Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:46
Publikováno dne:
4.10.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Podhoubí terorismu

Je smutné, že se najdou lidé, kteří s terorem vlastně souhlasí slovy, že si za to může USA svou arogantní politikou. Velice se mýlí, kritika politiky USA je jedna věc, ale bin Ládin a další šílenci jiná. Že oni se svými atentáty jsou vlastně jen kritikou prohnilého systému, je nesmysl. Teroristé reprezentují fašismus s islámskou tváří a nelze to v žádném případě omlouvat.

Během proklamovaného míru probíhala permanentní válka vedená všemi prostředky, mezi které patřil i terorismus. Dosud jsme se nenaučili nazývat věci pravými jmény. Ještě dnes se můžeme občas dočíst, že únosci popravili unesená rukojmí, a nedělá se rozdíl mezi „národně osvobozeneckým hnutím“ a „teroristickými skupinami“ podle toho, jakou ideologii vyznává příslušná legitimní vláda.

K masovému rozvoji islámského fundamentalismu došlo během posledních desetiletí. Taliban jako vůdčí složka militantního islámského fundamentalismu by neměla žádný vliv nebýt masivní podpory ze strany USA od roku 1977 a hlavně pak 1979, kdy vstoupila do Afghánistánu sovětská armáda. Tehdy si americká administrativa vybrala pro svou podporu místo monarchisticky smýšlejících organizací organizace fundamentalistické (pro válečné operace se jevilo fanatické hnutí jako výhodnější než hnutí umírněná). V roce 1983 vznikla radikální Islámská aliance afghánských mudžahedinů (IAAM). Do válečných akcí se zapojili i dobrovolníci z dalších islámských států. Významný podíl hrál i Usáma bin Ládin a další krvežízniví fanatici. Zbigniew Brzeziński, poradce presidenta Cartera, prosadil svůj názor, podle kterého jen islámští radikálové jsou schopni nejen vytlačit ruská vojska z Afghánistánu, ale dokáží hlásáním islámského nacionalismu ve středoasijských sovětských republikách destabilizovat vývoj v celém Sovětském svazu. Výcvik a vyzbrojování afghánských mudžahedínů stálo miliardy dolarů. Finance pocházely ze Saúdské Arábie a dalších „sponzorů“, mezi kterými nechyběly ani USA. Efektivně vyzbrojené a vybavené jednotky vedly velice úspěšně partizánskou (teroristickou) válku. Předpoklad vyšel. Poslední ruští vojáci Afghánistán opustili 15. února 1989. Hlavní muslimské státy to halasně oslavily. Vnitrostátní třenice, které po osvobození od agresorů vznikly mezi umírněnými a fundamentalistickými skupinami, přešly v občanskou válku. Opět byli úspěšnější fundamentalisté. Nástup vlády Talibanu začal dobitím Kábulu v roce 1992 a skončil vítězstvím tohoto uskupení v roce 1996. Hnutí Taliban dnes vládne na většině území Afghánistánu podle svého pojetí a výkladu islámského práva Šaríja. Jde o životní podmínky srovnatelné snad s obdobím Inkvizice ve středověké Evropě.

Vítězství vedlo k výraznému zvýšení sebevědomí mudžahedínů. Současně bylo třeba řešit klasický poválečný problém, co dělat s kvalitně vycvičenými hrdlořezi přesvědčenými o své síle. Vzhledem k tomu, že v předchozích letech bylo islámským fundamentalistům umožněno propagovat islámské povědomí a nacionalismus prostřednictvím Radia Svoboda i Svobodná Evropa, začalo se nacionalistické a fundamentalistické islámské hnutí rozšiřovat nejen v Íránu, Súdánu či Pákistánu, ale i v relativně liberálních státech, jako byl Egypt nebo Albánie. Dlužno podotknout, že některé teroristické skupiny byly podporovány a financovány socialistickým blokem.

K výraznému ideologickému střetu došlo v roce 1990, když se vylodila americká armáda na tradičním saúdsko-arabském území. Islámští náboženští vůdci tehdy začali argumentovat islámským právem Šaríja, podle kterého je zakázána přítomnost nemuslimských vojáků na půdě Saúdské Arábie. Protesty přešly ve zřetelnější odpor, když po úderu na Irák nebyla stažena americká vojska z Kuvajtu. Bin Ládin byl jedním z vůdčích sil kritiků. V té době se již stal, z původně Američany podporovaného zasloužilého bojovníka proti komunistům v Afghánistánu, jejich nepřítelem. Vyhlásil džihád proti Američanům v Saúdské Arábii i přes to, že sám byl ze země vyhoštěn a bylo mu odňato saúdské občanství. V prohlášení uváděl: „Přítomnost amerických křižáků v muslimských státech Zálivu … představuje největší nebezpečí pro nejbohatší světové naleziště ropy … Vyhnání Američanů z tohoto místa je nejsvatější povinností ihned po víře v Boha.“ Začalo docházet k teroristickým atentátům na americké objekty v různých částech světa. Jednotlivé fundamentalistické islámské skupiny vzájemně kooperují a zneužívají propagandisticky údajný střet křesťanského a islámského světa ve svůj prospěch. Původní spojenci, ať jde o KGB, nebo tajné služby USA, je již naučili dost, a teď se rozhodli ovládnout svět sami, a to středověkým způsobem.

K další eskalaci došlo v únoru 1998, kdy vydal bin Ládin a jeho přátelé tiskové prohlášení k situaci na Středním východě: „Po více než sedm let okupují Spojené státy islámskou půdu a nejsvětější místa Arabského poloostrova, ničí jejich bohatství, diktují jejich vládcům, zotročují lid, terorizují sousední státy a opevňují své vojenské základny pro budoucí útok na zbytek muslimského světa… Navzdory násilí a pohromám, které postihly irácký lid s útokem křižácko-sionistické aliance, se Američané znovu pokoušejí opakovat strašlivý masakr… jestliže je tato americká politika motivována nábožensky a ekonomicky, slouží židovskému loutkovému státu a snaží se odvrátit pozornost od okupace Jeruzaléma a zabíjení muslimů v tomto městě.“

Součástí prohlášení byla i fatwa (náboženský rozsudek): „Povinnost zabít Američany a jejich spojence — civilisty i vojáky — je povinností každého muslima, který je povinen to udělat v každé zemi, kde je to možné, aby tak přispěl k osvobození mešity Al-Aksa v Jeruzalémě a Svaté mešity v Mekce.“

Pod prohlášením ze 3. února 1998 jsou podepsáni kromě Ládina i další představitelé Mezinárodní islámské fronty (IIF): Aiman al Zawhiri, Abu Yasser Ahmad Taha, Mir Hamzah a Fezl ul Rahman.

Je téměř neuvěřitelné, že bez vnějšího zásahu mohly až do letošního roku fungovat v Afghánistánu desítky základen, ve kterých se připravovali tisíce teroristů, a že se dnes dovídáme, že mezi nimi byli i žoldnéři z naší republiky. Islámský fundamentalismus nemá nic společného s teroristy-anarchisty z minulých století, jde o organizaci válečnou a válka Spojeným státům byla vyhlášena již v roce 1998. Situace byla špatně zhodnocena. Opakovalo se něco podobného, s čím máme zkušenost před začátkem druhé světové války. Hitler byl podceněn a svět to pak stálo veliké ztráty na životech.

Je smutné, že se najdou lidé, kteří s terorem dle fatwy vlastně souhlasí slovy, že si za to může USA svou arogantní politikou. Velice se mýlí, kritika politiky USA je jedna věc, ale bin Ládin a další šílenci jiná. Že oni se svými atentáty jsou vlastně jen kritikou prohnilého systému, je nesmysl. Teroristé reprezentují fašismus s islámskou tváří a nelze to v žádném případě omlouvat.
Nebezpečí ale hrozí v tom, že by mohli, podobně jako se to povedlo Hitlerovi, zfanatizovat významnou část islámské komunity. Pokud si to zbytek světa včas neuvědomí a nedokáže tomu diplomatickým přístupem k mase muslimů zabránit, nahraje novodobým Hitlerům a nakonec skutečně dojde ke střetu kultur.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.10.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Chyba neni jen na jedne strane - Petr Zacek
Únosce může rukojmí pouze ZAVRAŽDIT!!! - petr
Velice se mýlíte - Luděk Vrána
Jestliže píše, co píše, pak se divím, že se diví - Petr
Do hluboké prdele už se všemi debilními fanatiky - Jakub P.
Islám - Jan Dvořák
Díky za vyjádření těchto myšlenek - Jarmil Červenka
Pojmenování příčiny není schvalováním - Mirek Langer
Silnější přežívá - marda
Srovnání Afghánistánu a Inkvizice - A. Nemec
Nešťastná formulace pravdivého obsahu - pLišák
Díky za Váš článek! - Borek Gorecký
Nějak se nám zamíchaly karty, nemyslíte? - Jahoda
Spojovat fašismus a terorismus je nesmysl - Hrozen, K.
Nejde o názor, ale o Vaše zviditelnění - karel kobliha
Věta: „Mohou si za to USA vlastní arogantní politikou,“ je pravdivá - Huski
Amerika má dvojí metr - mandrax
Vyhlašte válku všem blbcům - Chytrý, J.
Důvodem je směsice velmi nízkých motivů v čele se závistí - Miloslav Pecka
Islám je hrozbou pro budoucnost - Hana Řeháčková
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.8 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena