Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 18:46
Publikováno dne:
16.2.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Turnovský mecenáš

V Čechách se s dobročinností příliš často nesetkáváme. Město Turnov a jeho krásné okolí, které je nazýváno Českým rájem, svého dobrodince má. Je jím pan Bohuslav Jan Horáček, rodák z obce Radvánovice, který v Turnově vystudoval obchodní akademii, maturoval tam v roce 1943. Emigroval v roce 1949, těsně po dokončení Vysoké školy obchodní v Praze. Do rodného kraje se vrátil po čtyřiceti letech, která strávil jako úspěšný podnikatel. Začínal v Německu s bižuterií, později se nějakou dobu živil jako klenotník. V šedesátých letech správně odhadl situaci v rozvoji cestovního ruchu a vybudoval několik dobře prosperujících hotelů na Kanárských ostrovech. Senátor Václav Fischer se o něm vyjádřil: „Znával jsem pana Horáčka jako solidního partnera.“

Pan Horáček v posledních čtyřech letech věnoval Turnovu a okolním obcím více než půl miliardy korun na nejrůznější investiční akce, počínaje vykoupením restituované vily, o kterou měl jako o svoje sídlo přijít obecní úřad Hrubá Skála, přes výstavbu penzionu pro seniory a opravu kostela v Karlovicích, padesátimilionovou injekci pro rekonstrukční práce na turnovské nemocnici až po dosud největší akci – rekonstrukci kasáren (dokončenou v letošním roce).

Rekonstruovaný objekt bývalých kasáren v Turnově byl slavnostně otevřen a předán do užívání 1. února letošního roku. Za 121 milionů korun zde byla vybudována školní budova pro místní Obchodní akademii a hotelovou školu. Celá polovina z této částky byla darem pana B. J. Horáčka městu Turnovu. Šestasedmdesátiletý rodák se otevření zúčastnil, a umožnil tak obyvatelům Turnova, aby se s ním seznámili. Dosud totiž komunikoval pouze s představiteli Spolku rodáků a přátel Turnova a s vedením radnice. Dojalo jej, že na budově byla umístěna pamětní deska s jeho portrétem. Prohlásil při té příležitosti: „Přetvořit militaristické zařízení na objekt, kde se bude místo střílení vzdělávat a vychovávat mládež, je pro mě úžasný pocit.“ Civilní projev pana Horáčka a hlavně skutečně bezelstný způsob, s jakým sponzoruje město Turnov a další obce v Českém ráji, je něčím, s čím se setkáváme jen velice vzácně.

[Obr: horacek.jpg (13434 Bytes)]

V roce 1996 prodal pan Horáček všech 6 svých prosperujících apartmánových hotelů na Kanárských ostrovech a rozhodl se využít svého majetku k systematické podpoře svého rodného kraje. Jeho první dary byly více či méně impulsivní. Nyní nechal vzniknout Nadaci B. J. Horáčka Českému ráji, jež bude koordinovat smysluplné využití každoročních finančních darů oblasti. Činnost nadace má zajistit dlouhodobou pomoc rodnému kraji ze strany pana Horáčka, a to i po jeho smrti. Stamilionové částky, směřující do regionu, nejsou podstatou jmění, ale pouze kapitálovými výnosy z majetku uloženého ve Švýcarsku. Přísun peněz má být podle pana Horáčka trvalý, skončil by pouze v případě, že v Turnově (nebo v celém státě) začnou znovu vládnout komunisté nebo kdyby se zjistilo, že peníze nejsou vynakládány hospodárně a k cílům, které byly nadací schváleny.

[Obr: horacekastarosta.jpg (5413 Bytes)]

Pro následující léta existuje již rozsáhlý projekt víceúčelového sportovního zařízení s bazénem a hotelovým komplexem. Šestihektarový pozemek v Turnově byl již z nadačních peněz zakoupen. Vlastní výstavba (na projektové dokumentaci se pracuje) se odhaduje na více než 400 miliónů korun. K důvodu výstavby tohoto areálu se pan Horáček vyjádřil na krátké tiskové konferenci věnované otevření rekonstruovaných turnovských kasáren: „Když jsem poprvé na konci roku 1989, tedy po čtyřiceti letech emigrace, přijel do rodného kraje, viděl jsem, v jak špatném stavu tu hotelová zařízení jsou. Chtěl bych, aby se zdejší kraj stal vzorem pro ty ostatní, a budu rád, když k tomu dopomohou i mé finanční příspěvky.“

Město Turnov má pohádkové štěstí. Lidí jako je pan B. J. Horáček nikdy nebylo mnoho. Tím spíše je třeba si jich považovat.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 16.2.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 


S O U V I S E J Í C Í   O D K A Z Y . . .

Deset let od demilitarizace Turnova - 23.8.2000
Proměny a život na Turnovsku - 1.11.2000
Proč má Turnov alternativní www stránky? - 29.8.2000
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.5 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena