Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
4.5.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dočkáme se přímé demokracie?

Od pádu komunistického režimu už uplynulo více jak jedenáct let. Doba je to dostatečně dlouhá na to, aby se mohla vytvořit základní pravidla občanského soužití i rozhodování. Otázkou ovšem je, zda k tomu skutečně došlo. Vytvořila se sice nová mocenská elita, její chování se ale od té předchozí liší jen v detailech. Stranická uskupení si pod záminkou zastupitelské demokracie uzurpují právo rozhodovat po celé čtyřleté volební období prakticky bez občanské kontroly o řízení celého státu. Projevuje se to na všech úrovních.

Celou dobu se poslanci i další zastupitelé brání snaze o zavedení principů přímé demokracie. Odmítli nejen referendum o rozdělení Československé republiky, ale smetli ze stolu veškeré návrhy zákona o referendu. Přitom existuje celá řada problémů, které by se měly řešit právě formou přímého rozhodování. Stačí připomenout náš vstup do Evropské unie, která sama referendum vyžaduje. Potřeba tohoto přímého rozhodování je ale ještě výraznější na úrovni komunální. Místním referendům sice zákon nebrání, brání mu ale jednotlivá koaliční uskupení zastupitelů. Pokud by totiž rozhodovali občané, ztratili by jednotlivci a účelové spolky mnohé výhody.

Uvedu několik příkladů, kdy by měla rozhodovat formou referenda celá komunita, v našem případě občané města Turnova, ne jen systémem vzájemně výhodných dohod propojené koaliční uskupení v čele se starostou obce. Tak tedy, k významným změnám v infrastruktuře města, mezi které patří zrušení zastávek veřejné dopravy v centru, se měli rozhodnout občané (nesprávnost starostova rozhodnutí podpořeného radou města je koneckonců evidentní). Stejně by se mělo postupovat v případě zásahů do zeleně města (rekonstrukce parků) či velkých finančních transakcí (prodeje a nákupu v částkách ovlivňujících rozpočet města – příkladem může být prodej plynárenských akcií) nebo při realizaci nákladných investičních akcí. Jednoznačný občanský souhlas by také měly mít vedením města zakládané městské podniky (vzrůstající režijní náklady, vznikající v důsledku vytváření s.r.o., nesvědčí o dobrém hospodaření).

Specificky turnovským problémem bylo odpouštění milionových dlužných částek z městského rozpočtu organizacím vedeným koaličními zastupiteli města nebo zvláštní odměny, které si nechali vyplácet vedoucí pracovníci města v čele s bývalým tajemníkem a současným starostou za to, že plnili svou základní povinnost - organizačně se podíleli (?) na zajištění státní dotace a půjčky na rekonstrukci teplárenských kotlů. Upozorňovat na podobné praktiky je nutno, protože těch, kteří si správu věcí veřejných pletou s osobním vládnutím, není málo. Občané si musejí uvědomit, že jen svou aktivitou mohou podobným věcem zabránit a jen oni mohou nutit strany, aby do svých volebních programů pro volby v roce 2002, zařadily některé formy přímé demokracie.

[Obr: petr_cibulka.jpg (11897 Bytes)]

Petr Cibulka hovoří o svém programu v Turnově

Zatím nejúplnější představu o zavádění přímé demokracie má Pravý blok. Z programu této strany, jejímž předsedou je známý disident a kritik současných poměrů Petr Cibulka, uvádíme:

„Prosazujeme tyto hodnoty:

  1. Referendum na místní, regionální, státní a celoplanetární úrovni v takové podobě, aby žádná důležitá věc, týkající se obyvatel daného území, nebyla rozhodnuta bez jeho použití. O všem, o čem je možné rozhodnout na místní úrovni, tedy co nejblíže občanům – dańovým poplatníkům, se rozhoduje tam.
  2. Přímá volba hlav obcí, měst, států atd. všemi občany, kteří si je ze svých daní platí, aby jim sloužili.
  3. Volitelnost soudců, policejních ředitelů a rozhodujících správních úředníků přímo občany.

S úplným zněním se mohou zájemci seznámit na internetové adrese www.cibulka.cz nebo www.cibulka.com. Pro každého, kdo se s programem seznámí, je zarážející, že Pravý blok má jen malý prostor v médiích. Elitářům z parlamentu i mnohých radnic se totiž snahy o zavedení přímé demokracie nelíbí. Znamenalo by to totiž omezení jejich pravomocí a výhod. Nutilo by je to ke službě veřejnosti, ne k jejímu ovládání. Představitelé Pravého bloku seznamují veřejnost se svým programem při osobních setkáních. V Turnově jsme se s Petrem Cibulkou a jeho spolupracovníky již několikrát setkali. U řady zdejších občanů nachází tato strana podporu. Věříme, že ji najde i v dalších obcích.

[Obr: cibulka_turnov.jpg (14952 Bytes)]

Petr Cibulka s turnovským opozičním zastupitelem za VPM Josefem Kunetkou.

Tak jako jiné strany zahajují již předvolební kampaň. Jejich program je tím, který osloví všechny, kteří jsou současným stavem politických hrátek znechuceni. Realizace programu Pravého bloku by totiž mohla ozdravit českou politickou scénu a hlavně umožnit občanům podíl na řízení jejich obcí a života. Věřím, že se najde dost turnováků, kteří budou příští rok volit zástupce Pravého bloku do městského zastupitelstva i do parlamentu.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.5.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Odpovědnost politiků jako problém - 25.4.2001
Korupce - nepřítel z nejnebezpečnějších - 0.0.
Únorové výročí - 23.2.2001


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Zase nějaká propagace blbý pravičácký extremistický politiky - Vladislav Efler
Nebylo by lepší změnit zvyklosti současných politických stran - Jarda
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.7 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena