Novinky.cz
Politika
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:48
Publikováno dne:
15.1.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Jsme opravdu takoví?

K zamyšlení mne přinutila celá řádka ohlasů na článek Špína naší politiky, ale nejen ty.

V nejrůznějších diskusích se objevují velice ostré odsudky a nelichotivá charakteristika Čechů žijících ve své vlasti i mimo ni. Vybíral jsem z těch, které nejsou jen sprostými anonymními plivanci. Domnívám se totiž, že je třeba se nad prezentovanými názory zamyslet. Pověstné „na každém šprochu je pravdy trochu“ přece jen, ať se nám to líbí, nebo ne, platí.

Níže uvedené příklady jsou útržky z nejrůznějších ohlasů a diskusních fór. Uvedené iniciály potvrzují identitu autora (originální mailové zprávy mám k dispozici i s adresami), jen v jediném případě jde o anonymní text, nicméně i ten si zaslouží pozornost, a to už proto, že není vulgární jako mnohé jiné. Místo jmen uvádím pouze iniciály, není totiž důležitý konkrétní autor, ale to, co je o povaze národa psáno. Pokusme se po přečtení všech příspěvků jeden každý zamyslet nad argumentací i tím, PROČ vůbec mohly prezentované názory vzniknout.

Snažil jsem se původně texty, ze kterých cituji (došlo mi jich během uplynulých dvou let kolem stovky) nějak rovnat, podle data vzniku, místa autorova pobytu, vzpomínek na minulost či nejnovějších argumentů. Ukázalo se ale, že to nemá smysl. Seznamovat se s nimi ovšem smysl má. Jací jsme tedy v očích svých krajanů:

    Bez potřebných charakterových vlastností Čechů by systém, kde každý udával každého, neměl šanci. Po obsazení České republiky Hitlerem Češi udávali sami sebe jak diví - nacisti si už tenkrát libovali, Češi dělali práci za ně. A co dělaly po listopadu sametové zpravodajské služby? Pročesaly všechny trezory a rozdělily si udavače podle spolehlivosti, podle jejich udavačské podlézavosti podporované stohy kompromateriálů v trezorech. Za Hitlera udavače z Čechů školili na doporučení "arizačního úřadu". Po válce hitlerovské udavače převzala StB a po listopadu nynější čtyři zpravodajské služby. (J.C.)
  • Každý perspektivní kádr musel být do něčeho namočen. Cesta ke kariéře se otevírala tehdy, když byl člověk vydíratelný, a tím použitelný. Na principu spoluviny a komplictví byl postaven "slušovický zázrak". Slova Václava Havla "nejsme jako oni" spolu s kontinuitou právního řádu "peleše lotrovské" a bez jasné distance a potrestání tvůrců zrůdného systému potvrdila kontinuitu lidí, způsobů a metod systému, který měl být převratem vyvrácen. Nedůsledné a zpochybňované lustrace a neochota a neschopnost legálně zveřejnit seznamy spolupracovníků tajné bezpečnosti dotvářely modernizovanou variantu technologie výroby nové elity "kapitalistických hrdinů". Na veřejné světlo byli vytaženi jen hajzlíci, malí kariéristé a poserové. Tvůrci udavačského systému a jeho provozovatelé zůstali beztrestní. V privatizaci měli se svými informacemi, styky a možnostmi vydírání nejlepší startovní pozici k uchopení se majetku. (C.H.)
  • Teoreticky není od roku 1989 politická moc v České republice v rukou KSČ, prakticky se na dnešním bezprávním chaosu v České republice přiživují i bývalí členové KSČ i lidé, kteří mají, co se týče členství v KSČ, čistý štít, ale již si ho stačili za 10 let zamazat nikoliv členstvím, ale krví a špinavými penězi v nejvyšší politice. Spolupracují i s mafií. A je jedno, s jakou, a jestli jsou jejich kamarády bývalí členové KSČ, ti dnešní KSČM, nebo někdo jiný. Účel světí prostředky. Čím více peněz, tím lépe, ideologie nerozhoduje. Chybí dokonce i morálka. Proto je právo až na tom posledním místě. (V.P.)
  • Po roce 1989 vycestovalo z ČR asi 500 000 lidi (údaj je z tisku, nemusí být přesný). Žijí nejvíce v USA, západní Evropě, Austrálii a v zemích, kde je vyšší životní úroveň. Odešli za prací, za lepším životem, za dobrodružstvím. Sám jsem jedním z nich. Neodešel jsem z ekonomických důvodů, odešel jsem spíše za poznáním. Jedno z největších, které jsem učinil, je, dávej si velký pozor při jednání s Čechy! O tom, jak se česká komunita v zahraničí chová mezi sebou, si můžete přečíst stovky článků na Internetu. Já jsem za svůj více než roční pobyt v USA slyšel takových příběhů desítky a zažil jsem jich několik. KAŽDÝ, opravdu každý, kdo vycestoval za prací do ciziny a setkal se tam s českou komunitou, vám toto potvrdí. Okrádání, podvádění, využívání, česká mafie a jiné lahůdky. Kdo mi nevěří, přečtěte si skutečné příběhy na stránkách českých nelegálů v USA, podívejte se do českého tisku, kolik lidí nabízí práci v USA a jinde. Myslíte opravdu, že tito lidé vám zajistí práci? Po příjezdu budete pravděpodobně okradeni, budete pracovat za směšný plat pro české bossy a platit neuvěřitelné sumy za každou maličkost jen proto, že neumíte pořádně jazyk. Pro informaci, toto není moje zkušenost, já jsem tak hloupě nenaletěl. Není rozdíl mezi emigrantem a neemigrantem. Je rozdíl mezi člověkem slušným a sviní. Dle mého názoru je to v nás tak 50 na 50. Strašné číslo. Nejsem zahořklý bezchybec, který svým spravedlivým prstem ukazuje na českou pakáž, popisuji stav, který jsem zažil a který trvá. (čtenář vašich článků)
  • Já tvrdím to samé - Češi jsou banda darebáků. A nezáleží na tom, jestli žijou v New Yorku, Paříži, Sydney, nebo v Kocourkově. Podvodníci, zloději, prostitutky. Nejhorší póvl z Evropy (80 % je pakáž, 20 % je jich normálních). Na těch domácích mi vadí ještě jedna špatná vlastnost, a to je lhostejnost. Lhostejnost k tomu, že jim vládne kupa sraček, stvořená z "bývalých" komoušů, tunelářů, pseudokatolíků, bývalých udavačů, prostitutek - udavaček StB, která rozhodne o tom, kdo bude nový prezident. Kdo jim asi bude? Nevíte? Přece zase komouš. Nebo ožrala, který vypije flašku becherovky denně. To vám ale nevadí, vadí vám pár lidí, kterým to vadí. Když slyším v Sydney jednu z nejhlučnějších řečí na světě, češtinu, okamžitě prchám, mizím, nechci se ani k těmto českým turistům přiblížit na menší vzdálenost než 100 m. A zájem přiletět do Kocourkova nemám vůbec žádný. Po čtyřiadvaceti letech, co žiji v civilizované společnosti, by návštěva Kocourkova pro mne asi znamenala smrt. Tolik volů pohromadě by mně zabilo. (J.V., Austrálie)
  • Je to všechno tak,jak říkala už moje babička: politika je svinstvo a ještě k tomu slouží lidem. Bohužel jen některým. Ale můžeme si za to sami. VŠICHNI! Jsme všichni ke všemu tak loajální, že se chce přinejmenším zvracet. SÁM ALE NEVÍM, CO S TÍM? Jediná rada je začít u sebe. A to je strašně těžké. Jsme samolibí jako každý. A politici vlastně nejsou politiky, jsou jen jedni z nás. Šance je pro všechny vždycky. Ale všichni něco jiného říkáme a něco jiného děláme nebo chceme. Sáhněme si do svědomí a zkusme se při každých volbách znovu a znovu tolik neplést a nemýlit. Je to běh na dlouhou trať. (J.C.)
  • Tragédie té naší - české - varianty je v tom, že nefungují žádné čisticí mechanismy. Politik se zaplete do nějaké skandální aféry, ale neodstoupí. Když ano, tak až poté, co si stačí "pomoci" k penězům, samozřejmě způsobem ne nejčistším. Viz například pan Macek a Knižní velkoobchod. Dalo by se jich jmenovat spousta, téměř většina. Zvláštní kapitolou je pan Klaus. Tento dříve neznámý inženýr nás již neskutečně dlouhou dobu poučuje úplně o všem, včetně ekologie, kultury a morálky. Lidem jaksi uniká, že si z něho ve světě mnozí dělají legraci. Jako příklad je možné uvést různé posměšné články ekonomických odborníků a novinářů v prestižním ekonomickém tisku. (R.L.)

Předložené úryvky by bylo možno doplňovat do nekonečna. Nicméně ty uvedené dokumentují názory pisatelů. Čtenáře bych jimi rád vyburcoval k polemice o tom, jací vlastně jsme a jaký další vývoj v našem státě sami ovlivníme letošními volbami.

Jaké jsou typické české vlastnosti?
Nejsme o nic horší než ostatní Evropané  54.5 %
Jsme po letech nesvobody banda závistivých darebáků  30.4 %
Jsme a zůstaneme národem Švejků  14.9 %
odpovědělo 341 čtenářů
  

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 15.1.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Špína naší politiky - 4.1.2002


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Vůbec nechápu a nerozumím tomu - Lubomír Šafr
Predsudky a dedictvi nedavne doby - jarda
Češi jsou na tom velice dobře - Cizinec 7
Asi tomu vážně nerozumím - David Herbst
Precetl jsem si par nazoru, a udelalo se mi zle - Roman Lenner
Kritizovat to Cesko je tak jednoduche - Hedvika
Paušalizace je nesmysl - Ondřej Merta
Nemuzu rici, ze jsou spatni vsichni - Ruda Hlousek
Proč vůbec diskutovat na takovéto téma? - Anton Ostrostrelec
Jsme národem závistivých zlodějíčků - Stanislav Hart
Jsme narod jako kazdy jiny - Ivana Chmelarova
Proč věčné sebemrskačství? - Kateřina
„Tohle je zkurvená země, ostatně jako každá jiná...“ - Jaromír Honzák
Podobné názory nelze bagatelizovat - Milan Sláma
Vaší ankety se nemohu zúčastnit - M.Šera
Rád bych taky odpověděl pisatelům z Austrálie - Robert
I my utíkáme před češtinou - Alena
Tento účelový výběr nemá nic společného s objektivitou - RNDr. Zbyněk Matyáš
Cesi jsou zkurveny hnusny kolaboranti… - Yokotashi
Malej narod, ale velka pakaz - Petr Doktor
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 6.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

P O L I T I K A:

Za Usámu si můžeme sami

Úplný rozpad HZDS sa priblížil

Plavšičová sa priznáva a obviňuje

Sudety - historie jako problém

Komunistické zločiny neexistují

Aký je úsudok britskej prvej dámy?

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena