Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:48
Publikováno dne:
4.1.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Špína naší politiky

Následující příspěvek AKCE „ŠPINAVÉ PRACKY“ mi napsal naštvaný občan, jak se sám představil, TOM RYS, t. č. Heidenab 28, Bavorsko. Po přečtení jeho textu jsem uznal, že jeho rozhořčená slova by si měli potenciální voliči přečíst a zamyslet se nad nimi. To je důvodem, proč je předkládám čtenářům Novinek. Tak tedy:

Když si ČSSD vybojovávala vstup do Strakovy akademie, napsala si na svůj bojový štít akci "ČISTÉ RUCE". Dnes se do Strakovy akademie prodírá Čtyřkoalice, a to pod praporem křesťanských a konzervativních hodnot, slušnosti a vytříbeného smyslu pro právo a spravedlnost. Není tajemstvím, že volební zákon nastavil Čtyřkoalici nohu vymezením vysoké hranice volitelnosti. Vůdcové "koaly" jsou sice navenek velmi sebevědomí v odhadu budoucích volebních výsledků, ale ve skutečnosti je v nich malá dušička, a tak se snaží nastavenou laťku snížit, jak se dá. Zatím se jim podařilo "humánně" zlikvidovat DEU sloučením s Unií svobody, takže zde najednou máme čtyřúhelník se třemi vrcholy. Ale i tak je ještě hranice volitelnosti hodně vysoká. Jedinou další "rezervou" je zardoušení ODA jako samostatného politického subjektu. Touha po moci je silnější než vznešené zásady, a tak jsou i špinavé pracky dobře použitelné k jejímu dosažení.

Zpráva, že se "kontroverzní podnikatel" Radim Masný rozhodl koupit dluh ODA a pak tuto stranu poslat do konkurzu, aby se "pobavil", nevyvolala žádný zvláštní rozruch, ačkoli jde o jeden z nejzřetelnějších důkazů oprávněnosti prezidentova sýčkování o mafiánské tváři našeho kapitalismu.

ODA dnes mnoho voličů neoslovuje a její členská základna je nepatrná. Nicméně v době upevňování polistopadového režimu sehrála převážně kladnou roli a její intelektuální náboj je tak vysoký, že si zasluhuje uctivé zacházení i ve chvíli případného skonu. Zdravou reakcí slušných politiků na buranské vystoupení Masného by měl být rázný čin k nápravě poměrů, v nichž je možné, aby něčí špinavé pracky směly sáhnout na krk parlamentní strany a uvést do chodu proces její likvidace. Skutečná reakce šéfů "koaly" však byla taková, že bez ostychu vzali zavděk Masného nahrávkou na smeč a dali najevo, že straně ODA definitivně zazvonila hrana. Prokázali, že uvnitř jejich beránčího stáda ve skutečnosti platí nelítostný zákon vlčí smečky, tedy "Sežer, nechceš-li být sežrán".

Mám-li být spravedlivý, musím připomenout, že ostudnou neštítivost před nimi projevili i jiní. Nejdříve to byla ODS, jež těžila z Masného podpory na Opavsku. Pak to byli sociální demokraté, kteří od něj přijali půjčku. Nyní jsou to "koalové", kteří přijímají jeho pomoc při řešení svého problému s hranicí volitelnosti. Masnému je třeba přiznat vyvinutý politický čich: vždy jde za tím, kdo je na vzestupu. A přijetí jeho pomoci stírá předstírané programové rozpory politických stran a odhaluje nemilosrdně jejich pravou tvář: nejde o ideály, jde o moc. A v boji o ni je dovoleno vše, nic nesmrdí.

Připomeňme si, že Masného podnikatelské začátky provázely dluhy, neuctivé zacházení s věřiteli a řada různých nečistých podnikatelských triků. Pak se mu podařilo podílet se na privatizaci pivovaru Ostravar, jehož prodejem jihoafrickému investorovi si pomohl k penězům. Tím se ale jeho problémy zdaleka nevyřešily - dle zpráv v tisku stále dluží bankám asi 40 milionů Kč. Přesto je ochoten vydat 25 milionů Kč, aby se "pobavil" koupením dluhu ODA (má to být příkladný postoj zodpovědného dlužníka?). Zejména se však proslavil vstupem do krachujícího Omnipolu. Proslýchá se, že prostředky na nákup jeho akcií byly získány s pomocí Duckého směnek. A jisté je, že jeho společníkem na tomto tažení za mocí byl Roman Zubík. Ducký je mrtev, Zubík ve vězení, Masný rdousí ODA. A hluboce mravné politické strany, které by měly nekompromisně žádat od ministra vnitra a ředitele BIS vyjasnění těchto tajemných souvislostí, vděčně přijímají Masného přihrávku, aby se zbavily nepohodlné souputnice ODA. Může to být ale jinak: Masný může být vzhledem ke zmíněným okolnostem vydíratelný, a tak možná jen plní úkol, který mu někdo zadal. Tím spíše by ale okolnosti podivného tažení proti ODA měly být veřejnosti řádně osvětleny. Budeme-li trpět v politice tyto mravy, nikdo z nás si nebude jist chvílí, kdy nějaké špinavé pracky sáhnou právě na něj. tom.rys@eudoramail.com

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.1.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Z boje se neutíká - Slávek Resl
Kdo nesnáší Unii svobody… - Slávek Resl
ODA by měla vyhlásit konkurs - Jura Pospíšil
Není koho volit - M. Bárta
Špínu do politiky zanášíte vy - Karel Harant
Slušnější strany mají méně voličů - Zbyněk Krypta
U nás nefungují žádné čistící mechanismy - Rudolf Lusk
ODA okupovala Fond národního majetku - EF KODEŠ
Zájem této strany byl a zůstává jen jediný — peníze - PhDr. Antonín Kočař
ODA dnes neosloví žádného voliče a její členská základna je menší než Vesnický klub hráčů bridže - Stanislav Hart
ODA není tak velkou intelektuální elitou - Kateřina
Já se ničemu nedivím - PhDr. Luděk Vrána
Politika by se měla dělat tak, že nejprve zametu před vlastním prahem - Nemelhobe
Neměla ODA dostatek času se s problémem čestně vyrovnat? - Pavel Jung
To není žádná demokracie, ale oligarchie - PhDr. Miroslav Hus
Vše se příliš zveličuje a nafukuje — dokončení - Jan Schnitzer
Vše se příliš zveličuje a nafukuje II. - Jan Schnitzer
Vše se příliš zveličuje a nafukuje - Jan Schnitzer
Čech snadno přivykne i šibenici - Kmotr
Z toho článku nevyjde dobře vůbec nikdo - vít jan
Zajímalo by mne, koho by volil autor článku - Přibyl
Ať zaplatí, a pak se hrnou do politiky - Bronislav Otevřel
Spletené pojmy s dojmy - Petr Štěpánek
Máme tady hlubokou mafiokracii - Pátek
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena