Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:40
Publikováno dne:
14.5.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Elegantní vesmír

V nakladatelství Mladá fronta (edice Kolumbus) vyšla v letošním roce kniha Briana Greenea "Elegantní vesmír". Jde o velmi zajímavou publikaci, která mohla někomu v přemíře vydávaných titulů uniknout. Poté, co jsem si ji přečetl, pokládal bych za chybu neupozornit na ni další potenciální čtenáře, kteří touží po poznání. Ve světě již ostatně byla oceněna. Dostala se do "top ten" žebříčku bestsellerů, stala se nejprodávanější vědeckou knihou za roky 1999 a 2000 a byla již přeložena do desítek jazyků. Získala různá ocenění, například Cenu Britské královské společnosti a společnosti Aventis pro nejlepší populárně-vědeckou knihu roku 2000. Věřím, že se podobného ocenění dočká i u nás.

“V posledních třiceti letech svého života hledal Albert Einstein neúnavně takzvanou jednotnou teorii pole – teorii, schopnou popsat síly přírody v jediném, všezahrnujícím a koherentním rámci,“ tak uvádí Brian Green svůj Elegantní vesmír. Pokusil se (a dlužno dodat, že velmi úspěšně) zpřístupnit poznatky moderní fyziky i těm čtenářům, kterým chybí hlubší matematické a fyzikální vzdělání. Elegantní vesmír je věnován vysvětlení superstrunové teorie (včetně jejích nejnovějších poznatků), která má předpoklady stát se finální a definitivní fyzikální teorií všech částic a sil, jimiž na sebe tyto působí - tedy teorií. Přitom čtenáře uvádí do Einsteinovy speciální i obecné teorie relativity, kvantové teorie, kosmologie, černých děr, párání prostoru, supersymetrie, skrytých rozměru prostoru a dalších pilířů moderní fyziky. Autor je aktivním a renomovaným vědcem, ví, o čem mluví, navíc to dovede podat poutavou formou. Na tomto místě je ostatně nutno pochválit i perfektní český překlad. Kniha představuje čtenáři skutečnou podstatu strhujících myšlenek, s nimiž dnešní fyzici vysvětlují základní otázky nejen podstaty světla, ale všech vesmírných souvislostí.

[Obr: elegantni_vesmir.jpg (36238 Bytes)]

Domácí stránka českého vydáni této knihy je na http://www.physics.rutgers.edu/~motl/brian/. Odtud se můžete dostat i na diskuzní fóra, kde se lze zeptat na ledacos z fyziky (nejen o popisovaných moderních teoriích strun) http://www.kolej.mff.cuni.cz/~lmotm275/forum/.

Elegantní vesmír přináší mnoho okouzlujících poznatků, které zatím byly českým čtenářům utajeny. Kniha má 408 stran, předmluvu a patnáct kapitol. Doplněna je o odborné poznámky, rejstřík, slovníček fyzikálních termínů a fundovaný doslov docenta Jiřího Langera. Lze ji získat nejen v knihkupectvích, ale i na dobírku na e-mailové adrese prodej@mf.cz. Na závěr si dovolím citovat pár slov, která použil ve své prezentaci této knihy její překladatel Luboš Motl: “Nechci říct, že bez Elegantního vesmíru nelze žít, nicméně pro duševně založené jedince je takový život velmi obtížný. Je to nezbytná literatura pro učitele fyziky, kteří chtějí zůstat v obraze, jakož i pro studenty středních a vyšších škol se zájmem o fyziku. A vůbec pro všechny lidi, kteří si o sobe mysli, že nejsou hlupáci.“

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 14.5.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.7 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena