřkoalici, no a Zeman se také nechal slyšet, jak jsou zbývající politické strany nemožné.

Vybrat si nebude jednoduché, protože jak to vypadá, každý z kandidátů má nějaké to máslo na hlavě. Alespoň podle toho, jak se o něm vyjadřují protivníci. Je ale zarážející, že dle agenturních průzkumů je více než 50 % občanů přesvědčeno, že budou na regionální úrovni zastupováni lépe než na té celostátní. Rád bych tomu věřil, ale bojím se, že když národ povýší zisk na jediného svého boha, a to je případ uplynulého desetiletí, tak potom skáče jen z jednoho morálního bahna do druhého a je úplně jedno, kdo mu vlastně vládne.

Výměna nejvyšší garnitury, navíc problematická, neboť soudci, politici a celý byrokratický systém je stále stejný, nestačí. Ostatně vládnou v podstatě ti samí lidé, ti samí úředníci. Parazitují na nemoralitě a administrativa „vyvolených“, odtržená od normálního života vlastními osobními výhodami, se opíjí alibistickou propagandou svých pochybných „úspěchů“. Přisluhovačů se vždy najde dostatečné množství. Je totiž příznačné, že lidé, ať již prostí občané, jednotliví politici či celé vlády, již měli v minulosti svého despotického pána a lítal jim karabáč po hřbetě, mají svou zkušenost jako vzor. Když se stanou „svobodnými pány“ a nebo jsou někým jiným vystrčeni do čela úřadu, obce nebo státu, tak používají stále týž karabáč a chtějí si jím vynucovat poslušnost. Důvodem politických hrátek je snaha rozhodovat na své úrovni (většinou bez ohledu na zájmy občanů) o využívání finančních prostředků.

Předvolební kampaně jsou vlastně divadelní estrády. Jednotliví „komici“ se předvádějí na lodičkách, s dvoupatrovým autobusem a plyšovými kostýmy či v přitroublých televizních programech. Rozdávají nafukovací míčky, párky či něco jiného. O tom, co slibovali před minulými volbami, co z toho splnili a co nikoli, decentně mlčí. Aby poctivě přiznali, jaké jsou jejich skutečné cíle, se občané nedoví. Při tom už nyní je jasné, že regiony budou obsazeny zastupiteli, jejichž cílem je urvat pro své věrné finanční prostředky. O vytváření spravedlivé infrastruktury regionů se ani příliš neuvažuje. Nejhorší je, že nějaká velká možnost volby pro voliče neexistuje. Kromě nafoukaných nových politiků hrozí stále i nebezpečí staré totality. Co ale s tím? Přiznám se, že neznám odpověď.

Jestliže se volič stane součástí politické prostituce a zahodí své osobní i národní sebevědomí a morálku, tak má, co si zaslouží. Svádět to pořád jen na komunisty je farizejské. To, že dosavadní režim neodsoudil pořádně ani jednoho z komunistů za zločiny proti lidskosti a morálce, je toho dostatečným důkazem.

Uplynulo už více než deset let. Komunistická administrativa srostla s „elitářskou skupinou“ pragmatiků uvažujících pouze v kategoriích ekonomických, kromě zisku je nic nezajímá. To je tragedií nového politického vývoje, který se stejně jako ten předchozí komunistický spoléhá na „strašáka“, a odvádí tak pozornost od skutečných občanských problémů. Důležité je, aby se svinstvo nestalo normou, ale bylo alespoň morálně odsouzeno. Současný trend projevující se reklamní agresivitou a povýšením spotřeby na měřítko občanské úspěšnosti není příliš povzbudivý. Přidáme-li k tomu ještě stále se zvyšující fyzickou agresivitu související s individualistickým pojetím absolutní a tudíž nemorální svobody jednotlivce, je strach z budoucnosti oprávněný. Ostatně despotické chování některých komunálních politiků, kteří se hrnou do regionů, to jen potvrzuje.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 17.10.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Re: Do komunálních zastupitelstev budou volby až za několik let  - Eva Cerna
Do komunálních zastupitelstev budou volby až za několik let - Milena Lažová
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena