Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
7.11.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Služba. Nebo výtah k moci?

Volby do regionálních zastupitelstev proběhnou 12. listopadu. Nějak dopadnou. Otázkou ale zůstává, o co jde těm, které máme volit. Můžeme jim věřit? Jsou připraveni sloužit občanům, nebo to pro ně je jen první stupeň výtahu k moci?

K tomu, aby se demokratické principy ve společnosti vžily, je třeba vyrovnat se s tím, co bylo. Zastupitelská demokracie po Česku se od samého počátku přiklonila k pojetí politiky jako prostředku získávání moci. Skutečnost je taková, že politické strany jsou společenstvím lidí, toužících po nejrůznějších typech kariér. Po vzoru dřívější autokratické komunistické strany, ostatně v celém za posledních deset let vzniklém stranickém spektru je bývalých komunistů velmi mnoho, zneužívají řadové členské základny jako zástěrky. Od stranických plebejců se vyžaduje placení příspěvků a podpora všeho, co k odsouhlasení předloží stranická vedoucí elita.

Vzhledem k tomu, že občanský přístup ke stranám a straníkům je často negativní, stranické sekretariáty spekulují a na své kandidátky dosazují pod hlavičkou „nezávislosti“ osoby, které by jim měli získat hlasy. Podobně jako ambiciózní straníci, i „nezávislí“, toužící po funkčních místech a podílu na moci, jsou ochotni udělat pro dosažení svého cíle téměř vše. Při současné předvolební kampani do regionálních zastupitelstev je to velmi dobře vidět. Současní funkcionáři okresů, starostové a další úředníci v podstatě bez ohledu na stranickou příslušnost (mnoho se jich ostatně za „nezávislé“ vydávalo již při komunálních volbách v roce 1998) obsadili na kandidátkách většinu předních míst.

Do Libereckého kraje kandiduje celkem 15 volebních subjektů, jde o 596 kandidátů. Z toho je 46,5 % nestraníků. Starostů, místostarostů a dalších úředníků z okresních a městských úřadů kandiduje 12,1 %, zařazeni jsou na kandidátkách vesměs v jejich první třetině. Dalšími nejčastějšími kandidáty jsou lékaři a učitelé, tedy profese, u kterých by se spíš očekávalo, že jsou plně vytíženy vlastní odborností (na kandidátky bývají lékaři a učitelé zařazováni proto, že jsou obvykle více veřejně známí, a tak přitahují voličské hlasy i v případech, že nejsou na volitelných místech). Podle údajů je na kandidátkách celkem 35 komunistů na kandidátce KSČM, i zde je ale 15 nestraníků. K bývalému členství v KSČ se z kandidátů nikdo nehlásí bez ohledu na to, jde li o straníky či „nezávislé nestraníky“. Bylo by to sympatické, pokud by to byla pravda. Skutečností ale je, že jde často o účelové zamlčení. V případě několika kandidátů, kteří pocházejí z města Turnova, víme, že byli do roku 1990 členy KSČ. Že turnovská místostarostka, uvedená jako jednička na jedné z kandidátek, své členství v KSČ do roku 1990 zamlčela, jsem už psal. Není ale sama. Odmyslím-li ohlasy na předchozí článek, jen na základě analogie lze předpokládat, že podobných kandidátů jsou minimálně desítky. Je zajímavé, že strany, s výjimkou Pravého bloku, členství jejich kandidátů v KSČ nezajímá. Podobná je i situace se změnou subjektů, za něž kandidát vystupuje. Jde o známé převlékání kabátů. Příkladem může být turnovský kandidát za sdružení Nezávislí. Jde o místostarostu, který byl v komunálních volbách zvolen za ČSSD. Dalším příkladem je nezávislý regionální kandidát za ODS, starosta města Turnova, který veřejně podporuje senátního kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera (že by se jednalo o součást opoziční smlouvy?).

Po prohlídce kandidátek pro regionální volby docházím, minimálně s platností pro Liberecký kraj, k závěru, že jde o snahu pracovníků okresních a městských úřadů proniknout do regionální správy, získat nové pravomoci a podržet si i nadále ty stávající. Jde hlavně o jejich osobní zájem. Zájem občanů zůstává v této volební tlačenici kdesi na okraji.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 7.11.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Co se tají před voliči - 30.10.2000
ČSSD a státní rozpočet: vytvoř dluh a uteč! - 24.10.2000
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.9 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena