Novinky.cz
S T Y L
Ú t e r ý
23.září 2003, 19:38
Publikováno dne:
4.9.2001na Obsah
Zpravodajství
Kurzy, burza
Počasí
T E L E V I Z E
Politika
Internet
Počítače a technika
Sport
S T Y L
Kultura
Boulevard
Lidé, vztahy, sex
Comics
Vaše názory
Archiv
TechDesk
AutoNovinky
HREJ!
Seznamka

ASCII   MAC   WIN

REKLAMA

Lurdský zázrak

Letní turistická sezóna se chýlí ke konci. Turisté se postupně vracejí domů a dělí se o své poznatky a zážitky. Někdo jen v kruhu rodinném, jiný prostřednictvím médií. Budeme-li vycházet z cíle starých řemeslnických vandrů, měla by být návštěva cizí krajiny spojena s poznáním a následnou domácí aplikací toho, co se jinde dělá lépe.

A tady jsme u Lurdského zázraku. Nemyslím tím zjevení panny Marie Bernadetě Souvirous v roce 1858 (i když i o tom si ještě povíme), ale stav současný. Lurdům říkají Francouzi „srdce Pyrenejí“. Mají pravdu, toto město je skutečně hlavním turistickým centrem celé oblasti. Zvládá jak svou roli poutního místa a ozdravného centra křesťanů, tak i celá procesí nejrůznějších turistů se všemi jejich požadavky a zájmy.

[Obr: lurdy_z_vysky.jpg (58044 Bytes)]
Letecký pohled na část Lurd s chrámovým komplexem u řeky Gávy

Na obrázcích je krásná krajina a jednotlivé turistické či poutní pamětihodnosti. Stojí zajisté za zhlédnutí, nicméně to, co pokládám oprávněně za lurdský zázrak, na fotografiích zachytit nelze. Jedná se o organizaci a životní styl i prostředí ve městě, které je zvyklé na to, že se v něm každoročně vystřídá kolem čtyř milionů návštěvníků. Nikdy zde nedochází ke tlačenicím, a to ani při procesích a frontách na léčivou vodu v areálu svatyně s bazilikou a jeskyní. Přiznám se, že to mne, společně s tím, jak je zde udržována stálá čistota a pohoda, udivovalo mnohem více než přírodní i architektonická krása všude kolem.

[Obr: ekovlak_v_pyrenejich.jpg (21210 Bytes)]
Ekovlak projíždějící Pyrenejemi; v pozadí nejvyšší hora Pic du Midi d’Ossau

Musím se přiznat, že ještě když jsem se po prvé k Lurdům blížil, byl jsem ještě v zajetí, řekněme ateistických předsudků, domníval jsem se, že objevím bigotně náboženské město se stejnými obyvateli i návštěvníky. Skutečnost je ale jiná i přes to, že chrámový komplex doplněný o velkou nemocnici, která je jeho součástí, patří mezi hlavní městské atrakce.

[Obr: jeskyne_zjeveni.jpg (21529 Bytes)]
Jeskyně zjevení, která je zdrojem léčivé vody a centrem návštěv

Lurdy jsou jedním z nejlépe vybavených turistických center v Evropě. Jsou zde stovky hotelů, kongresová hala, stadion, největší podzemní křesťanská bazilika svatého Pia X. (je pro 25 tisíc věřících) či bazilika svaté Bernadety (vysvěcená v roce 1988), kalvárie v kopci nad chrámovým komplexem se všemi patnácti zastaveními křížové cesty odlitými z bronzu, celá řada muzeí počínaje muzeem Pyrenejí v prostorách hradu, přímo ve městě jsou zpřístupněné krápníkové jeskyně. Atraktivní je i možnost seznámit se se všemi zajímavostmi vyjížďkou v ekologickém vláčku (podobný nyní jezdí s turisty Prahou). Během projížďky lze kdykoli vystoupit, navštívit muzeum, jeskyni či nechat se vyvést lanovkou na vrchol Pic Du Jer. Ukázat vše na obrázcích je prakticky nemožné. Snad jako upoutávka poslouží i těch pár snímků, kterými tento text doplňuji. Jak jsem již uvedl, to, co je skutečným zázrakem, to na fotografiích vidět není.

[Obr: lurdska_zelen.jpg (24581 Bytes)]
Jednou z ukázek dobrého přístupu k přírodě jsou i četné parky a vůbec zeleň ve městě

Zanedbatelný není ani efekt lázeňsko-léčebný. Přímo v areálu chrámového komplexu je velká nemocnice, kde se špičkoví lékaři věnují sjíždějícím se sem pacientům. Jde o pacienty, nad kterými již normální medicína láme hůl. Nicméně jejich stav se zde lepší a existují dokonce i uzdravení. Hovořil jsem s jedním z ošetřovatelů, od něhož jsem se dověděl, že zdejší lékaři jsou přesvědčeni, že kromě klimatu, léčivé vody a ošetřovatelské péče hraje významnou roli i lokální společenské klima (bohoslužby, rozjímání a autosugesce).

[Obr: leciva_voda.jpg (22792 Bytes)]
Lurdská léčivá voda je přístupná z mnoha kohoutků podél svahu s jeskyní, návštěvníci tedy čekají na svou dávku jen minimální dobu i při maximální návštěvnosti

Vzorné je místní turistické centrum. Základní materiály o městě sice dnes už rozdávají informační střediska i u nás. Stále ale existuje nebetyčný rozdíl. Přiznám se, že jsem nevydržel a poté, co jsem se poptal na Pyrenejský park, zeptal jsem se na to, jak je možné, že vše funguje jako švýcarské hodinky. Claude, tak se jmenovalo děvče, se kterým jsem se v informačním středisku bavil, zavolalo staršího kolegu Pierra a já se dověděl, že ve Francii je turistický ruch podporován státem z centra i jednotlivých prefektur (krajů). Lurdy si ale význam turistiky uvědomují právě díky tomu, že se již v minulosti staly poutním místem. Pierre o organizaci turistického ruchu v celé Pyrenejské oblasti řekl: „Lidé si zde uvědomili, že ve zdejším kraji je turistický ruch hlavním zdrojem příjmů. To ale neznamená, že by tím hlavním cílem měla být snaha získávat od turistů peníze za každou cenu. V žádném případě. Základem jsou tři S, a to SLUŽBY — SLUŠNOST — SPOLUPRÁCE a k tomu dokonalá informovanost a informační turistická síť.“ Neexistuje tu rivalita, všichni si navzájem pomáhají tím, že doporučují turistům své sousedy (věc u nás stále ještě nevídaná). Chování k turistům je velice slušné, a to bez ohledu na jejich původ, a co je důležité, i domácí turisté Francouzi jsou všude ctěnými a váženými hosty (to v Čechách také není běžné).

Při procházkách Lurdami a projížďkách okolím jsem se o organizačních schopnostech a slušnosti přesvědčil mnohokrát. Vzorem by pro nás mohlo být i to, že je zde dostatek místních suvenýrů. V lecčems se myslí i na méně běžné návštěvníky. Krásně vypravená brožurka o Lurdech, životě Bernadety Soubirous a lurdském zázraku je snad ve všech světových jazycích, tedy i v češtině.

[Obr: publikace_o_lurdech.jpg (45269 Bytes)]
Publikace o Lurdech a Bernadetě v češtině, existuje ale i v japonštině, ruštině, polštině a mnoha dalších

Z této publikace a v Bernadetinu muzeu jsem se dověděl něco, co mne udivilo. Církev neměla zájem uznat Bernadetino tvrzení o zjevení. Těch zjevení panny Marie mělo být celkem osmnáct od 11. února 1858 do 16. července 1858. Církev se zpočátku dokonce celou věc snažila potlačit. Procesí okolních obyvatel začala navštěvovat pramen vody vyvěrající v Massabiellské jeskyni od 25. února 1858 (došlo k tomu při devátém zjevení). Denně odsud nyní vytéká 122 400 litrů zázračné vody. Ten den byla Bernadeta vyslýchána císařským prokurátorem, který jí hrozil, že jí pošle do vězení. Časem se ukázalo, že voda má skutečně léčivé účinky. Nové výzkumy to potvrzují a zdůvodňují přítomností penicilinových plísní. K tomu se ale vrátím až někdy příště.

Dnes jsem spnil svůj úkol a podal informaci o lurdském zázraku. Z tohoto zázraku bychom si měli vzít příklad doma. I to, co jsem uvedl, jako inspirace stačí. Ostatně musím se pochlubit, že v Českém ráji již existuje první vlaštovka, a tou jsou ekoautobusy projíždějící turisticky zajímavými terény a u jednotlivých památek zastavující.

Ivan Turnovec (ivan.turnovec@seznam.cz) - 4.9.2001

Zaujal Vás tento článek? Chcete nám k němu něco sdělit? Neváhejte a sdělte nám svůj názor 
Ivan Turnovec

Sdělte nám svůj názor Vytiskněte článek na tiskárně Pošlete článek kolegovi emailem Další články autora
Hodnocení: 5.2 / 10

A K T U Á L N Ě:

Baldachýn: Potter vycpává koťátka!

COMICS: Čím jedeš?

Dnes naposled

Velké sportovní finále

Jak jsem poštval kamarádku na Václava Klause

Rok 2002 v hudbě - část druhá

Místo hada Karel Gott

Povídky nevidomých: Vyvařené zuby

Nenechte sebou manipulovat

Existují jen multiplexy?

HREJ OVER!

S T Y L:

Jen řešení Lamohlavu 49/2002

Nenechte sebou manipulovat

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Lamohlav 49/2002 - finální

Když mají děti zácpu

Změřit hvězdu, zvážit planetu

 

 

- nahoru - Copyright (c) 1998-2000 Seznam - Ivo Lukačovič, uvedení autoři článků a dodavatelé
obsahu, všechna práva vyhrazena