Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
16.3.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dopisy z Kosova IX

Martin Dvořák se znovu ozval z Kosova. Předkládám čtenářům jeho dopis odeslaný z Peje 11. března 2001. Jak tedy vidí situaci člověk přímo v jámě lvové:

Zatímco události na makedonských hranicích vrátily Kosovo po nějaké době zase na titulní stránky novin, situace v Peji by se dala popsat slovy klasika — „na západní frontě klid“. Ono to možná vypadá při sledování mezinárodních agenturních zpráv i trošku víc dramaticky, než to ve skutečnosti je, rozhodně si tu téměř nikdo nemyslí, že by se v nejbližších dnech měl strhnout nový balkánský konflikt. Mnohem spíš to vypadá na to, že to celé spískala skupina chasníků, které se zastesklo po nějaké pěkné, nové, jarní válčičce, která je pro ně rozhodně zábavnější než doma orat anebo dojit kozy. Jenže se zdá, že se poněkud přepočítali, jejich připitomělé kousky zřejmě nepodpoří ani oficiální lídři kosovských Albánců, ani Albánští politikové v Makedonii či přímo v Albánii. A můžeme-li pochybovat o absolutním souladu proklamací a skutečných názorů u politiků /a to jistě můžeme, a na Balkáně snad ještě víc než jinde na světě/, pak ještě důležitější pro vývoj v téhle neurotické oblasti je fakt, že žádnou velkou podporu zatím ta nová osvobozenecká armáda nezískala ani u civilního obyvatelstva. Zdálo by se tedy, že vlastně není důvod se několika přestřelkami na neklidné hranici moc vzrušovat. Ale ony přece jen vyvolaly pohyb, který dost podstatně mění situaci tady. Donedávna byl obrázek přítomnosti KFOR pro místní Albánce celkem jednoduchý a srozumitelný. Jsou tu přece proto, aby ubohé albánské oběti chránili před zvůlí zločinných Srbů. Jejich nejbližším spojencem v tom je hrdinná UCK a všechen kosovský, rozuměj albánský lid. Jenže najednou američtí vojáci střílí po albánských bojovnících, a co je ještě horší, spolupracují přitom s jugoslávskou armádou. Takový kotrmelec možná řadový obdivovatel Hasima Thaciho, legendárního vůdce UCK a dnes lídra druhé největší politické strany v Kosovu, těžko pochopí. A bez znalosti jemného přediva válečné diplomacie může snadno dojít k názoru, že NATO ani OSN už nejsou přátelé, ale naopak. O něčem mluví například to, jakých poct se dostalo tento týden při pohřbu občanovi nedalekého Decanu, jehož tělo bylo přivezeno právě z oblasti makedonských hranic.

Zatím se ale aspoň na západě Kosova chovají domorodci nadále celkem úslužně a přátelsky, i když určité ochládání vztahů a přibývání sporných bodů při vzájemných jednáních nejde přehlédnout ani tady.

Ale běžet musí i tak všechny dosud rozjeté projekty, a tak například v rámci postupné „komercializace“ bývalých socialistických podniků došlo už i na moji oblíbenou Troftu v Istogu. Protože se nepodařilo definitivně vyřešit sporné vlastnictví oněch „sociálně vlastněných“ institucí, připravují se zatím jen tendry na desetileté pronájmy. V obcích, kde byly radnice rychlejší než prištinské centrum, tak teď ovšem budou mít problém, pokud už samy v dané věci něco podnikly, protože jednoho dne kdosi v Prištině jedním podpisem rozhodl, že se začne znova. Podle vzoru „odvolávám, co jsem odvolal, a slibuju, co jsem slíbil“ tedy obcemi vybraní ředitelé nebo nájemci pozbyli svůj mandát a po pár týdnech či měsících se hledalo nové řešení. Přesně tohle nastalo i v Troftě, kde se nový, obecní radou dosazený ředitel nestihl ještě ani pořádně rozkoukat a předvést, co dovede, a už pomalu končí výběrové řízení na nového nájemce. Zatím jsou ve hře čtyři adepti, snad tedy příslušná komise vybere opravdu dobře.

Zvýšené napětí uvnitř i v těsné blízkosti Kosova ovšem není ideálním prostředím pro pokračování dalšího důležitého úkolu, tedy pro přípravu návratu Srbů. Po volbách byly v každé obci kooptováni zástupci menšin, v řadě obcí tedy i Srbů, a přes značné potíže například s tím, pod jakou vlajkou mají podepsat svůj poslanecký slib, se leckde už také stali členy nových obecních zastupitelstev. Současně byly ustaveny v každém místě dvě speciální komise právě se zaměřením na ochranu menšin. A konečně se podařilo prosadit, že v každém našem městě má být aspoň jeden „community officer“ UNMIKu, tedy někdo, kdo by měl všechny věci spojené s ožehavým tématem soužití jednotlivých etnik mít na starost. Možná v tom pomohl i můj argument z jedné pracovní debaty, že takový úředník by byl teď asi víc potřeba než některé ty naše ochrany práv žen nebo rekreační komise. Ale spíš to došlo ještě někomu jinému, kdo o tom na rozdíl ode mě mohl rozhodnout.

Jenže všechny tyhle instituce třeba i doplněné o další iniciativy OBSE a UNHCR a já nevím, kdo všechno se na tom tady vlastně teď živí, jsou celkem k ničemu, protože na to, aby tu Srbové zase mohli žít, nestačí dobrá vůle mezinárodních pracovníků a institucí. A  místní se k té bratrské lásce moc nemají. I ti nejumírněnější Srbové, kteří spolkli všechny ty hrátky s vlajkami a podobné nesmysly a konečně se zapojili do místních oficiálních struktur, už z nich zase postupně odcházejí nebo aspoň dost nahlas vyjadřují svoji nespokojenost s tím, jak ty instituce na jejich ochranu fungují, a stále více zpochybňují možnost, že by to mohlo být do budoucna lepší. Ale jak už kdysi řekl doktor Kouchner, my tady nejsme proto, abychom realitu jen přijímali, my jsme tu přece proto, abychom ji měnili. Takže vzhůru do dalších, možná že donkichotských, možná že sisyfovských pokusů. Třeba se náš balvan tentokrát na vršíčku udrží. A když ne, půjdem pro něj zase zpátky do údolí… Z prosluněného Kosova Vás zdraví MD

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 16.3.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Dopis z Kosova VIII. - 9.3.2001
Dopisy z Kosova VII - 29.11.2000
Dopis z Kosova (VI.) - 23.10.2000
Dopis z Kosova (V.) - 14.9.2000
Dopisy z Kosova (IV.) - 22.8.2000
Dopisy z Kosova (III.) - 8.8.2000
Dopis z Kosova (II.) - 20.6.2000
Dopis z Kosova (I. část) - 12.6.2000
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.7 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena