Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
29.11.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dopisy z Kosova VII

Skončilo volební klání u nás i v Kosovu. Zatímco u nás byl zájem o regionální volby jen malý a o senátorské ještě menší, v Kosovu trucovali jen Srbové a příslušníci dalších menšin. Albánci šli volit téměř manifestačně. Ale o tom si už můžete přečíst v dopisu od Martina Dvořáka, který jen nepatrně zkrácený předkládám k veřejnému posouzení.

Peje 19. listopadu 2000

Volební výsledky byly tady v Kosovu definitivně dopočítány. Možná že až příliš kvapně se připravovala slavnostní přísaha prvních zvolených městských zastupitelů. A když 11. listopadu dopoledne k slavnostnímu aktu došlo, objevil se opět ten démon jménem albánská vlajka. V nejednom místě se totiž strhla šarvátka o to, že přísaha musí probíhat pod vlakou s dvouhlavým orlem (jde o vlajku albánského státu, se kterým by se chtěla militantnější část albánských politiků v Kosovu spojit – pozn. it). K mému zděšení Priština, opět už daleko před brodem, stáhla kalhoty a vydala tichou instrukci: “Pokud by spor hrozil přerůst v otevřený konflikt mezi lokálními zvolenými autoritami a UNMIKem, je lépe spor nevyhrotit” - vlajku prostě spolknout. Tedy vlajku cizího státu, symbol jednoho z národů, žijících v Kosovu, ale rozhodně ne všech Kosovanů a všeho Kosova, aby bylo jasno. Není divu, že takovouhle radu nikdo nedal písemně, ale bohužel se podle ní odehrávala slavnostní shromáždění v řadě míst. Zástupce PDK (Demokratické strany Kosova) nastolil požadavek a pohrozil bojkotem přísahy. Já si i teď myslím, že správná reakce na takovou situaci byla umožnit “rebelantům” v klidu odejít a pokračovat bez nich. Místo toho se v mnoha místech narychlo nainstalovala donesená rudočerná vlajka pěkně hned vedle té naší krásné demokratické modři a jelo se dál, močálem temným... Opět jsme tedy v roli obránců práv menšin “poněkud nedostáli svému mandátu”, ale zdá se, že v celém Kosovu už to snad vadí jenom mně.

Já v té době byl tedy doma v Česku, ale když jsem potom potkal v Istogu Idrize, šéfa místní PDK, hned jsem mu zatepla řekl, že může být moc rád, že už v Istogu nejsem administrátorem, protože já bych ho s klidným srdcem poslal trucovat domů, ale přísaha by se odehrála pod tou vlajkou, která tam prostě patří, a pod žádnou jinou. Chechtal se a mumlal něco o tom, že tedy konečně ví aspoň jeden důvod, proč je dobře, že už tam nejsem. Naše setkání se ovšem jinak odehrávalo v příjemné a velice přátelské atmosféře, a to i při rozloučení s Januzem. Ten a další nezvolení “prezidenti” za AAK ve stejném okamžiku uspořádali v celém kraji tiskovky a oficiálně odstoupili. Januz na tiskovce neodolal nutkání prohlásit, že ve volbách celé Kosovo vyhrálo, ale Istog to zrovna moc nevyhrál. Ačkoli tenhle jeho názor v podstatě sdílím, myslím, že v té chvíli to měl asi přece jen spíše spolknout. Ale stalo se a naštěstí to nijak nenabořilo dosavadní schopnost politických lídrů v Istogu komunikovat spolu a chovat se řekněme podle evropských standardů. Když se teď o víkendu volil první starosta, tady se bude jmenovat “prezident obce”, našel Januz dost síly pogratulovat vítězi Fadilovi a nabídnout mu pomoc a spolupráci, na což Fadil odpověděl tím, že má to štěstí, že nemusí v Istogu začínat od nuly, protože jeho předchůdce Januz udělal za těch sedmnáct měsíců spoustu užitečné práce. Může se to zdát tařka normální, ale bohužel tolik slušnosti nenajdete často ani v krajinách více na západ a na sever, natož tady na Balkáně. Však také nebylo všude tak klidno, v Peji se například vítězná strana stihla rozhádat ještě před volbou prezidenta, takže ačkoli měla přes šedesát procent hlasů, ve volbě se utkali dva kandidáti stejné strany a po dvou nerozhodných kolech nakonec ten zřejmě neoficiální kandidát odstoupil.

Všechny tyhle významné události, kvůli kterým jsem vlastně před rokem přijel a na které jsem se těšil, ovšem probíhaly bohužel beze mě. Sotva jsem se v pondělí vrátil po volebním víkendu v česku do Peji a v úterý jakžtakž poklidil na stole došlou poštu a papíry a žádanky a ten běžný nával byrokratické produkce OSN, ve středu ráno dorazil mail, že máme, tedy jeden úředník z radnice v Peji a já, zajištěny letenky na seminář o regionální spolupráci v jihovýchodní Evropě, který se konal na konci tohoto týdne v Istrii. A že letenky jsou připraveny na letišti v Prištině na odpoledne - téhož dne!

Pro dnešek se s vámi loučí a zdraví vás MD.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 29.11.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Dopis z Kosova (VI.) - 23.10.2000
Dopis z Kosova (V.) - 14.9.2000
Dopisy z Kosova (IV.) - 22.8.2000
Dopisy z Kosova (III.) - 8.8.2000
Dopis z Kosova (II.) - 20.6.2000
Dopis z Kosova (I. část) - 12.6.2000
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena