Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:45
Publikováno dne:
19.7.2000na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Odpadky kolem našich silnic

Nastala turistická sezona, naše silnice brázdí tisíce osobních i nákladních aut. Skladba řidičů je již skutečně mezinárodní. Vedle našich občanů to jsou Slováci, Maďaři, Poláci, Turci, Němci, Ukrajinci, Francouzi, Holanďané a další. Každý musí čas od času využít parkovišť rozesetých kolem silnic. A tady už začíná problém, slušnější parkoviště se základním příslušenstvím jsou jen při hlavních silničních tazích. Na silnicích nižšího řádu je to již podstatně horší, navíc i míst k odpočinku je velice málo. Mám osobní zkušenosti s tím, že na odstavných parkovištích nebyl nikdy ten nejlepší pořádek. Výrazný nárůst počtu osobních automobilů a automobilové dopravy představuje ale jen část problému. Tou druhou je nedomyšlená legislativa v řešení likvidace odpadů obecně a těch komunálních zvlášť. Dnes je situace již zcela neúnosná. Tragické je to, že kolem silnic nejde již jen o klasické odpady "svačinové", které zde zbývaly po neukázněných turistech a řidičích i dříve.

[Obr: bordel1.jpg (26477 Bytes)]

Stále častěji se zde objevují odkládané komunální odpady, někdy dokonce i výrobní, navážené sem úmyslně. Jejich množství může být lokálně i značně velké. Důvodem (kromě nezodpovědné hlouposti) patrně jsou i neustále se zvyšující ceny odvozu komunálního odpadu v obcích a absence zajišťování odvozu odpadu z chatových osad. Věřím tomu, že chataři mají na svědomí více než polovinu všech odpadů, nalézajících se na černých skládkách. Aktuálním problémem je i „odpadová turistika“. V jižních a západních Čechách se na černých skládkách objevují modré a černé igelitové pytle s odpadem vyhazovaným na našem území německými a rakouskými turisty. Je to skandální, ale má to bohužel svoji logiku – zatímco doma si tito cizinci čistotu udržují, protože ji sleduje i jejich policie a sankce za znečišťování jsou výrazné - u nás si toho policie příliš nevšímá.

[Obr: bordel2.jpg (21752 Bytes)]

Jednodušší a kratší by určitě bylo jmenovat místa, kde je pořádek. Sám jsem se ale s takovými nesetkal, a tak mohu upozornit na některé úseky silnic, které jsou pravidelně znečisťovány. Seznam by byl velice dlouhý - jen namátkou mohu jmenovat okraje silnice Praha - Karlovy Vary, Praha - Kolín v okolí Úval, Praha - Liberec, Liberec - Jablonec, Semily - Železný Brod nebo mezi Turnovem a Jičínem, mezi Jičínem a Hradcem Králové ale i na většině dalších míst. Jmenovat budu namátkou odpočívadla, nalézající se v katastru obce Obora u Doks na silnici z Mladé Boleslavi do České Lípy, dále u Velemína (silnice Teplice - Lovosice) či opuštěný lůmek u silnice mezi Mělníkem a Byšicemi.

[Obr: bordel3.jpg (15962 Bytes)]

Podle nového zákona o odpadech je za úklid odpovědný majitel pozemku. Není mi ale zcela jasné, jak to je v případě odstavných parkovišť a nejbližšího okolí silnice. Zodpovědnou by v tomto případě měla být příslušná správa silnic. Věřím, že není jednoduché zjistit a postihnout viníky - znečisťovatele. V době, kdy chybí prostředky i jen na běžné opravy, je to jistě nepříjemný problém. Přesto je ale nejvyšší čas, aby se začalo s nápravou. Stejně systematicky by se mělo postupovat s úklidem. Tady by bylo možno využít i alternativních trestů a jednorázové, každodenně zaplacené práce (vhodné třeba i pro studenty, skauty a sokoly). Veřejně prospěšná činnost by ostatně pro vzrůstající počty nezaměstnané mládeže mohla být i výchovnou alternativou. Ale to je jen část řešení. K tomu, aby se vznik černých skládek výrazně omezil, může přispět jen důsledné zavádění třídění komunálního odpadu výrazně finančně zvýhodňující ty občany, kteří se mu věnují, a na to navazující využití takto získávaných surovin. Jednorázový poplatek problém nevyřeší, protože nepodporuje ekologické chování a při snaze o třídění odpadů je vlastně kontraproduktivní. „Odpadová daň“ by měla být co nejrychleji výrazně změněna novelou zákona o odpadech.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 19.7.2000

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


V A Š E   N Á Z O R Y . . .

Paušální poplatek za odpady je holý nesmysl - Ing. Emil Funke
Budete muset zavést pokuty za znečisťování okolí - M.Judy
RE: Nezaměstnaní jako odpadová policie?  - David
Nezaměstnaní jako odpadová policie? - Karel Pašťalka
Lidé jsou lhostejní k okolí - Martin Kupka
Jsem rád, že tento problém netrápí jen mne - Milan
Jednorázový poplatek podle mě naopak řeší hodně - Martin Klíma
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena