Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:45
Publikováno dne:
13.8.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Vyrovnáme se s minulostí?

V poslední době se velice píše a mluví o vraždách Němců v prvních poválečných dnech a měsících nejen v Sudetech, ale i ostatních městech České republiky. Snaha poctivě se vyrovnat s minulostí je ale jen jedním z mnoha důvodů. Otázkou zůstává, proč je odsun sudetských Němců vytrhován z dějinných souvislostí a proč jsou dramaticky medializovány jen ty zločiny, ke kterým po skončení války docházelo ze strany Čechů. Kromě účelového zamlžování těmi, kdo se na zločinech podíleli, existují totiž také snahy dosáhnout mírovou cestou revize výsledků druhé světové války, respektive zasadit se o přerozdělení majetku, který byl po válce Němcům a Maďarům konfiskován. Diskuse kolem odsunu Němců a všeho, co se kolem toho stalo v roce 1945, jsou mnohovrstevné a zaslouží si pozornost. Kromě snahy využít vzpomínek k získání politických ústupků ze strany ČR existuje i upřímná snaha dobrat se nějakého cíle, který by byl tím žádaným vyrovnáním se s minulostí. Chtěl bych proto čtenáře Novinek seznámit s názorem, který mne při internetové diskusi krajanů na v Kanadě vycházejících necenzurovaných novinách, pana Vratislava Kusky, zaujal.

„Já bych chtěl jen upozornit na malý detail“, napsal do diskuse jednostranně deklarující kolektivní vinu Čechů a odsuzující Českou republiku za poválečný odsun sudetských Němců a zločiny s tím spojené, z Austrálie, pan Vratislav Richard Bejsak-Colloredo-Mansfeld ricardo@ans.com.au (Noviny/Sydney).

„Mluví se velmi otevřeně, ale nikdo neříká, KDO vlastně vraždil. Říci Češi či Slováci je podle mne velice ‚marxisticky a stranicky vyspělé‘ a vychytralé. Je to jako říci, že únorový převrat si zorganizovali VŠICHNI Češi a Slováci. Tento způsob formulování NENÍ vyjadřováním pravdy a skutečné události. To je jen polopravda, zavádějící a záměrně odvádějící od pravdy.

Vím z vyprávění od několika svých známých a příbuzných, kdo byli ti neznámí hlavní vrazi a organizátoři masakrů. Byli to totiž KONFIDENTI, POMAHAČI, UDAVAČI a JINÍ DOBROVOLNÍ SPOLUPRACOVNÍCI GESTAPA. Ti si na poslední chvíli, po válce, dělali novou tvář a hlavně zabíjeli ty, co by jim později mohli dokázat jejich zrádcovství za války. A nejen to, zabíjeli i nevinné děti a ženy ne jen proto, aby ukázali svoje „hrdinství“, ale hlavně aby se dostali ke zlatu a majetku svých spoluobčanů. Dokázali využít poválečného chaosu k bezpráví.

To že je nikdo nepotrestal, byl první krok v nově vznikajícím státě k tomu, aby vznikl stát, který si sice oficiálně zakládá na právu, ale který je dodnes bezprávní. Mnoho nových poválečných komunistů bylo z řad českých fašistů a kolaborantů. Ti tvořili často i jádro tak zvaných Rudých Gard. To, že se komunisté zasadili o jejich nepotrestání v době před rokem 1948, a hlavně TO, že ostatní politické strany a tisk to tak nechaly být, bylo podle mne dalším krokem ke vzniku ruského protektorátu ČSSR.

Pokud nebudeme jmenovat ty pravé viníky a vrahy, ty, co drželi pušku a stříleli do týla bez soudu, třebaže jsou tito viníci již možná na pravdě boží, připravujeme půdu pro nové darebáky. Kolik dnešních českých a slovenských politiků mělo tatínky, kteří byli napřed fašisty, pak vrahy nevinných a posléze komunisty?“ Vratislav Richard Bejsak-Colloredo-Mansfeld, ricardo@ans.com.au.

Je bezesporu pravda, že pro vyrovnání s minulostí jsme toho za jedenáct let od sametového převratu moc neudělali. Zdá se, že těch, kteří mají máslo na hlavě, je podstatně víc, než si dokážeme představit. Nakonec diskuse o odtajnění svazků StB jsou toho důkazem. Na utajení mohou mít zájem jen ti, kteří vědí, že jejich zveřejněním budou odhaleni. Osobně pokládám za užitečné seznamovat se s tím, co k uplynulému vývoji lze najít nejen v papírových archivech, ale i co mohou říci pamětníci. Politická snaha na tomto poli je ale velmi malá.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 13.8.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Benešovy dekrety slouží jako záminka - 23.7.2001
Proč je odsun tabu? - 30.5.2000


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

John Sack: Oko za oko - Jan Pokorny
Vysoce postavení vydíratelní - Jiří Viewegh
Nevyrovnáme - Stanislav Hart
Kolik politiku melo tatinky? 95 %! - alex
Ivan Turnovec
„Kolik dnešních českých a slovenských politiků mělo tatínky, kteří byli napřed fašisty, pak vrahy nevinných a posléze komunisty?“

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.4 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena