Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
18.6.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Komu prospívá teror?

Jako každý čtenář detektivek vím, že při zjišťování pachatele zločinu je třeba se ptát, kdo má z toho, co se událo, prospěch. Honí se mi to hlavou od poslední tiskové konference města Turnova, kdy se 1. června znovu otevřel problém tzv. turnovského teroru. Po informaci policie, že bylo pachateli sděleno obvinění za anonymní dopisy adresované bývalému tajemníkovi města ing. Žákovi (bylo prokázáno, že v tomto případu šlo o osobní vazby, nikoli o souvislost s městskou politikou), pan starosta ing. Hejduk oznámil, že je znovu napadán prostřednictvím anonymních SMS zpráv. Zároveň obvinil policii, že vyloučila jím již dříve propagovanou teorii o politickém terorismu v Turnově. Jeho prohlášení se stalo soustem pro celostátní deníky, a to nejen ty bulvární.

Anonymní terorizování starosty města je jistě zajímavější zprávou než strohé údaje o tom, že tento starosta za svého působení v podstatě podporuje střet zájmů svých přátel zastupitelů. Tito koaliční zastupitelé požádají o prominutí milionové částky, kterou dluží jejich organizace do městského rozpočtu (například jde o nájemné ze státní hotelové školy). V hlasovací mašinerii si pak odhlasují vše potřebné a odpuštěním dluhu připraví město o peníze. Díky „teroru“ se do médií nedostane ani zpráva o mimořádných odměnách, dlouho utajovaných nejen před veřejností, ale i před opozičními zastupiteli, kdy i současný pan starosta si nechal vyplatit společně s tajemníkem a vedoucím městské společnosti s ručením omezeným "Teplo" 160 tisíc korun odměny ze státní dotace a půjčky na rekonstrukci kotlů (přechod na ekologičtější plynové topení), která byla uvolněna až v dubnu 2001 po rozhodnutí Ústavního soudu. Nezabránila tomu ani zpráva o tomto soudním rozhodnutí, že budováním dálničních sjezdů, ke v obytné části města nelogicky budované průmyslové zóně, byli poškozeni místní občané, o nichž starosta říkal, že jsou jen kverulantští křiklouni a že výstavba sjezdů byla proto zastavena. Podobných zpráv by bylo více, nemají ale senzační podtext politického teroru.

Emotivně předložená zpráva pana starosty odsunula opakovaně všechna tato fakta do pozadí. Kdo kritizuje jeho řízení města, je zkrátka terorista spojený s anonymy. Jen ještě poznámku. Na informaci, že odpůrci radničních rozhodnutí také dostávají anonymní zprávy, prohlásil pan starosta, že to je něco jiného (co jiného, blíže nevysvětlil). Ať to tedy probírám z kterékoli strany, jediným, kdo má z nové vlny anonymního napadání své osoby (nebo ze zprávy o tom) prospěch, je sám pan starosta. Odráží tak úspěšně kritiky některých svých aktivit, a ještě se nedlouho před volbami zviditelňuje jako ubližovaný v médiích. Nechci hecovat, ale z hlediska nezávislého pozorovatele se tato znovu otevřená kauza o turnovském teroru může jevit i jako velmi dokonalá účelová propaganda.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 18.6.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.7 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena