Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
23.4.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Věk z hlediska trestní odpovědnosti

Problém narůstající kriminality mládeže je nutno řešit. Ke snížení věkové hranice právní zodpovědnosti zatím vládní představitelé přistoupit nechtějí. Jistou snahu problém řešit projevují prostřednictvím návrhů Ministerstva spravedlnosti ČR na zřízení soudů pro mladistvé. Nic proti tomu. Chtěl bych ale při té příležitosti upozornit na maličkost, o které se v současných diskusích zatím nikdo nezmínil.

Začnu citací ze zprávy, uveřejněné 11. dubna v Zemských novinách: „Děti kradly ve velkém – Věci za více než 240 tisíc korun nakradli v Nové Pace na Jičínsku čtyři místní devíti až třináctiletí chlapci. ... Pro jejich nízký věk však vyšetřovatel případ odložil.“

Podle dosud platného zákona z roku 1961 není skutečně trestně zodpovědný ten, kdo v době spáchání činu nedovršil 15. rok věku. V této rovině také probíhají veškeré diskuse. Zdá se mi, že při tom trpí naši právní odborníci zvláštní provozní slepotou. Existuje přece právní odpovědnost rodičů či jiných právních zástupců nezletilých. Nelze tedy tvrdit, že není koho postihnout. Stačilo by, aby právní odpovědnost za trestnou činnost, a to hlavně hmotná, byla připomínána a vynucována. Jsem přesvědčen, že procento dětských krádeží, zvláště pak těch, k nimž jsou mladiství naváděni vlastními rodiči, by se výrazně snížilo.

Reagoval jsem v tomto smyslu, zatím bez ohlasu z Parlamentu ČR, na vládní prohlášení o vytvoření soudů pro mladistvé, protože toto opatření pokládám za zcela zbytečné. Existují v podstatě pouze dvě možnosti výchovy a s tím spojené právní odpovědnosti. Děti vychovávají rodiče v úplné či neúplné rodině (sem patří i osvojení a adopce) a stát jim na výchovu přispívá formou přídavků a sociálních dávek. Nebo děti bez rodičů vychovávají profesionálové v dětských domovech a ti jsou přímo placeni za svoji právní odpovědnost za svěřené osoby. Jsem přesvědčen, že i podle dosavadních zákonů by bylo možno k postihu těchto odpovědných osob přistupovat. Není tedy nutno ani snižovat věkovou hranici trestní odpovědnosti. Žádoucí by možná bylo spíše vhodnou novelou precizovat zodpovědnost za výchovu nezletilých.

Jsou rodiče zodpovědní za trestné činy svých dětí do 15 let?
Ano a měli by být souzeni jako spoluviníci  86.9 %
Ano, ale postiženy by měli být jen rodiče  3.2 %
Nejsou zodpovědní  8.6 %
Nevím  1 %
odpovědělo 92 čtenářů
  

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 23.4.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Kriminalita na ústupu, ale… - 5.3.2001
Malé Česko — velká kriminalita - 11.12.2000


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Rodiče jsou určitě zodpovědni za výchovu  - baba Jaga
Priznam se, ze mne zarazi, ze se o trestni odpovednosti rodicu nejedna uz davno  - Vaclav Druhy
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.2 / 10

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena