Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:49
Publikováno dne:
27.7.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Kauza Regecová skončila

Skončil definitivně jeden problém. Město Hranice je už v pohodě. Konečně může koupit poslední pozemek, který je nutný pro výstavbu průmyslového areálu firmy Philips. Cena je sice čtyřikrát nižší, než jakou chtěla hranická kadeřnice v době vyhrocení sporu, nicméně stejně je nejméně třikrát vyšší, než jakou město odmítlo původně zaplatit. Celá kauza má tedy svůj konec, a ten lze označit jako dobrý. Ukázalo se, že jednotlivec může prosadit svá práva i proti vůli celé řady úředníků. Nebylo to ale vůbec jednoduché. Věcí se muselo zabývat pár státních orgánů, investující firma Philips a dokonce i soud. Kromě zbytečně vynaložených peněz byly investovány čas a nervy zúčastněných. Ve fungujícím demokratickém státu by se v podobném případě jednalo o banální řešení nepřesahující rámec jediného společného setkání. Pokud k něčemu takovému kauza Regecová povede, je tento precedentní případ celospolečenským úspěchem.

Výsledek komentovala paní Mgr. Jana Hamplová z Mohelnice, právnička, která se komunálním problémům profesně věnuje, a proto je důvěrně zná. Jmenovat je možno její vítězný soudní spor o informace o mimořádných odměnách v Mohelnici nebo záchranu beskydské obce před bankrotem tím, že dokázala, že starosta obce nemůže svévolně ručit obecním majetkem ve prospěch soukromého podniku. Poslala mi své zamyšlení nad tím, jak dopadl střet kadeřnice Regecové a úředníků, kteří ji odmítali brát vážně:

„Vášně pominuly, zapomeňte, mohli bychom parafrázovat název kdysi úspěšného filmu. Jenže to by bylo dost smutné zapomenout na tak významný okamžik v historii českého práva a novodobé demokratické historie našeho státu. O co vlastně šlo?

Paní Regecová říká, že jí šlo nejvíce o spravedlnost a o princip. Starosta Hranic říká, že jemu šlo o zaměstnanost a paní Regecové podle něj šlo jen o peníze. Představitel bezpečnostních složek, který se jaksi náhodou ‚přichomýtl‘ k problému přímo v Hranicích, říká, že mu šlo o to pomoci věc vyřešit. Zahraniční podnik neřekl to ani to a vzal vývoj pragmaticky do svých rukou, aby se věc hnula z místa. Šlo tedy o princip, o peníze, o zaměstnanost či o co vlastně? Troufám si říci: Kauza ‚Regecovᑠbyla především o rovnosti smluvních stran a poselství je radostné: Ústava České republiky žije…

Pravil kdysi klasik: ‚Proto jsou zákony dány, aby silnější nemohl všechno.‘ Pilířem našich zákonů je Ústava a Listina základních práv a svobod. A v nich se dočteme velmi jednoduchou věc — jako vlastníci čehokoliv máme stejná práva a máme právo na stejnou ochranu svého vlastnictví. Proto jsou si smluvní strany rovny a žádná nemůže druhé vnutit svou vůli. Jak dlouho jsme na to čekali? Čtyřicet — padesát let?

Kauza paní Regecové je proto důvodem k ovacím. Proč? Obec zjistila, že je také jen jedna smluvní strana, a že musí být velkým taktikem, aby dosáhla dohody — ostatně jako každý z nás, který chce koupit od souseda pruh zahrady, který by se nám velmi hodil. Nezvládla to — to se stává. Nepřinutila ‚souseda‘ prodat to, co si ona usmyslela koupit, za cenu, kterou si určila sama. A co víc — vedlejšímu ‚sousedovi‘ nabídla za stejný ‚pruh zahrady‘ výhodnější cenu, čímž definitivně pohřbila ‚sousedské vztahy.‘

V panice povolala stát — ať už jakoukoli formou — aby pomohl. Stát se snažil — ale neuspěl. I on pochopil, že je proti ústavnímu pořádku bezmocný. Zahraniční podnik dal svým posledním gestem najevo — vážení, já vím, že jde o obchod, kde jsme si rovni, a že se musíme prostě dohodnout. A dal tak morální políček obci, státu a všem, kteří paní Regecovou zatracovali — tím, že začal s paní Regecovou jednat jako rovný s rovným, čehož se jí doposud hrubě nedostávalo.

A co odvážná kadeřnice? Paní Regecová zjistila jako řadový občan, že se díky ústavnímu pořádku a zákonům této země ubrání i proti zdánlivě silnějšímu. Přinesla tak důležité poznání každému z nás. Takže přes všechno ostudné, co se kolem hranického případu odehrálo, bouchejme šampaňsk頗 žijeme v právním státě. A toto zjištění je v roce 2001 rozhodně důvodem k oslavě.“ Napsala Mgr. Jana Hamplová, advokátka specializující se na právo územních samospráv.

Doufejme, že nebude třeba řady dalších podobných kauz, aby úředníci na všech úrovních pochopili, že při jakémkoli jednání má stejná práva občan jako celá jejich organizace. Nejen text, ale celá kauza je poučná i pro mnohé z hodnostářů na českých obecních úřadech a radnicích. Snad se i oni poučí.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 27.7.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Sobova právně-účetní poradna: Neustupujte, jste-li v právu! - 1.6.2001


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Mozna i na Regecovou udelali nakonec jen dalsi cesky tunel - Vit
Chybu udělali funkcionáři města - Luboš Tefr
Paní Regecová není pijavice - Stanislav Hart
Černou postavou je ten muž na radnici - Vláďa
Paní Regecová je obyčejná pijavice - Vladimír Procházka
Nic není takové, jak vypadá... - miki.K.
Je dobře, že prostá kadeřnice uspěla - Jiří Mráček
Byla to jen hra jejího právníka - Kamil Škoda
Důležité je, že se nakonec stalo podle práva - Martin
Jenom pitomec mohl rict ze pani Regecova nema pravdu… - Machaček Martin
Nechtěl bych být v její kůži, až půjde na úřad něco vyřizovat - Aleš Přecechtěl
"Ekonomicka" prava jsou soucasti prav lidskych - Dr. Karel Slavicek
Článek je jasný, jde na podstatu věci - Jan Janíček
Souhlasím s Charvátem - Alexandr Šír, MUDr.
Blahopreji pani Erin Brockovich-Regecove! - Jan Benda
Jsem rád, že paní Regecová dostala, co jí náleželo - Igor Suškevič
Nedostatečně pranýřované zneužití „veřejného zájmu“ - Jiří Charvát
Do jake vysky se vysplhala penezni suma vyplacena pani Regecove? - Michal Karasek
Perfektní a velmi dlouhá reklama - Jarda
Jak právník může ze sebe vypustit , že žijeme v právním státě? - karel beran
Mila pani, prijmnete moje GRATULACE!!! - Jan Suchy
Prostě dobrá šance jak přijít k penězům - Jan Linhart
Sdružení proti šikaně - Ing. Ján Onderčanin
A teď se lidi dívejte, abyste viděli, že to jde!!!!!! - Martin Rybka
Ivan Turnovec
„Bouchejme šampaňsk頗 žijeme v právním státě.“

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena