Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:45
Publikováno dne:
13.6.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Krápníky v Motolské nemocnici

Při návštěvě turisticky atraktivních krasových oblastí obdivujeme v jeskyních tamní krápníkovou výzdobu. Krasové procesy jsou součástí formování povrchu i podpovrchových partií zemské kůry komunikujících s atmosférou a hydrosférou po celou dobu vývoje pevné zemské kůry. Ty nejmladší fáze, tedy procesy současné, můžeme nejlépe sledovat v časově definovaném prostředí, a tím jsou lidská sídliště. Nakonec, i když to možná bude někomu znít paradoxně, naše obydlí jsou paralelou jeskyní, ve kterých se pravěký člověk chránil před nepřáteli i vnějšími vlivy.

[Obr: krapnikyy.jpg (10611 Bytes)]

Zde chci jen kratince upozornit na jevy sledovatelné na budově Motolské nemocnice, respektive v podchodu pod hlavní budovou (modrým pavilonem) směrem k parkovišti. Vyfotografoval jsem zde sintrové náteky a drobné krápníky, které se od těch z jeskyní nijak neliší. Jsou velmi dobře vyvinuty i zachovány. Jejich vývoj musel být poměrně rychlý, i když z hlediska života nemocnice dlouhý, odhaduji to na cca 15–20 let.

S podobnými projevy, které s trochou nadsázky označuji jako „antropogenní krasovění“, se můžeme setkat i jinde v lidskou rukou vybudovaných objektech. Krápníky byly popsány z bunkrů hraničního opevnění, budovaných před druhou světovou válkou. Setkáme se s nimi v  tunelech (jejichž stěny byly vyzdívány či betonovány). Jsou i v podjezdu proraženém pod Vyšehradskou skálou.

[Obr: krapnikyx.jpg (5000 Bytes)]

Možná že by stálo za to udělat malou inventuru a sepsat nejprve pražské a postupně i další projevy současného krasovění. Budu vděčen za každou informaci.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 13.6.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Obdobný nález je pěkně vidět v Hradci Králové - Peter Bednarčík
Je to velice zajímavé až pomalu neuvěřitelné - Lucie Brůžková
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.6 / 10

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2001 Seznam.cz, a.s., uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena