Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
27.12.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jak nás vidí přes oceán (IV.)

Po prvním seznámení se s textem, který předkládám čtenářům, jsem si vzpomněl na knihu ekonomických úvah francouzského ekonoma Frederica Bastiata (žijícího v letech 1801—1850), vydanou pod názvem „Zákon“ na konci jeho života v roce 1850. Slova tohoto myslitele platí i po sto padesáti letech: „Člověk může žít a uspokojovat své potřeby pouze nepřetržitou prací; nepřetržitým spojováním svých schopností s přírodními zdroji. Tento proces je původem vlastnictví. Ale také platí, že člověk může žít a uspokojovat své potřeby spotřebou produktů práce druhých. Tento proces je původem drancování.“ Nejde ale jen o peníze, ale i o morálku. Ale to, jak nás vidí přes oceán, nutí k zamýšlení.

Už je to tak devět let, co jsem seděl v čekárně PepBoys na Irlo Bronson Avenue v  Kissimmee (to je jižní část Orlanda) a čekal jsem, až mi vymění olej v autě. Se zájmem jsem studoval Swimsuit Issue of Sports Illustrated, co tam měli na stolečku, když tu mé bdělé oko upoutala jakási gestikulace a slovansky znějící pazvuky u okýnka s náhradními díly. Natočil jsem ucho patřičným směrem, a po pár vteřinách mi bylo jasné, že se jedná o tři česky mluvící mladíčky a že ani jeden neumí anglicky. Vstal jsem a nabídl ženské u okýnka, že pomůžu s komunikací, kluci ještě pořád hleděli, co se tam cpu, a vůbec nepochopili, že jim někdo cizí chce pomoci. Jasně na něco takového nebyli zvyklí, svitlo jim, až když uslyšeli češtinu. „Jeee, vy jste Čech?“ Během vteřiny jsem si promítl v hlavě svůj rodokmen a pravil, že ne, ale že přesto mluvím česky a rád jim pomůžu v jejich problému. Tehdy to bylo poprvé, co jsem v Americe potkal české „ilegály“ neboli vandráky. Tedy žádný Zdeněk Matěj Kuděj, ale čeští otroci nového tisíciletí!

Funguje to asi následovně: V Česku prý jsou v novinách inzeráty nabízející práci v Americe (jako by to bylo tak jednoduché). Jak probíhá vyjednávání, nemám ponětí. Mladí Češi či Moraváci pak přijedou do USA na NÁVŠTĚVNICKÁ visa (už to je podvod). Na letišti je očekávají jejich otrokáři, prý jsou většinou polského původu. (Nechybějí ale ani vykutálení čeští emigranti, jak dokazuje odsouzení jednoho z nich v minulých dnech — poznámka it.) Naloží je do mikrobusku a odvezou někam do apartmentu, kde budou bydlet. Slovo „apartment“ znamená obvykle byt v nízkých 2—3patrových budovách (tady na jihu, kvůli hurikánům), nebo v budovách značně vysokých (třeba v Chicagu). V bytě s dvěma ložnicemi, obývákem, záchodem, koupelnou a kuchyňkou bydlí někdy až 20 lidí najednou. Protože často dělají na směny, tak se jich tam všech těch 20 najednou ani nesejde. Takže se ještě utěšují, že to vlastně není tak špatn頗 asi jako když se Slováci utěšovali, že radši volili komunistu Schustera, protože to byl lepší komunista než komunista Mečiar.

Druhy práce jsou v podstatě jen tři — pracovat v restauracích (načerno), pracovat jako uklízeči v hotelích (načerno) a nebo uklízet v noci supermarkety jako K-Mart, Wal-Mart nebo Publix. Jistěže taky načerno. Fakt, že tam pracují načerno, znamená, že jsou vydáni na milost a nemilost svým otrokářům — hlavně se to týká peněz. Oni sami nemají ani SSN (Social Security Number), ani právo pracovat (potvrzené onou slavnou „zelenou kartou“), a tudíž jakákoliv komunikace se zákazníkem musí být prováděna pomocí otrokářů. Ti zinkasují peníze, seberou si svůj profit a zbytek dají bulíkům z Česka.

Bylo mi řečeno, že jsou časté případy, že český otrok musí buď sám napřed otrokářům zaplatit, aby dostal práci, a nebo otrokář zadrží mzdu za první dva týdny, aby se mu otroci z ničeho nic nevypařili jinam. Procento, které si otrokář strhává ze mzdy, se prý různí, ale může být i 50% — což znamená, že když bulík z Brna někde uklízí pokoje v hotelu a je oficiálně placen 8—9 dolarů na hodinu, tak taky může od svého otrokáře dostat jen 4 dolary na hodinu. — a furt se mu to ještě líbí…

Od té doby nemine týden nebo 14 dnů, abych nevešel večer někde do velkého obchodu a neuviděl tam zachmuřenou vyhublou postavičku s kruhy pod očima, mátožně mopující podlahu. V 90 % případů je to Čech. Dokonce jsem potkal jednoho, co vypadal tak mexicky, že by se dokázal ztratit v davu i v  Guadalajara — a stejně byl z Boskovic u Brna! Těm prvním, co jsem potkal v PepBoys, jsem tehdy pomohl, vyřídil, odvezl, zatelefonoval, zařídil něco jiného, účet zaplatil. Najedli se u mne a i na videokameru jsem je nafilmoval a jejich mamince do Česka to poslal, ať vidí, jak si synek vede v Americe. Ty ostatní během let už jen vždy pozdravím a popřeju hodně štěstí, ať je INS brzo nechytne. To štěstí totiž potřebují jako sůl. INS — tedy Immigration and Naturalization Service — si je těchto českých Honzů, co se vydali s rancem buchet přes rameno do světa, velice dobře vědoma a když už se rozmnoží příliš, tak na ně udělá razii a všechny je posbírá. Chudáci děcka se bojí, že dostanou nařezáno. To sice nedostanou, ale vyděsí je to pořádně. Druhý den je úředníci pustí s tím, že dostanou 8 dní na to, aby opustili území Spojených států, protože „extended the stay“ (překročili dobu, na kterou měli visa) a „worked without working permit“ (pracovali bez povolení, na návštěvnická visa se nesmí pracovat). Většina z nich skutečně odjede. Někteří ale zmizí z jednoho města a objeví se v druhém, takže ti, co byli načerno v Orlandu, jsou teď v Chicagu a ti, co byli načerno v Key West, jsou teď pro změnu v Orlandu — to už ale riskují i pár dní v base, až je příště chytí, než je posadí na letadlo do Prahy…

Už se tu vyskytli i čeští otrokářští „podnikatelé“, kteří dostávají své „sub-kontrakty“ na supermarkety právě od těch Poláku a dále dřou své vlastní krajany. Vždycky jsem měl nějak v mysli, že ilegální věci jako tohle otrokářství, obchod s masem, bylo záležitostí jen zemí, které jsou na tom ultra špatně jak ekonomicky a sociálně, tak i moráln젗 jako třeba Čína či Indie… Pamatuju si, jak koncem osmdesátých let celá loď plná Sikhů přistála v Kanadě. Nějakou dobu potom podobná loď přijela do New Yorku a byla plná ožebračených Číňanů. No je sice pravda, že Češi sem nejezdí v podpalubí nákladních lodí, ale princip je stejný! Nikdy bych nevěřil, že Česká republika, země, která se tak tlačí do Evropy — má vlastně blíž do Asie… Desetitisíce českých otroků… věřili byste tomu?

Rosta Hedvicek (Český klub USA)

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 27.12.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Jak nás vidí přes oceán (III.) - 28.11.2000
Jak nás vidí přes oceán (II.) - 6.11.2000
Jak nás vidí přes oceán (I.) - 3.11.2000


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Jen popsal situaci, jaká je - Bretislav Hampl
Ten co to psal je magor! - Jan Kubrt
Spousta Čechů tu pracuje na černo jen kvůli tomu, aby zažili lepší život - Ivana Mazankova
Věřili bysme tomu... - Stan Klinger
Všechno co napsal pan Rosťa Hedvíček je pravda pravdoucí - Michal Otrok
Rosťa má své zkušenosti a já připojím své - Ron Sydney
Re: Za žádnou cenu bych tzv. "Honzy" nepodceňoval! - Jan Burian
Nevěřím vlastním očím - Karel
Za žádnou cenu bych tzv. "Honzy" nepodceňoval! - Jan
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.8 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena