Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
18.5.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Doživotní jistoty pro vyvolené?

Snaha vytvářet skupiny občanů s doživotními výhodami proti ostatním není demokratická. S jistou nadsázkou můžeme tvrdit, že ani ve státech s nejvýkonnější ekonomikou nemá nikdo zaručenu existenční jistotu. Politici se tam musejí o přízeň voličů ucházet osobně jako jednotlivci, strana jim teplé místečko nezajistí, i když její morální podporu mít mohou. Je možno namítnout, že v takovém systému samozřejmě dochází k výrazným výkyvům, způsobeným přerušením kontinuity vládnutí. Nicméně zde je pojistkou přímá odpovědnost voličům a všem občanům. Ve vyspělých demokraciích si nikdo z těch, kteří jsou nejvíce vidět, nedovolí velká darebáctví, protože by to byl jeho politický pohřeb.

Z tohoto pohledu bychom měli posuzovat také současné snahy o úřednickou definitivu. Jde vlastně o snahu rozdělit naši společnost na dvě občanské kategorie. Na jedny, tvořící kastu chráněnou jakoukoli formou definitivy před ztrátou postavení, a nadřazené tak nad ty ostatní, z jejichž práce, respektive daní, jsou placeni a kterým často svými špatnými výkony už dnes ztěžují život. A na druhé, všechny ostatní, kteří musejí denně začínat svůj zápas o existenci, aniž by měli jistotu, že zítra neskončí na dlažbě právě pro špatné rozhodnutí těch zajištěných. Jedinou jistotou této většiny bude daňová povinnost. Při střetu s nesesaditelnými úředníky, policisty, soudci či dalšími státními zaměstnanci nebudou mít žádnou šanci. Problém by dokázal vyřešit pouze systém s výrazným podílem přímé demokracie. Jeho základem by pak mohl být volební zákon upravený tak, aby i u nás platilo, že každý kandidát získává voličské hlasy jen sám pro sebe a místo na kandidátce strany mu zvolení nezajistí. Voleni by kromě poslanců měli být i soudci a šerifové (lokální i regionální šéfové policie).

Nejen politici, ale i všichni úředníci by měli být právě těmi, jejichž osobní jistoty jsou přímo závislé na spokojenosti spoluobčanů, kterým mají sloužit. Osobně věřím, že právě tímto způsobem by se mohla společnost zbavit korupce a nejrůznějších střetů zájmů. V současném systému totiž nikomu za neetické jednání žádná újma nehrozí.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 18.5.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Politika je plná svinstva - Jan Stepanek
Definitiva není dobrý nápad - Jirka
Souhlas - jana
Kvůli definitivě narůstá úřednický šiml - Pavel Joch
Z politiky bohužel odchází ti slušní - Hekerle Vítězslav
Mlžíte - Petr Klíma
Přímá demokracie nemá šanci se prosadit  - Josef Polách
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 4.1 / 10

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena