Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:50
Publikováno dne:
12.7.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Rada, která by neměla zapadnout

Halasně se v médiích předkládá a komentuje, co, kdy a kde řekl některý z politiků, jak se třeba tuhle poškorpili pan Klaus s panem Špidlou na TV Prima či jiní jinde. Nic proti tomu. Obecné pravdy a proklamace sice trefně popisují, do jakého stavu se naše společnost dostala, chybí ale konkrétní návrhy a hlavně kroky jednotlivců, kteří by mohli zabránit nepravostem na komunální úrovni a postupně i na té celostátní. Nějak se při politických hrátkách zapomíná na občany. Vypadá to mnohdy, že pokud není zrovna volební kampaň, občany a jejich skutečné problémy politikové z parlamentu i obecních zastupitelstev okatě přehlížejí. Rozhodují po svém a pro případné kritiky mají jen mlžicí proslovy. Mnohem konkrétnější jsou rady Martina Denemarka ze Zemských novin v jeho příspěvku „Léky na blbou náladu“, který byl publikován již v roce 1999. Narazil jsem na tento text náhodou při uklízení starých novin. Sedl jsem si, začal číst a pokyvovat hlavou. Text mi skutečně mluví z duše. A co je důležitější, jeho význam od doby napsání nejen nezmizel, ale naopak je aktuálnější. Dovolím si část, která by mohla sloužit jako návod pro ty, kteří nejsou ochotni nechat se dirigovat, ocitovat pro naše čtenáře:

„Řada občanů se ptá, zda mohou nějak čelit chybným rozhodnutím, aroganci a opileckým výlevům lidí, kteří zřejmě propadli dojmu, že nejsou pouhými dočasnými správci státu, naopak se chovají se jako jeho vlastníci. Většina z nás proti nim používá dva recepty osvědčené v době totality – buď si uleví nadávkami, nebo se uzavře do domácí ulity a veřejné dění ignoruje. Jenže deset let po listopadu 1989 bychom se s tak chudě vybavenou lékárničkou neměli spokojit.

Možností, jak bránit své zájmy, máme totiž víc. Nelíbí se nám, jak politici rozhodují a jak se chovají? Nenadávejme jim v hospodě, pišme jim. Neanonymně, pravidelně, bez hysterie, ale důsledně. Ukazujme jim na příkladech důsledky jejich chyb nebo nečinnosti. Choďme na jejich mítinky a besedy, i když nám jsou nesympatičtí – jinak budou nadále obklopeni jen nekritickými fandy. Navštivme své zákonodárce v jejich poslanecké či senátorské kanceláři a ptejme se, proč jsou stále ještě členy strany, která porušuje předvolební sliby a zrazuje voliče. Stejně pravidelně atakujme starosty, radní i státní úředníky, nedejme jim vydechnout a provětrejme smrádek v jejich kancelářích. Nebojme se podepsat petice podporující dobrou věc. Spojujme se v občanských sdruženích a iniciativách. A především – přestaňme se bát vystoupit veřejně sami za sebe a pod svým jménem.

Jistě to zní naivně. A nevede to přímo k cíli. To však neznamená, že by tato „léčiva“ byla neúčinná. Pouze se musejí podávat dlouhodobě, ve velkých dávkách a všechna naráz. V českých poměrech je tato léčba o to složitější, že nemoc velmi pokročila, zasáhla většinu důležitých orgánů a hlavní viry jsou mimořádně odolné vůči jakýmkoli medikamentům. Přesto s nimi musíme zápolit. Ohrožují totiž nejen naši ekonomickou prosperitu, ale v konečném součtu i naše občanské svobody.“

Jakýkoli další komentář k uvedenému citátu je zbytečný. Jedině snad přání, aby naši občané překonali lenost a strach, aby se dokázali řídit podle návrhů pana Denemarka a nepřipustili další zbídačování svého kraje a svého života. Vzhledem k tomu, že straníci pomalu začínají s předvolební kampaní (rok uteče jako voda), je třeba nenechat se ošálit, ale naopak být důslední ve vyžadování řešení skutečných problémů, a to již od úrovně obcí a okresů.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 12.7.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Diskutovat s ignorantem vyžaduje dostat se na jeho úroveň - Jirka Müller
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena