Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
20.11.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Zodpovědnost a kumulace funkcí

Regionální volby jsou za námi. Přibylo několik stovek nových volených zastupitelů. Mezi nimi řada takových, kteří již jsou zastupiteli nebo úředníky na komunální úrovni. Již na kandidátkách se ukázalo, že ne vždy existuje kontinuita kandidáta k jeho dřívějším postojům. Osobně mi připadá politicky neetické, když městský zastupitel zvolený do své funkce za určitou stranu se nechal nominovat do regionálních voleb na kandidátce za stranu jinou.

To je ale jen jedna strana problému. Tou druhou, projevující se hlavně u zastupitelů v placených funkcích, je sezení na více židlích. Kumulace mocenských funkcí, běžná v komunistických časech, by neměla být vzorem pro demokratickou společnost, protože jejím hlavním cílem je zabránit, aby měli občané informace o správě věcí veřejných. Uvedu vzorový příklad čerstvě zvoleného zastupitele do Libereckého regionálního „parlamentu“ za město Turnov.

V komunálních volbách 1998 byl za sociální demokracii nominován do zastupitelstva města Turnova MUDr. Vladimír Eckert. V roce 1999 se stal placeným místostarostou. Funkci přijal, ale ponechal si i své zaměstnání v městské nemocnici i přes to, že to lze označit do jisté míry za střet zájmů. Práce primáře v městské nemocnici (byl zde dokonce ředitelem) je jistě náročná a vyžaduje plné nasazení, časové i intelektuální. Zastupování patnáctitisícového města v roli místostarosty je neméně náročné. Časově náročná je i účast v odborných komisích města počínaje sociální, přes cestovního ruchu, komisi pro nemocnici, pro ochranu subjektivních občanských práv. I členství v okresním zastupitelstvu vyžaduje čas a duševní energii. Dalšími funkcemi je zastupování města v Euroregionu Nisa (zde je dokonce místopředsedou) a ve Svazu měst a obcí České republiky. To ale stále ještě není vše. MUDr. Eckert vyvíjí i podnikatelské aktivity (nemocniční prádelna a jídelna), je v dozorčí radě Městské teplárenské Turnov.

V regionálních volbách, kterých se zúčastnil za sdružení nezávislých, byl zvolen do krajského zastupitelstva. Je mírně schizofrenní jednat ve městě za sociální demokracii a následně v kraji za nezávislé sdružení.

Otázkou je, zda je v silách jednoho člověka věnovat se řádně všem vyjmenovaným činnostem. Připomenout je při tom záhodno, že jde o člověka v důchodovém věku, protože pan MUDr. Eckert již dovršil 65 let.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 20.11.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Nezájem o volby, proč? - 14.11.2000
Volby 2000 na internetu - 13.11.2000
Co se tají před voliči - 30.10.2000
Je mi šestnáct let. Koho mám probůh za dva roky volit? - 26.10.2000
Předvolební kampaň začala - 17.10.2000


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Pan doktor si asi popletl sociální role - Dr. Jaroslav Soukup
Dodávám pouze dva přívlastky... - Miroslav Vejman
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena