Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:49
Publikováno dne:
30.7.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Kauza Walderode se vrací

Restituční spor o rozsáhlý majetek šlechtického rodu Walderodů se táhne od roku 1991. Na základě posledních odhadů z roku 1997 jde o majetek za 3,5 miliardy korun. V roce 1991 si zažádal o přiznání českého občanství pan JUDr. Karl Des Fours Walderode na tehdejším ministerstvu vnitra, vedeném Janem Rumlem. Ministerstvo mu během několika dní vydalo osvědčení o státním občanství a na základě toho on začal žádat o vydání rozsáhlého majetku, který mu byl konfiskován na základě Benešova dekretu 12/1945.

V té době vznikl v Turnově Petiční výbor a na základě jeho vyjádření bylo Walderodemu občanství jako neoprávněné zrušeno. Současně bylo pozastaveno jakékoli předávání jím požadovaných nemovitostí. Právníci rodu Walderode podali stížnost k ústavnímu soudu a ten rozhodl v červnu tohoto roku, že existující české občanství panu Karlu Walderode nejde formálně zrušit. Jmenovaný je již po smrti, nicméně jeho dědicové se na základě rozhodnutí Ústavního soudu domáhají svých údajných restitučních práv. Zatím se jedná o majetek na okrese Jablonec. Přitom o restitučních nárocích se zatím soudně nerozhodovalo.
[Obr: rohozec.jpg (17525 Bytes)]
Zámek Hrubý Rohozec zabavený v roce 1945 rodu Walderode na základě Benešových dekretů

O restitučních nárocích nejen na Jablonecku, ale i o hlavním majetku rodu, nalézajícím se na okrese Semily, kde jde kromě lesů a dalších pozemků i o zámek Hrubý Rohozec (zatím v majetku města Turnova), se má v nejbližší době začít jednat. Na to reagoval Josef Kunetka, který je organizátorem a hlavním mluvčím Petičního výboru: „Myslíme si, že při minulém rozhodování neměl Ústavní soud dostatek pádných důkazů, které by Walderodeho nárok na občanství zpochybnily, my mu je chceme dodat.“

Na zámku Hrubý Rohozec se proto 23. 7. sešel turnovský Petiční výbor s poslankyní Marií Machatou, členkou České strany národně sociální, zástupci Státní památkové péče. Kromě přípravy podkladů o aktivitách pana Walderode během okupace je mezi dokumenty i korespondence nasvědčující, že přístup některých státních úředníků k otázce občanství, a jeho velmi rychlé udělení v roce 1991, byl velice nestandardní a může vzbudit i podezření z nekorektnosti. Uvážíme-li rozsah majetku, o který jde, nelze korupční jednání vyloučit. Jde ale i o významný dopad politický. Vydání majetku rodu Walderode a jeho zdůvodnění jako restituce by znamenalo precedens a umožnilo by obejít Benešovy dekrety, o co se skupiny právníků lobujících pro případné „restituenty“ intensivně snaží.

Petiční výbor společně s poslankyní Machatou požaduje i právní analysu Benešových dekretů a jejich návaznosti. Josef Kunetka to vyjádřil slovy: „Právníci a odborníci na ústavní právo by měli prověřit i všechny návaznosti na restituční zákony o půdě a polistopadové zákony o občanství.“
[Obr: kunetka.jpg (25293 Bytes)]
Turnovský aktivista Josef Kunetka

Podklady, které Petiční výbor v uplynulém období získal, odcházejí v těchto dnech do Brna k Ústavnímu soudu. Všichni účastníci schůzky na Hrubém Rohozci věří, že je na základě předložených podkladů Ústavní soud podpoří a zabrání tak neoprávněným restitucím i snahám obcházet Benešovy dekrety.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 30.7.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Benešovy dekrety slouží jako záminka - 23.7.2001
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena