Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:36
Publikováno dne:
4.4.2002na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Zamyšlení nad mystikou

Lidé vnímali svět kolem sebe skrze závoj mystiky po tisíce let. Dělo se kolem nich spousta věcí, které nebylo ani tak třeba chápat, jako spíš vzít je na vědomí a co nejjednodušeji je vysvětlit (nebo alespoň dát iluzi vysvětlení). Vysvětlování vědecké, na základě dlouhodobého pozorování a kritického hodnocení poznaného, znamená výrazně namáhat mozek. Navíc bylo v počátcích rozvoje lidské společnosti poznání pod církevní kontrolou. Církevní otcové věděli (a vědí to dosud), že víra je poslušnější. Věřit bez poznání je sice jednodušší, a to nejen pro vládce, ale i pro věřícího, ale k rozvoji společnosti to nevede.

Příklon k mystice je pokusem o návrat do bezstarostného dětství. I labilnější lidé tak občas prchají před problémy. Někteří u toho zůstanou (což pak obvykle řeší psychiatr), jiní po nepříjemných lekcích pochopí, že tudy cesta nevede. Nicméně i tak je mystická cesta pseudopoznání příjemnější než ta trnitá vědecká, protože umožňuje smiřovat se se vším, co se kolem děje, bez empirických i přebíraných znalostí. Mystika vychází z přiřazení lidských vlastností všemu, s čím se v životě potkáváme. Okolní svět dostává jednodušší a pro všechny srozumitelnější rozměry.

Živly, věci a nadpřirozené síly v něm projevují vlastnosti někdy sice nemilé, ale vždy pochopitelné. Mystické myšlení dává lidem iluzi, že se do těchto jevů mohou zapojit a ovlivnit je prostředky, které jsou (na rozdíl od nástrojů vědy) dostupné každému.

Jde ale pouze o iluzi. Mnozí z těch, kteří mystickému myšlení podlehnou, se vzdávají aktivního ovlivňování svého osudu, protože věří v jeho předurčenost. Místo osobního rozhodnutí jsou pro ně vodítkem horoskopy, karty či jasnovidecké předpovědi.

Sektářských blouznivců výrazně přibývá. A nejde jen o ty, kteří žijí v ústraní. Nejrůznější sekty přitahují a posléze zcela ovládnou své příznivce, které nalákaly na „cestu hledání“. Iluze a virtuální realita (jak se dnes říká), převládají nad skutečným životem. Vykladači karet, astrologové, psychotronici a další senzibilové, dnes, na začátku třetího tisíciletí, ovlivňují společnost více než oficiální věda.

[Obr: fantazy2.jpg (25444 Bytes)]

Nad tímto stavem se zamýšlejí psychologové, sociologové a další odborníci. Snaží se pochopit a vysvětlit, proč je rozvoj mystiky v posledním desetiletí tak masivní po celé planetě. Proč místo „iluze pochopení“ nestojí lidé většinou o pochopení skutečné. Zatímco v 18. a 19. století, kdy probíhala vědeckotechnická revoluce, se obecně věřilo, že skutečný racionální svět bude srozumitelnější, přátelštější a lépe ovlivnitelný než svět ovládaný mystikou.

Časem se ale ukázalo, že pravda o dění všude kolem, ale i technika (život už výrazně ovlivňující) jsou naopak velmi složité a těžko ovladatelné. Navíc jsou k lidem zcela netečné. Zažili jsme, a vlastně to stále zažíváme, i to nejtragičtější, všechno, co by mělo lidem sloužit, lze zneužít i k jejich zabíjení. Vyměnit poznání za víru ve „VYŠŠÍ MOC“? To je velmi nebezpečné. Fanatici víry, pokud by se jim v tom nezabránilo, jsou schopni rozvrátit současnou civilizaci. Lze jen doufat, že těch nepříjemných lekcí, které k poznání vedou a ještě povedou, nebude potřeba příliš mnoho.

Rostoucí nezájem o exaktní vědy – a popularita nadpřirozena – právem znepokojuje lidi, kteří myslí trochu dál. Civilizaci fungující díky složitým technologiím začíná hrozit, že začne postupně degenerovat. Na rozdíl od uplynulých staletí, kdy většina populace rozuměla funkci používaných nástrojů a strojů a byla schopna je jednoduše opravit, žije nyní čím dále menší počet lidí, kteří jsou schopni nové technologie chápat, používat je a dále rozvíjet.

Znepokojení ale problém nevyřeší. Nepomohou ani žádná nařízení, ostatně ani dnešní „pravověrní vědci“ nemají šanci naordinovat lidem správné vidění světa. Čím více o to usilují, tím více budou vítězit mystikové, šamani a tmáři. Příklon k nadpřirozenu nelze zakazovat. O to víc je ale nutné snažit se přesvědčovat alespoň nejmladší generaci, že poznání je víc než víra, že v životě si pomáhají nebo ubližují jen sami lidé a že nic neovlivní nadpřirozené bytosti.

Jaký můžeme vyvodit z našeho dnešního zamyšlení závěr? Je hezké prohlédnout si v dnešních novinách horoskop, případně zajít za kartářkou, je ale nutné vědět, že život žijeme my sami. A k tomu, aby byl ten život smysluplný, potřebujeme leccos znát, ale znalosti nám do hlavy sami nenaskáčou.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.4.2002

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Clovek musi byt schopen poznat, kdy jde o viru a kdy o vysvetleni - Vladimir Lukes
Nenašel bych smělost napsat tak jednoduchý článek - Karel Bejček
Hahaha! - Michal Š.
Nekritická, fanatická víra je tím, co lidem škodí - Karel Dupak
Nakonec díky za ten nepodarek - Karel Jakubec
Vždyť to bylo právě předminulé stolet텠- david pohl
Mystice se věnuji již dlouhá léta - Cassien
O tom, co je mystika, nemáte sebemenší potuchy - jkfv
Prý se můžeme držet jen vědy - Vít Profant
Velmi zjednodušeně pojatý článek - Jakub Achrer
O mystice toho asi moc nevíte - Zuzana Koudelová
Pane Turnovec, Vaše názory jsou scestné - Marie Dušátková
Myslite si, ze vsechny formy spirituality jsou „utekem“ do jinych prostor? - P.K.David
O mystice toho mnoho nevite - petrxh
Typická ukázka naprosté neznalosti a neinformovanosti autora - Jaroslav Vopička
Vždyť Vy propagujete myšlení - Huski
Připomínáte mi chemikářku, která supluje angličtinu - Gert
Vy se nad mystikou vůbec nezamýšlíte - Jiří Ptáček
Ivan Turnovec
Hloupost je spolu s nekritickou vírou cestou k zotročení nejen duše, ale i lidského těla.

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.3 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena