Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:49
Publikováno dne:
15.11.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Obecní vizitky

Chcete si udělat první orientační obrázek o městě či menší obci, kterou jste právě navštívili? Rád se podělím o svou zkušenost. Před lety jsem zažil šok při překročení západních hranic. Z té své prvé cesty si pamatuju hlavně čisté a vonící záchody, čisté a pravidelně vyprazdňované koše na odpadky a jediné heslo, které jsem občas viděl vyvěšeno a které v překladu znělo: Kvalita je naší autoritou. Zcela opačný zážitek jsem ale měl z Ukrajiny. Tam se k šoku ze záchodů a téměř stoprocentní absence košů na odpadky, přidalo i leknutí z obecného nedostatku hygieny (viděl jsem v ušmudlané prodejně, jak se do nevypláchnuté sklenice nalévá minerálka pro několik lidí). Ale abych neodbočil od obecních vizitek. Co se mne týče, zajímám se o dvě věci: o odpadkové koše a veřejné toalety. Rozdíly vypovídají o obcích a jejich obyvatelích mnohem více než reklamní texty v turistickém průvodci.

[Obr: kos1_turnov.jpg (7994 Bytes)]

Mám vlastně fotodokumentaci obého. Při svých cestách Evropou i Asií jsem měl možnost vidět leccos. Mám-li hodnotit naší republiku, jsme stále ještě mezi Balkánem a západní Evropou. Je sice vidět snaha, ale skutečně čistých a pravidelně udržovaných obcí je stále ještě méně než těch ušmudlaných.

[Obr: kos2.jpg (7774 Bytes)]

Dnes ukážu jen pár odpadkových košů. A vzhledem k tomu, že chci dát jednotlivým technickým službám i občanům šanci do příští turistické sezóny, nebudu uvádět názvy jednotlivých měst. Někdo „svou“ obec podle košů určitě pozná. I to může pomoci, aby byla příští rok úhlednější.

[Obr: kos_kosice.jpg (7041 Bytes)]

Výjimku ale udělám, občas totiž slýchám dost pohrdlivé poznámky o našich bývalých spoluobčanech Slovácích. Při pohledu na elegantní koš, který jsem si vyfotil v Košicích, a na základě čistoty kolem něho by člověk uvěřil, že je v některém ze švýcarských kantonů. Čistota je ve východoslovenské metropoli udržována poctivě a průběžně. Řekl bych, že více než v Brně nebo Praze.

[Obr: kos3.jpg (9703 Bytes)]

Pět fotografií reprezentuje pět měst nalézajících se ve třech krajích: Středočeském, Východočeském a Libereckém. Není to žádná sláva, tedy ty koše a zem kolem nich. Nemilé je i to, že nejsou žádnou výjimkou, podobně to vypadá v mnoha dalších.

[Obr: kos4.jpg (7895 Bytes)]

Projděte se a ohlédněte se ve své obci. Je uklizeno před vaším vlastním plotem? Dokáží se vaše technické služby vypořádat s úklidem města a včasným odvozem odpadů? Zamyslet se nad tím s končící letní turistickou sezónou 2001 je určitě na místě.

[Obr: kos5.jpg (8568 Bytes)]

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 15.11.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 

Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena