Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:51
Publikováno dne:
29.1.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Média – internet – TV Nova a já

Uvádět recenzi publikace není na Novinkách běžné. Výjimku činíme vzhledem k tomu, že v práci Milana Šmída jsou data, která umožní orientovat se lépe v současné situaci kolem ČT, a to díky dobovým komentářům a dokladům o desetiletém nejen legislativním vývoji mediální politiky u nás. Publikaci by měli velmi pečlivě prostudovat všichni politici, publicisté i právníci, zabývající se současnou kauzou České televize. Přístup mnohých, hlavně z Parlamentu ČR, svědčí o tom, že o důvodech postupně se prohlubujícího napětí na mediální scéně, a v televizi zvlášť, mnoho nevědí. Jde o souhrn internetových textů, doplněných krátkými komentáři a dalšími doklady, který informuje čtenáře o funkci médií (především televize) v současném světě, seznamuje s legislativními postupy parlamentu od roku 1990. Dozvíme se také o roli Rady pro rozhlasové a televizní vysílání i o problematice volby jejích členů. Politické hrátky kolem televize jako média nejvýrazněji ovlivňujícího občany – voliče jsou velmi dobře dokumentovány. Velká pozornost je věnována televizi Nova, a to od jejího vzniku až po současný právní spor Vladimíra Železného s americkými partnery.

Milan Šmíd díky svým pedagogickým zkušenostem na Fakultě sociálních věd UK vytvořil spojením jednotlivých v desetiletém období vznikajících dokumentů, působivý obraz o tom, jak se vlastně stále bojuje o ovládnutí médií nejen pro získávání peněz, ale hlavně jako prostředku pro získávání osobní (v případě soukromých TV, snaha o vliv Novy je jednoznačná) nebo politické moci. Střet, ke kterému došlo na přelomu roku v ČT, je jen logickým důsledkem předchozího vývoje na poli mediální legislativy.

Publikaci M. Šmída: “Média – internet – TV Nova a jᓠv rozsahu 231 stran vydalo nakladatelství ISV v roce 2000 jako svou 70. publikaci. Získat ji snad lze alespoň v některých knihkupectvích. Jak jsem se přesvědčil, není to zcela jednoduché.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 29.1.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena