Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:49
Publikováno dne:
2.10.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Dopis z Kosova XXVII: Po 11. září

Po delší odmlce přišel další dopis z Kosova od Martina Dvořáka, datován je 29. 9., přišel 1. 10. Na prodlevu mezi odesláním a přijetím mailové pošty si zvyká postupně každý, kdo výrazněji koresponduje se světem. I to je asi součást boje s teroristy.

[Obr: kosovo.gif (11058 Bytes)]

Vrátil jsem se po třech týdnech do Kosova a měl jsem pocit, že tak, jako se změnil po 11. září celý svět, změnilo se něco i tady. Zejména prvních několik dnů se mi zdálo, že lidé v ulicích se na cizince nějak přestali usmívat a možná se přestali usmívat vůbec. Ptal jsem se na to několika přátel, Albánci vesměs popírají, že by to snad mohlo mít původ v tom, že se jim najednou schizofrenicky rozděluje svět, když ještě nedávno byli vlastně přátelé a milovníci Ameriky, což nijak nerušilo jejich nezastíraný obdiv k muslimským bojovníkům na celém světě, a to včetně extrémistů, kteří z jejich pohledu jen brání svoje práva. Teď se najednou musí každý Kosovan vyrovnat s Bushovým prohlášením, že kdo není proti teroristům, je s teroristy (tedy je proti nám, kdo není s námi…). Kosovští Albánci nepřestali zbožňovat Spojené státy, ale pochybuji, že by brali Bushovy výroky až tak úplně doslova — kousíček obdivu k mudžáhidům v nich stejně zůstává.

Až nekritické vzhlížení k Americe má tady v Gjakově i svoji vnější podobu, a to vůbec ne jednoduchou. Už dlouhou dobu tu na radnici visí poněkud bizarní vlajkosláva — kombinace vlajky OSN s albánskou černorudou orlicí je celkem obvyklá, i když vůbec ne „politicky korektní“. Výrazná pomoc řady amerických institucí však v Gjakově navodila přímo americký kult, takže tu nikoho celkem nepřekvapí, že třetí vlajkou na průčelí radnice je ta s hvězdami a pruhy. JENŽE! To, co ještě nedávno nikomu nevadilo, stalo se náhle po 11. září 2001 politicky mimořádně delikátní a z bezpečnostního pohledu ožehavou záležitostí. Mám-li být upřímný, mně osobně americká fangle nepřivádí k vytržení, ale na druhé straně mi taky nijak nevadí, i když chápu, že na úřední budově je její smysl poněkud zpochybnitelný, pokud zde nesídlí nějaká americká instituce. Ale naši bezpečáci a hlavně hlavní politická poradkyně (snad jen shodou okolností bývalá administrátorka Gjakovy) začali vyvádět dosti neadekvátně, že prapor musí dolů. Chvilku jsem se pokoušel se Zamirou diskutovat o tom, že pokud jsme tak dlouho přehlíželi albánské výsostné znaky, že mi přijde docela hloupé teď začít bojovat proti americké vlajce, a že bych snad radši, aby ta albánská orlice byla poněkud schována mezi vlajkami několika dalších států, protože by z toho aspoň tak nelezlo očividné znerovnoprávnění jednotlivých národnostních skupin v údajně multietnickém Kosovu pod mezinárodní správou. Ale nakonec jsem se rozhodl, že pro svůj i její klid o tom promluvím se starostou Aqifem.

Ale ještě než jsem se k tomu dostal, mohl jsem na podobné vyjednávání zase klidně zapomenout. Gjakova totiž tento pátek na mimořádném zasedání svého zastupitelstva jednomyslně odsouhlasila navázání partnerství s americkým městem Jamestown ve státě New York. (Mimochodem, albánská transkripce toho jména vypadá opravdu moc hezky, píše se to „Xheimstaun“. Tady se přepisuje podobným způsobem vlastně každé cizojazyčné slovo, například Murphyho zákony znají už i tady, ale píší je jako „lek Marfit“).

Ale zpátky k páteční slavnostní a historické gjakovské události. Původně jsem se těšil, že naším prvním zahraničním partnerem by mohlo být některé z českých měst, ale bohužel se na dopis zaslaný gjakovskými radními na náš Svaz měst a obcí a do Hradce Králové dodnes neozvala jiná reakce, než že se tím budou zabývat příslušné orgány. Neoficiálně už vím, že hradecké zastupitelstvo to odmítlo a nechce se mi to komentovat.

Když jsem ale seděl na té páteční slavnostní schůzi, uvědomil jsem si, že z určitých důvodů je vlastně dobře, že to mí čeští kolegové nestihli. Nebylo přece možné si vymyslet v dané situaci lepší symbol než právě podpis partnerské smlouvy mezi městem v Kosovu a v USA. Přítomnost řady představitelů amerických oficiálních i nestátních institucí dala příležitost většině řečníků zdůraznit právě pozitivní symbolický význam takové smlouvy ve světě po 11. září. Psal-li jsem dnes na začátku, že lidé v Kosovu se mi po událostech v New Yorku a Washingtonu zdají zakřiknutí a znejistělí ve svých hodnotách a preferencích, po té páteční slávě nemůže nikdo, kdo se jí zúčastnil, pochybovat o tom, že gjakovští představitelé mají svůj případný vnitřní problém jednoznačně vyřešen — snad jednou provždy se rozhodli stát na straně demokracie a svobody. Víme všichni, že to pro ně ani pro ty, kdo jim v tom chtějí pomáhat, nebude vůbec jednoduché, že se ještě mockrát zachce z té bolestivé a složité cesty uhnout a vrátit se k osvědčenému modelu vlády silnějšího, ale zdálo se mi v té postkomunistické zasedačce kdesi na jihozápadě Kosova, že ti všichni, kteří tam toho dne vyjadřovali svoje pocity, už vědí, co chtějí (a co naopak už opravdu ne). Pochybuju, že podobně jasnou a zřetelnou odpověď by mohl v ten den dát podpis partnerství s nějakým městem z České republiky či odjinud, ale přesto věřím, že ještě dříve, než tady skončím, dočkám se i toho, že vedle Jamestownu se objeví i jméno nějakého českého či moravského města. Pak by mohla na radnici viset vedle amerického praporu třeba i vlajka s modrým klínem. A Zamira ať třeba pukne! Zdraví vás MD.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 2.10.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Dopis z Kosova XXIII: Problémy nekončí - 21.8.2001
Dopis z Kosova XXII: Navzdory horku - 7.8.2001
Dopis z Kosova XXI: Korupce je všude problém - 24.7.2001
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 4.9 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena