Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
4.4.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Balkánské obchody s lidskými životy

Historie nám ukazuje, jak to bylo s průběhem všech světových válek. Zatímco jedni umírali, druzí si v zázemí plnili kapsy výdělkem z takového zvláštního podnikání, řekněme obchodu. Válka totiž není nic jiného než obchod bez morálky. Sám účastník tohoto obchodu někdy poskytne nevědomky možnost nahlédnout do tohoto krvavého obchodu s lidskými životy, které obchodníka s válkou naprosto nezajímají.

Soukromé firmy z Ameriky a jiných státu jsou zainteresovány v tzv. BALKÁNSKÉM KONFLIKTU a v tom je "zakopaný pes" celého problému. Americká vláda podporuje soukromé podnikání ve Virginii, kde je "Vojenská profesionální základna", která zaměstnává bývalé vojáky USA. Jde o takové, kteří sloužili v amerických celosvětových policejních akcích (počínaje Columbií a konče v Afghánistánu, kde dodnes trénují muslimské teroristy pro Čečensko). Bývalí instruktoři zabíjení, piloti helikoptér, členové CIC a jiných složek nejsou nečinní ani ve svém "důchodu". Podílejí se na válečném obchodě - od tréninku jiných žoldnéřů až po prodej a dodávky zbraní do míst jednotlivých konfliktů.

Jejich "bohulibᒠa záslužná činnost za "udržení míru" a „spravedlnosti“ v rámci mezinárodních zákonů byla provozována i v Makedonii, která teď namáhavě vyhání albánské teroristy, kteří byli tou samou firmou trénováni a vyzbrojeni přede dvěma roky. Ale už před kosovským konfliktem byli rovněž touto "soukromou firmou" společně s Britskou SAS a dalšími "soukromými firmami" cvičeny chorvatské oddíly pro akci "Operace bouře" (Chorvati vyhnali v letech devadesátých z Krajiny na 100000 Srbů). Tito "pomocníci" byli nicméně i na druhé straně, tedy u Srbů, jimž také svými "zkušenostmi" pomohli. To světovému tisku (až na malé výjimky) jaksi ušlo. Z uvedeného je jasné, že se dá vydělat na lidské hlouposti, když se na to jde zkušenou vojensko-obchodní taktikou. Zprávy o etnickém nedorozumění s počtem zabitých a s výčtem utrpení jedné a nebo druhé strany spolehlivě zakryjí informaci o tom, kdo vlastně na celém konfliktu vydělává.

Někdy dochází i k paradoxním situacím. Jednotky SAS nyní čelí na Balkáně svým vlastním "žákům" (teroristům). Britské speciální jednotky se dostaly do problému s Albánci, kteří se vyzbrojují i mimo plánovanou "pomoc". Výsledkem je, že Královská námořní a horská jednotka čelí v makedonských horách těm, kterým pomáhala, vyzbrojovala je a radila jim v roce 1999 v Kosovu, tedy Albánské osvobozenecké armádě. Armádě, která byla původně označována jako teroristická a která, jak se zdá podle jejích akcí v Makedonii, asi jako teroristická také skončí. Jednotky NATO ztrácejí (nebo už ztratily) kontrolu nad těmi, jimž pomáhali. Jde o tragédii britské diplomacie na evropském poli. Je jenom otázkou času, kam až tyto problémy dojdou. Jedno je jisté, Albánci budou pokračovat v tom, k čemu jim "západní křesťanská demokracie" pomohla - v terorismu muslimů ve všech možných formách za účelem vytvoření "Velké Albánie" na úkor jejich křesťanských sousedů.

Kdyby se všechny sporné strany octli přes noc bez peněz na placení zbraní, poradců a vlastního živobytí, pak ten samý den, by byl i koncem většiny "balkánských problémů". Amerika dnes dělá světového policistu ve více než stovce zemí a americkým vojákům stačí jen sundat čepice a nasadit modré barety (jako to udělali v roce 1995) - jsou z nich hned vojáci UN. Je ovšem otázkou, zda skutečně mají zabránit světovým konfliktům, mají-li na jejich vzniku významný podíl právě soukromé firmy, věnující se válečnému obchodování. Všichni známe historky o hrdinných hasičích, bojujících se živlem, který založil jeden z nich, aby myšlenka nepostradatelnosti veřejné hasičské služby neochabla v myslích občanů, z jejichž peněz se vše platí.

(Sestaveno i na základě internetových informací http://www.theherald.co.uk/news/archive/27-3-19101-0-19-14 a http://www.usasurvival.org.)

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.4.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Souhlasím, zcela odpovídá i mým poznatkům - Stanislav Jeníček
Bohužel, je to smutná pravda - Karel Chmel
Jasné věci jasně řečené - Radek Král
Jen tak dál, houšť a větší kapky! - Miroslav Pavelka
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena