Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
25.5.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dokážeme se hájit?

Je známo, že diktátoři se dostanou k moci ne proto, ze většina občanů s nimi souhlasí, ale proto, že jsou lhostejní, sice nesouhlasí, ale mlčí. V roce 1946 komunistická strana u nás dostala ve volbách 35 procent hlasů. Bylo to hodně, ale skoro dvakrát více nekomunistů nedokázalo zabránit událostem v únoru 1948. Studenti, kteří tehdy pochodovali na Hrad, žádali prezidenta Beneše o akci proti chystanému puči. Pražané jim mávali, a oni tehdy volali: „Nestůjte na chodníku, pojďte bránit republiku.“ Paní Anna Gráfová, třiaosmdesátiletá pamětnice studentského pochodu, si vzpomíná, jak jim jeden občánek z chodníku odpověděl: „My nemáme čas, musíme se starat o své obchody.“ Nikdo tehdy neměl čas, a proto přišel únor 1948.

Dějinná paralela existuje. I dnes si politické strany uzurpují moc, která jim nepatří. Vytvořila se sice nová mocenská elita, její chování se ale od té předchozí liší jen v detailech. Stranická uskupení si pod záminkou zastupitelské demokracie uzurpují právo rozhodovat, po celé čtyřleté volební období, prakticky bez občanské kontroly, o řízení státu. Jejich přísahání na zájem o blaho státu nelze brát vážně. Ve chvíli, kdy jde o dělení kořisti, jdou všechny ideologické rozpory stranou, vznešená slova jsou zapomenuta a zůstává nahá pravda stranického sobectví. Tak je tomu i v případě nedávného přehlasování prezidentova veta proti zákonu o státním dluhopisovém programu, jenž by se ve skutečnosti stal zákonem o zajištění stranických prebend. Zákon nakonec prošel díky dojemné shodě nesmiřitelných ideových odpůrců. Pro zákon hlasovali i ti poslanci, kteří by jinak přísahali na nezastupitelnost Ústavního soudu jako jednoho z pilířů demokratického režimu, i ti, kteří se prohlašují za ctitele Václava Havla. Když šlo o partajní kasy, nestál Ústavní soud poslancům ani za to, aby s rozhodováním vyčkali, až bude sněmovně doručeno jeho rozhodnutí. Stranické politikaření se projevuje na všech úrovních. „Vyvolení“ celou dobu brání každé snaze o zavedení principů přímé demokracie, protože by omezovala jejich mocenské ambice.

Od pádu komunistického režimu už uplynulo více než jedenáct let. Doba je to dostatečně dlouhá na to, aby se mohla vytvořit základní pravidla občanského soužití i rozhodování. Otázkou ovšem je, zda k tomu skutečně došlo. Celou dobu se totiž poslanci, i další zastupitelé, brání snaze o zavedení principů přímé demokracie. Nejen že odmítli referendum o rozdělení Československé republiky, ale smetli ze stolu veškeré návrhy zákona o referendu. Při tom existuje celá řada problémů, které by se měly řešit právě formou přímého rozhodování. Stačí připomenout náš vstup do Evropské unie, která sama referendum vyžaduje. Potřeba tohoto přímého rozhodování je ale ještě výraznější na úrovni komunální. Při tom zde místním referendům zákon nebrání, brání mu ale jednotlivá koaliční uskupení zastupitelů. Pokud by totiž rozhodovali občané, ztratili by jednotlivci a účelové spolky mnohé výhody.

To vše je důvodem, proč vzniká nové občanské sdružení ROVNOST. Toto uskupení občanů bude nezávislé na politických stranách, vzniká při plném vědomí současné krize politického stranictví. Chce komunikovat se všemi, kteří souhlasí s tím, že právo rozhodovat o vývoji našeho státu na všech úrovních nemá být záležitostí hrstky vyvolených, ale všech občanů.

Cílem sdružení ROVNOST je ovlivnit jednáním s poslanci a senátory i vlastní petiční činností změnu volebního zákona tak, aby byla zrušena 5% hranice pro vstup do parlamentu. Co ale pokládáme za nejdůležitější, aby byla respektována při volbách rovnost všech kandidátů. Dosáhnout toho lze tím, že budou dostávat jmenovité hlasy voličů, tj. volen bude každý jednotlivý kandidát, a nikoli politická strana. V tom případě na stranické kandidátce přestane hrát roli pořadí (současná situace byla taková, že automaticky postupovali ti, kteří byli na prvních místech). Význam bude mít pouze při stejném počtu hlasů pro na ní zapsané kandidáty. Dále chceme, aby měli hlasovací právo i občané české národnosti žijící v zahraničí a aby měli své vlastní zástupce. Aby mohli podávat k projednání návrhy poslanecké sněmovně i senátu.

Občanská sdružení budou rovnocennými partnery politických stran a budou mít právo navrhovat své kandidáty. Politické strany vzhledem ke své členské základně totiž nemají nárok na takový podíl moci, který si uzurpovaly. Ostatně to, že jim záleží více na sobě a mocenských ambicích omezené skupiny „zastupitelů“, předvedli již mnohokrát.

Občanské sdružení bude stejným způsobem iniciovat i novelizaci zákona o obcích tak, aby všechny závažné otázky hospodaření obcí a další problémy výrazně ovlivňující život občanů byly řešeny povinně referendem (možnosti, kterou současný zákon dává, totiž jednotliví místní vládci užívají jen minimálně). Současně bude podporovat návrhy vedoucí konečně ke schválení zákona o referendu.

Cílem sdružení je dosáhnout změny volebního zákona nejlépe již do voleb v roce 2002. Splněním tohoto programového cíle dojde i k ukončení činnosti sdružení s tím, že bude sdružení rozpuštěno a případné finanční prostředky budou předány na dobročinné účely.

Na závěr si dovolím uvést dva z mailových ohlasů na první informace o formování a cílech občanského sdružení ROVNOST (nechávám je bez úpravy, věřím, že to nevadí). První je z USA: „To, co chystate, jde zrejme spravnym smerem a mam dojem, ze nakonec to stejne musi logicky dospet k podobnemu az stejnemu systemu jako je v USA. Kdyz totiz budete volit lidi na jejich JMENA, postupem casu se jakakoliv ‚kandidatka‘ stane bezvyznamna, protoze pro ty, co jsou na ni, nebude nic znamenat. Jeste dulezitejsi veci je ale odstranit ten cely stranicky system -- tj. ty ruzne ‚prahy‘, atd. Kdyz jej totiz neodstranite a budete dale volit celou kandidatku strany (aspon mi to tak pripada z toho, co pisete), tak se lide stale ‚svezou‘ se stranou, jakozto hlavnim nositelem politicke moci. Pritom to tak vubec byt nemusi…“ napsal nám americký občan, John Krondl. Během diskusí o tom, zda se u nás prosadí přímá demokracie, nás vlastně k vytvoření občanského sdružení inspiroval. Původně reagoval na článek Dočkáme se přímé demokracie?, jehož text najdete pod názvem Jak nás vidí přes oceán. S jeho charakteristikou volebního systému v USA, ale i dalšími zajímavými názory, časem čtenáře Novinek seznámím.

Druhý ohlas je domácí: „Myslenka Vami vytvareneho sdruzeni je dobra (pripoustim, ze jsem to ale jeste podrobne neprecetl), ale kolik uz tady bylo takovych akci. Nakonec — kdyz se to podari, stejne se z toho stane politicka strana (jako kdysi z OF a rady dalsich aktivit) a puvodni zamer tise vysumi do ztracena…“

Pisatelova skepse je logická. Občanské aktivity v politickém boji obvykle nemají výdrž, pokud chtějí společenský život reformovat kompletně. To je důvodem, proč máme jasný a konkrétní cíl, kterým je novelizace či výraznější změna dvou zákonů, tj. zákona o volbách a zákona o obcích. Věříme totiž, že můžeme počítat s podporou nejen sdružení a stran mimoparlamentních, ale i mnoha jednotlivců v parlamentu a senátu (bez ohledu na jejich stranickou příslušnost). Ostatně, konečné návrhy v parlamentu musí podávat ti, kteří tam momentálně sedí.

Své názory můžete mailovat i na adresu itu@quick.cz. Zájemci, kteří by měli zájem podílet se na výše uvedených cílech sdružení ROVNOST, si mohou vyžádat návrh stanov i členskou přihlášku.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 25.5.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Název >>Rovnost<< není nejšťastnější - R.Baron
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena